Moderátorem této sekce je Komár (komarZAVINÁČzivehodonice.cz).V případě, že byste měli nějaké podněty, komentáře či doplnění k odborné části článku kontaktujte ho.

Pokud chcete napsat článek přečtěte si Průvodce psaním článků.

Ahoj buďsobáci,

dovolte abych Vám představil nápad a koncepci nového spalovacího motoru s dvojnásobnou účinností (cca 60-70%) proti dnešním motorům (cca 35%, 60% tvoří teplo a 5% ostatní ztráty např. vibrace). Vysoká účinnost je doložitelná, protože používám existující komponenty s prokazatelnou účinností, akorát k jinému účelu. Konkrétně například Peltonovu pulzní hydro-turbínu s účinností až 95% jsem nepoužil s kapalinou, ale plynnými látkami – rázovou vlnou, která vzniká ve spalovací komoře podobné pulzačnímu motoru V-1 (z německého Vergeltungswaffe, česky odvetná zbraň, který byl součástí první střely s plochou dráhou letu) nebo mírumilovné zbrani nazývané bramborová pistole (potato gun). Na nápad mne přivedla jednoduchá otázka: Když budu mít k dispozici bombičku plynu a budu chtít zbořit dům, použiji plamenomet, nebo jednoduše pustím plyn a pak škrtnu sirkou? Jinými slovy rázová vlna provede více práce. To mne přivedlo na další myšlenku: Jet motor neboli tryskový motor, je skvělý až na jednu zásadní věc – je uchlastaný. Co kdyby plamenomet nahradila rázová vlna, která navíc bude ve směru otáčení lopatek a ty lopatky byly navíc z lícové strany aerodynamické? Získám všechny výhody jet turbíny tj. minimum pohyblivých částí, pohyb jedním směrem, žádná prudká změna dynamiky pohybu, ale s menší spotřebou paliva: plamenomet nahradím rázovou vlnou a kompresi nezískám lopatkami, ale kónickým tvarem trysky ...

Přečíst celý článek ... ZDE

Attachments:
Download this file (JET-motor-2generace_budsob.pdf)Výkres a popis nového spalovacího motoru využívající rázové vlny s licencí CC[Výkres a popis nového spalovacího motoru využívající rázové vlny k udržování otáček libovolné turbíny]Filip Novotny1546 kB

Občas zavítám na portál peníze.cz, který jsem doposud považoval za odborný portál, kde odborníci publikují své názory.

Když jsem si ale přečetl článek Jany Poncarové „Zase ti šmejdi. Podomní prodejci nově obchodují s teplem“ viz. penize.cz/bydleni/322337-zase-ti-smejdi-podomni-prodejci-nove-obchoduji-s-teplem, nestačil jsem se divit a zcela jsem změnil názor na tento portál. Autorka článku se snaží vysvětlit problém, přitom tématu vůbec nerozumí. V článku například cituje zdroj, který lze označit za důvěryhodný, ale vzápětí se situaci snaží vysvětlit naprosto zavádějícím a nesmyslným tvrzením. Autorka v žádném případě nepomáhá vysvětlit problém, který představují úplně jiné skutečnosti, jenž v článku zcela chybí. Naopak publikuje zavádějící nebo dokonce nepravdivé informace uvádějící čtenáře v omyl.

Rozhodl jsem se publikovat schema zapojení našeho ostrovního domu. Pro zjednodušení ve schematu nejsou klasické jističe a proudové chrániče (jistič s ochranou tam, kde hrozí únik do vody) na straně spotřeby, jinak je tam z komponent vše. Není zakresleno rovněž zapojení záložního zdroje, protože to je variabilní - záleží na plánované spotřebě: Pokud potřebuji více než 3000 W provozuji paraelně záložní zdroj a fotovoltaiku, v případě, že mi stačí limit 3000 W mohu zapojit generátor do střídače a část energie ukládat i do baterií. Jelikož nejsem připojen ani na vodovod, musím počítat i s domácí vodárnou (450 W), takže limit 3000 W je pro mne skutečně "na hraně". Plánek je pod článkem ke stažení i v PDF formátu.

Attachments:
Download this file (Nase-FVE-schema_v3.pdf)Schema zapojení ostrovního domu (off-grid)[Schema zapojení ostrovního domu s fotovoltaickou elektrárnou 3 kWp (3000 W špičkový výkon), 4 kW střídačem a 3 kW záložním zdrojem.]Filip Novotny1370 kB

Fotovoltacké panely ze slunečního záření generují stejnosměrný elektrický proud, který lze za pomocí střídače změnit na Instalace fotovoltaické elektrárnystřídavý proud. Prakticky panely fungují tak, že vlivem slunečního záření usměrňují tok elektronů jedním směrem. Fotovoltaika má obrovský potenciál využití a může být velmi prospěšná: Negeneruje žádný hluk, nemá mechanické opotřebení, při umístění na střechu eliminuje ohřívání podkroví, panely mají dlouhou životnost, negenerují oxid uhličitý ani jiné skleníkové plyny, naopak odrážejí část slunečního záření, nepotřebují nákladnou údržbu či servis. Bohužel vlivem několika chybných rozhodnutí vlády, fotovoltaice není věnována pozornost, kterou si pro svoji prospěšnost bezesporu zaslouží.

Typy fotovoltaických elektráren (FVE) a instalací:Fotovoltaická elektrárna

  • ostrovní FVE (off-grid, vyžadují baterie)
  • FVE s připojením na síť (on-grid)
  • souběžný provoz ostrovní FVE a sítě:
    • dva zcela nezávislé okruhy
    • hybridní FVE (dva střídače: off-grid a on-grid v jednom zařízení, nebo zvlášť)
    • záložní FVE (back-up) – lze libovolně nastavit - tedy i na prioritní využití sluneční energie, ale v ČR se nesmí tyto střídače připojit do distribuční sítě (v Německu ano).

Podle typu fotovoltaické elektrárny volíme i elektroniku.

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.