Moderátorem této sekce je Komár (komarZAVINÁČzivehodonice.cz).V případě, že byste měli nějaké podněty, komentáře či doplnění k odborné části článku kontaktujte ho.

Pokud chcete napsat článek přečtěte si Průvodce psaním článků.

Lednička v ostrovním systému

 

Občas se mě někdo zeptá, jestli nám "ty panely utáhnou televizi". Nevím proč mě ta otázka pokaždé překvapí. Proč se nezeptají na pračku, na ledničku, čerpadlo na vodu, prostě na věci, které člověku zjednodušují život? Ne, že by bez nich nešlo existovat, ale třeba taková lednička se přes léto docela hodí.

Lednička pro solární ostrovní systém není zas takový oříšek. V létě. V zimě se naštěstí dá vypnout. Pokud máte v plánu ostrovní systém dimenzovaný tak, že odpovídá spotřebě běžného rodinného domu, tzn. megalomanský v hodnotě asi tak milionu, nemusíte číst tento článek dál (možná, že tak někdy okolo Vánoc, až vám dojde šťáva se k němu vrátíte). A pro ty ostatní to píšu.

Aplikace na webové stránce

https://re.jrc.ec.europa.eu/pvg_tools/en/#SA

umí vypočítat, kolik energie vyrobí fotovoltaický panel za rok, nebo v jednotlivých měsících roku. Zohledňuje při tom zeměpisnou šířku, místní meteorologické podmínky (zadáte svou polohu), sklon panelů, jejich natočení vzhledem ke světovým stranám a také typ použitých panelů. Lze započítat i předpokládané ztráty v systému a předpokládanou denní spotřebu. Umí zohlednit i automatické natáčení panelů. Zbývá tedy jen odhadnout vliv zastínění stromy, všechno ostatní to počítá samo. Pro hrubou představu kolik panelů a baterií si pořídit je to dobrá pomůcka.

Cílem odkazu je praktická tabulka, která vám pomůže vypočítat potřebnou tloušťku vodiče od baterie ke střídači. Dá se ale použít i pro jiné podobné případy.

http://www.ekoproud.wz.cz/v_prurez.htm

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.