Moderátorem této sekce jet Dita (dita.mekotovaZAVINÁČgmail.com).V případě, že byste měli nějaké podněty, komentáře či doplnění k odborné části článku kontaktujte ji.

Pokud chcete napsat článek přečtěte si Průvodce psaním článků.

Dozrál čas, abychom po 10 letech od uveřejnění článku Interiér svépomocného přírodního domu https://budsob.cz/domains/budsob.cz/index.php/bydleni/bydleni/161-interier-svepomocneho-pirodniho-domu (na  stránkách www.budsob.cz je to jeden z nejčtenějších) popsali ve zkratce podobu toho, jak náš myšlený projekt získal během minulého desetiletí svou skutečnou, fungující podobu soběstačného domu. Z podstatné části i díky nápomocné komunitě Buďsobu.

FOTO - únor 2023

Jak se píše v závěru zmíněného článku z jara 2013: Projekt se vymezuje vůči dnes běžnému způsobu stavění rodinných domů z katalogů, na klíč a na hypotéku. Je alternativou a je také experimentem, navrhující pokud možno jednoduchá, ekologická, levná a mnohdy nestandardní řešení. Protože patříme k rostoucí skupině lidí, kteří hledají alternativu k dnes v Evropě běžnému konzumnímu způsobu života a bydlení, budeme pracovat na tom, aby teorie tohoto projektu byla ověřena praxí.“ Provedeno. Tedy skoro :)

Zdravím,

máme nabídku pro ty, kteří hledají sousedské/komunitní bydlení v přírodě v dosahu Prahy. Jsme 3 členná rodina a od roku 2017 se v obci Korkyně snažíme o vytvoření cohousingu v různých formách (dva pokusy, různé majetkoprávní uspořádání spoluvlastnictví, ukončeno loni odkoupením podílů odchozích rodin). Vzhledem k milému přijetí od starousedlíků, díky kterému jsme zde doma, jsme jako nejlepší cestu dál zvolili odprodej části nemovitostí (2 pozemky rezervované, dům+pozemek viz níže) a ideálně přistěhování komunitně laděných lidí.

V obci (cca 130 obyvatel) je školka a perfektní dostupnost MHD PID Praha/Sedlčany, 5km škola, obchody, lékaři, sokol. V obci stále ještě fungují sousedské vztahy, setkávání (setkání občanů, loučení s létem, společná výsadba aleje a stavba nového OÚ) a výpomoc (pomoc sousedů / dobr. hasičů při bouřkách/požárech, útěku krav…) a místní si zde nepřejí satelitní výstavbu (zablokováno i v územním plánu).

Cca 200m za obcí máme blok pozemků (v kuse 1 ha lesa, 2 ha starý ovocný sad, 7 ha louka/pastvina), kde plánujeme v roce 2022 stavět malou farmu a kde nyní dokončujeme vlastní Tiny house. V tuto chvíli máme masné krávy, ovce a sad, v plánu je drůbež, včely a akvaponie. Pracujeme z domova, léta jsme aktivní v LETs systémech (BuďSob, Pralets) a . jsme otevření různé míře spolupráce. Rádi bychom komunitní vzdělávání (dcera 4r), barter potravin (mléko by bylo super) i služeb (péče o zvířata (krmení)), ale klidně i společné vaření :-). Za práci či peníze nabízíme dlouhodobý pronájem zemědělské půdy (na pastvinu, políčko, spolupodíl na sadu...) k jakékoliv z následujících bydlících variant:

Představuji Vám svůj první video-příspěvek na téma výběr pozemku pro stavbu. Nesnažím se obsáhnout celé téma, pouze sdělit vlastní postřehy a poskytnout Vám prostor v komentářích i pro Vaše postřehy. Ještě bych rád zmínil informaci, která v příspěvku nezazní ...

Náš původní plán byl postavit si earthship (zeměloď) – soběstačný dům zakopaný pod zemí a vytápěný především okny, které pokrývají celou jižní stranu domu a tvoří velký skleník. Od původního plánu jsme ustoupili a rozhodli se kompletně opravit stávající domek.

Dům byl správně situován na jih, jen okna měl na sever. Bylo tedy nutné je dát na jižní stranu, přistavět zimní zahradu, dát novou krytinu na střechu, na severní stěnu umístit pouze větrací okýnka a pořádně dům zateplit, aby to byl dům nízkoenergetický.

Intuitivně, bez informací, bez zkušeností, bez povolení, za 190 tisíc...

Pro představu minutové video:

www.hithit.com/cs/project/1452/slamak

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.