Původně jsem chtěl udělat článek, který by přiblížil alternativní programy ve svobodném operačním systému Linux k nejčastěji používaným programům v systému Windows, ale ouha, jména programů, co mě neoslovují, rád pouštím rychle z hlavy. A tak to udělám trošku jinak a snad i lépe.

Linuxové systémy používám od roku 2006, první rok až dva byly takové přechodové a když jsem si linux ověřil na vlastní kůži, byl přechod dokonán. Po té spoustě let již mohu s klidem v duši doporučovat a pomáhat udělat krok stranou i dalším, kteří chtějí.

Připomeňme si, co je to ten LINUX. Celým názvem GNU/Linux je moderní operační systém, který ale dokáže ctít tradice a lze jej snadno přizpůsobit k obrazu každého, tak aby to byl parťák, se kterým se fajn pracuje a ne příšera ve skříni. Doporučuji k přečtení a naladění ->
https://www.proc.linux.cz/

Že tomu stále nevěříte, jak to je spolehlivé a tak? V počítačovém světě současnosti není nic moc ověřenějšího, než systémy založené na Linuxu, např. za celou dobu existence internetu (nyní je to přes 30 let) běží jeho naprostá většina právě na linuxových serverech. To myslím o spolehlivosti a kvalitě systému všeříkající. Druhá věc je uživatelská přítulnost ☺ Přeci jen, systém pro správce sítí a všemožné specialisty nepotřeboval mít všechno klikací, hezké, ale i tak se odborníkům, kteří jej používali, samozřejmě za ta léta zachtělo mít systém odladěn po všech stránkách. Mrkněte na pár obrázků, jak dnes takové pracovní prostředí na Linuxu může vypadat (možností je spousta, výběr je na každém a lze i nastavit prakticky cokoli dle vlastních priorit, žádný systém jedné pravdy o vzhledu):
https://duckduckgo.com/?q=modern+linux+desktop&t=lm&iar=images&iax=images&ia=images

Připravte se, že po instalaci Linuxu už máloco budete muset ladit, častokráte vše funguje už na první dobrou. Většinu tiskáren zapojíte a v tu chvíli tiskne, ostatní hardware (na drobné výjimky, ale to lze předem zjistit) stejně tak, prostě rovnou funguje, ovladače jsem již neřešil ani nepamatuji. Když vybereme ověřený systém, umí přehrávat veškeré audio i video, zobrazovat veškeré běžné formáty souborů, číst .pdf i upravovat kancelářské soubory ihned, atd., je to trošku jiný svět... :)

V dnešní uspěchané době nám reklamy vnucují myšlenku, že je nutné každé dva roky kupovat nový počítač, ideálně notebook. V nich figurují vysmátí lidé opět s novým počítačem.
Skutečnost je taková, že obnovu počítače potřebují pouze profesionálové, kteří konstruují na nejnovějších 3D CADech (trojrozměrných modelovacích programech) a i ti jsou také schopni fungovat i na 10 let starém hardwaru, dále střihači videí z různými počítačovými efekty, nebo hráči nejnovějších počítačových her.

Vezmu-li to ve zkratce, je-li vám BuďSob milý a stále ještě používáte gmail, prosím napište nám na vás nějakou jinou emailovou adresu.

Níže vysvětlím podrobněji:

Poslal jsem email, ale příjemce nereaguje. Zkusím to znovu... Neděje se nic nebo rovnou dostanu poměrně dlouhou zprávu, kde se v kratičké části píše podstatná (zároveň ne zcela pravdivá) věc, že:
"To best protect our users from spam, the 550-5.7.26 message has been blocked. / Abychom co nejlépe chránili naše uživatele před spamem, byla zpráva 550-5.7.26 zablokována."

Také se vám to stalo? Co se to děje? Na ostatní emaily doručování přece v pohodě funguje.

Ne/chcete přispět se svou troškou do mlýna? Zde je odkaz na článek a videa, jak a z jakého materiálu si můžete sami doma zhotovit funkční roušku. Hotovou roušku je před použitím potřeba vyvařit a vyžehlit.

https://www.caramilla.cz/site-rousky-ustenky/

Děkuji Caramille za shromážděné informace a kamarádkám Buďsobačkám za ušité roušky!

Kdo má možnosti, může ušít a poslat roušky jiným potřebným. Ve spřáteleném bezobalovém obchodě Trvalé Pytliště (Lipenská 12, Č. Budějovice) shromažďují doma šité roušky pro místní záchranku. Další sběrné místo je také v Dobrovolnickém centru ADRA (Fráni Šrámka 34, Č. Budějovice).

Mapa POMOCI - nabídky a poptávky prospěšných iniciativ:

https://1url.cz/7zW33

 PS: Kdo neumí šít, může využít podprsenku vhodného typu. Tento zdroj skýtá výhodu 2v1. Ukazuje se, že některým to sluší s rouškou dokonce více než nahoře bez :) 

Buďte zdrávi a užívejte klidu, příp. echinaceu!

Nebylo to poprvé, a tak s použitím zkušeností předchozích, rozhodli jsme sadbě rybízu věnovat více času pro dobré startovní podmínky i lepší budoucno. Z většiny se jednalo o sazenice, které už nějaký rok rostly u kamaráda na zahradě, zarostlé ve vysoké trávě, kde se jim moc nedařilo. S novou šancí - uvidíme.

Čtěte dále...

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.