Něco o bydlení a topení

 

Náš původní plán byl postavit si earthship (zeměloď) – soběstačný dům zakopaný pod zemí a vytápěný především okny, které pokrývají celou jižní stranu domu a tvoří velký skleník. Od původního plánu jsme ustoupili a rozhodli se kompletně opravit stávající domek.

Dům byl správně situován na jih, jen okna měl na sever. Bylo tedy nutné je dát na jižní stranu, přistavět zimní zahradu, dát novou krytinu na střechu, na severní stěnu umístit pouze větrací okýnka a pořádně dům zateplit, aby to byl dům nízkoenergetický.

Nastěhovali jsme se do domku, který předtím sloužil jako letní chata. Jedna místnost byla částečně obyvatelná. Přestavbu jsme začali obnovou této místnosti, abychom do zimy měli nějaké zázemí. Museli jsme vyhnat myši, opravit komín, spravit zdi, strop a vybílit. Bez předchozích zkušeností žití off-grid jsme nadělali spoustu chyb a trávili čas nad nepotřebnými věcmi. Najednou přišla zima. Zastihla nás nepřipravené a tak jsme dostali spoustu užitečných lekcí. Neudělali jsme si dostatečnou zásobu potravin ani dřeva. Do obchodu to máme 5 km a bez auta to bylo náročné, hlavně tedy zpáteční cesty.  Do toho všeho jsme museli dělat dřevo a nosit vodu ručně ze studny. Pumpa ve větších mrazech zamrzala, takže se muselo při každém vybírání vody odrazit přimrzlé víko a vodu tahat ze studny ručně. Další zima už byla lepší, měli jsme nasekané dřevo, dost jídla, ale i přesto, že jsme zateplili stropy slaměnými balíky, stále jsme měli velkou spotřebu dřeva a na druhém konci místnosti byla pořád zima. Tím jsme se dostali k tomu, že nesmíme podcenit izolaci podlah, protože beton je studený a bere teplo z místnosti.

Začali jsme s opravou střechy, do které zatékalo. V bazaru jsme sehnali staré dvojité výlohy z baru na předskleník. Tato „zimní zahrada“ se stala skvělou součástí domu. Stejně jako u earthship okna pouští slunce dovnitř a krásně prostor vytápí. Když už je tam moc teplo, pouštíme ho do domu. Současně tento prostor využíváme k předpěstování sazeniček.

Nechali jsme si nařezat čerstvé dřevo na prkna a ta jsme si sami vysušili, posléze použili na podlahu na půdě, strop v předskleníku a postavení seníku nad obytnou částí, jako se to dělalo dříve, aby byla sednice lépe zaizolovaná v zimě. Dům má 4 části – skleník, chodba + koupelna, obytná část a ložnice + spižírna. Jelikož se vše snažíme dělat svépomocí a s co nejmenšími náklady, je to dlouhodobý proces, na kterém stále pracujeme.

Topení je lokální – každá místnost má svá kamna a v koupelně je brutar (nádrž na vodu s topenišťem). Je to více práce, ale zjistili jsme, že tak máme nejmenší spotřebu dřeva. To si děláme sami a tak víme, co to obnáší ho porazit a zpracovat.

 Po střeše jsme začali opravovat jednu velkou místnost, kterou jsme museli rozdělit, aby se v ní dalo vařit, spát a najíst se. Začali jsme stavbou komína a poloostrovního zděného baru s dřevěnou deskou, který místnost krásně dělí a přesto ji spojuje odkládacím prostorem a přístupem do kuchyně ze všech částí. Tím nám vzniklo místo mezi barem a stěnou, který jsme vyplnili rodinným letištěm. Celou východní, část severní stěny a stropy jsme obložili dřevem a pořádně zateplili, aby úniky tepla byly minimální. Vedle sporáku jsme postavili akumulační stěnu ze starých šamotových cihel z rozebraných elektrických kamen. Funguje skvěle, přes den, když se topí, se krásně nahřeje a večer postupně pouští teplo do místnosti. Takže poslední dvě zimy jsme nemuseli topit přes noc ani v mírných mrazech. Postupně jsme přišli na to, že je důležité vědět jaké dřevo a kdy použít. Například tvrdé dřevo (dub, švestka, třešeň) je super na noc při tuhých mrazech nemusíte vstávat tak často :-), protože hoří pomalu a pouští teplo postupně, na topení přes den smrk a na pečení je nejlepší bříza. Když zatopíme, můžeme na sporáku vařit, v troubě sušit ovoce a věci na věšáku u stropu. Teplo se akumuluje a pak, když je ho moc, otvíráme postupně na chodbu, do koupelny i do nedořešené části domu.

Další byla na řadě koupelna. Chtěli jsme, aby fungovala samostatně i bez elektrického proudu a byla 100% off-grid. Podlahy a izolace byli už samozřejmostí. Dlažbu a obklady jsme si nakoupili ze zbytků ve velkoskladu Sika za zlomek ceny. Lepidlo a spárovačky tamtéž v poškozeném zboží. Tato možnost byla ideální a souznila s naším postojem ke spotřební společnosti a jejím přebytkům. Do rohu místnosti jsme dali brutar, který najednou ohřeje jak vodu, tak i celou koupelnu. Vanu jsme našli u dědy na zahradě. Je to poválečná litinová vana, která má asi 100 kilo. Nechali jsme ji zrenovovat a dali jí krásnou modrou barvu. Celou jsme ji zazdili a důkladně tepelně odizolovali od země. Takže když se zatopí v brutaru a napustí se horká voda, litina se nahřeje a udrží vodu teplou po dlouhou dobu.

Není úplně důležité, v jakém komfortu žijeme, žádný luxus nám nemůže nahradit ty skutečně důležité věci… Nikdy nic neuchvátáme, a je dobré dělat věci v dobrém rozpoložení. Všechno je energie a ta je i ve všem co vytvoříme.

S pozdravem a přáním krásného dne Kavery a Seva

LOVE THE PLANET

Farma Zion, Kakovice 12, Mirovice 398 04

http://zpatky-k-prirode.blogspot.cz/ 

Ves Hodonice (Hodenitz) na Kaplicku existovala už ve 13. století. Následkem vysídlení jejích obyvatel po druhé světové válce nastalo období, kdy téměř zmizela v divočině. Jak to je nyní a jak to bude dál?

Přijeďte se podívat. V sobotu 13.8. odpoledne se nabízí procházka divočinou bývalé vsi. K nahlédnutí budou staré fotky Hodonic, staré i nové mapy. Na každoroční návštěvu a společné setkání má přijet z Německa pan Adolf Pecha, osmdesátiletý hodonický rodák. Na hvězdnatý večer rozděláme oheň na hodonické návsi.

Neděle14.8. bude dnem otevřených dveří na stavbě soběstačného přírodního domu. Káva a čaj se bude vařit na rozestavěném sporáku v domě. Vlastníma rukama si budete moci vyzkoušet přírodní stavitelství - vnitřní hliněné omítky. Děti si mohou postavit svůj vlastní domeček vedle na písku.

PS: Naše Hodonice leží na zelené turistické značce mezi Deskami a Dobechovem, příjezd od Desek! Je zde možné postavit stan, použít ohniště, pitná voda k dispozici... Soběstačnost, baterka čelovka a znalost němčiny výhodou.

V případě otázek vytrvale volejte na sedumsedumpět jednanuladevět třisedumnula.

Za všechny Hodonické zdraví Dita

Sobota 23. 7. od 14 do 17 hodin.
Kde? V domě U Beránka v Českých Budějovicích

Jak postavit ostrovní dům, bez přípojky vody, elektřiny a plynu, když nechcete pec, protože byste se v moderním nízkoenergetickém resp. aktivním domě zaživa upekli, nechcete v domě dýchat splodiny z plynu a přírodu máte rádi, ale nemusí Vám lézt až do domu?

První reportáž z dosud nikde nepublikovaných fotografií a povídání, které Vám ušetří spoustu starostí, nervů a statisíce až miliony korun. Dozvíte se nejdůležitější úskalí o volbě pozemku pro Váš dům, jak připravit projekt a podrobnosti z realizace stavby.

V ostrovním domě spousta věcí funguje jinak, ani Google Vám mnohdy nepomůže a když už ano, tak po několka hodinách hledání a týdnech experimentování. My neměli jinou možnost, ale Vy už můžete čerpat z našich zkušeností. Rádi se s Vámi podělíme o naše zkušenosti a pomůžeme Vám získat více soběstačnosti.

Vstupné 300 Kč, děti zdarma - program pro děti zajištěn

Stavba ostrovního domu

Attachments:
Download this file (Nase-FVE-schema_v3.pdf)Schema FVE[Schema zapojení ostrovního domu (off-grid)]Filip Novotny1370 kB

převzato z "Bezobalu newsletteru č. 7"

povolte nám obrázky :-)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Vážení příznivci vážení,

dokážete si představit, že vměstnáte svůj roční odpad do jedné zavařovačky? Bea Johnson to dokáže i se svou čtyřčlennou rodinou! Tato světová ikona životního stylu zero waste při své české premiéře vysvětlí, jak tato cesta zjednoduší, zlevní a ozdraví život. Její tuzemští následovníci pak ukážou, jak na zero waste v praxi a po česku.

Bezobalu pořádá v úterý 7. června 2016 v NTK Praha jednodenní mezinárodní konferenci „Bezobalu o zero waste, tedy o bezodpadovém životním stylu. V české premiéře na ní vystoupí Bea Johnson – světoznámá legenda zero waste, proslulá tím, že dokáže dostat roční odpad své čtyřčlenné rodiny do jediné litrové zavařovačky. Jen pro srovnání – průměrná česká rodina vyprodukuje ročně 1,2 tuny odpadu.

Bea je ve „svém oboru“ právem považována za guru, její blog a stejnojmenná kniha – bestseller „Zero Waste Home“, dokázaly po celém světě nadchnout statisíce lidí i společností k přechodu na bezodpadovost a další milióny ke snaze se k ní přiblížit alespoň částečně. Kromě Bey Johnson na konferenci vystoupí například známý ekonom Tomáš Sedláček, čeští zero waste bloggeři a další.

Na konferenci navážou o třech následujících útercích praktické workshopy, na kterých se budete naučit, jak žít bez odpadu v Česku. Všechny červnové úterky se tak ponesou ve znamení zero waste. Akce je zaštítěná Ministerstvem životního prostředí ČR.

Vzhledem k výraznému zájmu a k omezené kapacitě sálu konference i workshopů doporučujeme pořídit si vstupenky včas -
zlevněné vstupenky jsou k mání pouze do konce května!

 

Občanské sdružení Baobaby o.s. srdečně zve všechny příznivce přírodního stavitelství,

úsporných technologií, soběstačnosti, přírodních stavebních materiálů, udržitelného

hospodaření a svépomocného stavění na třetí ročník konference „Stavby z přírodních

materiálů Praha 2016“, která se koná v příjemných prostorech klubu Impact Hub v Praze od

pátku 26.2. do neděle 28.2.2016

 

Podrobné informace ke konferenci naleznete  na webových stránkách:

http://baobaby.actinidia.sk/Aktuality zveřejňujeme na naší facebookové stránce i:

https://www.facebook.com/events/645043428932331/

 


 

Program

Pátek 26. 2.

19.30 Herbert Gruber -ASBN, StrohNatur – přírodní stavitelství v Rakousku a Evropě

21.00 Daniel Grmela - Zkušenosti ze slaměných staveb v ČR

22.00 Afterparty- prostor pro neformální zábavu, seznamování a třeba i tanec.

Sobota 27. 2.

10.00 Petr Coch Shaman - Organica - Naša cesta za prírodným staviteľstvom na Slovensku.

11.00 Ľubica Gulášová - Hliněná omietka a tadelakt ako súčasť estetiky interiéru

12.00 Anna Zawadzka - Crowdfunded strawbale house (Slaměný dům financovaný z veřejné

sbírky)

12.30 Honza Bešík - Konopí ve stavitelství

13.00 Pauza na oběd

14.00 Radek Hála - Nadčasové stavění v souladu s řádem života

15.00 Zuzana Kierulfová - Rekonštrukcie a novostavby v prirodnom duchu

16.00 Prezentace ekologicky šetrných firem

17.30 Jan Hrabec - Pece a kamna, jako srdce domu

18.30 Karel Plotěný – Udržitelné hospodaření s vodou v domě

Neděle 28. 2.

10.00 Petr Skořepa - Soběstačnost, vytváření komunit, ostrovní systémy

11.00 Pavel Minář – Smysluplné úsporné technologie pro bydlení

12.00 Rainer Warzecha – Makunaima – Hliněná vesnice s labyrintem. Prostorová tvorba z

přírodních materiálů.

 


 

Plánujete stavbu či rekonstrukci vašeho domu? Upřednostňujete použití přírodních

stavebních materiálů, oslovují vás designy přírodního stavitelství, zajímáte se o trvale

udržitelný způsob života? Toužíte po domově, kde se vám bude nejen příjemně zdravě žít, ale

který je zároveň co nejšetrnější k přírodě? Chcete do stavby investovat raději svůj čas a

energii než peníze z hypotéky? Chcete navázat kontakt se zajímavými lidmi, které láká zdravé

bydlení, soběstačnost či komunitní způsob života?  Zajímají vás aktuální trendy, nejnovější

materiály a technologie přírodního stavitelství? Právě pro vás je připraven víkend plný

přednášek, diskuzí a podnětných setkání! Na konferenci můžete načerpat řadu zajímavých

informací, praktických rad a zkušeností od odborníků i nadšenců přírodního stavitelství.

I v letošním programu se představí několik zahraničních odborníků. Konferenci zahájí

v pátek rakouský stavitel Herbert Gruber, který se přírodnímu stavitelství věnuje přes 20

let. Herbert Gruber je prezidentem Rakouské asociace slaměných stavitelů (ASBH „Austrian

strawbale network“ ), má za sebou řadu úspěšných staveb i vzdělávacích projektů , a je

autorem několika knih. V sobotu se představí sympatická polská architektka a socioložka

Anna Zawadzka, spolu-zakladatelka designérského studia Mech.build, které se věnuje

ekologickému a přírodnímu stavitelství. Konferenci pak v neděli ukončí německý přírodní

stavitel, umělec a pedagog Rainer Warzecha, který tvoří nádherná dětská hřiště, interiéry

a exteriéry především z hlíny a ze dřeva.

Novinkou letošní konference je simultánní tlumočení českých a slovenských

přednášejících do anglického jazyka, za použití sluchátek. Tlumočení do angličtiny

bude zajištěno v případě minimálně 30 zahraničních účastníků konference.

Dále se můžete těšit na řadu odborníků z Čech i Slovenska, kteří mají s přírodním

stavitelstvím letité zkušenosti. Ze Slovenska dorazí tři přednášející: Lúbica Gulášová ,

Zuzana Kierulfová a Petr Coch Šaman. Z tuzemských přednášejících se představí Daniel

Grmela, Honza Bešík, Radek Hála, Jan Hrabec, Karel Plotěný, Petr Skořepa a Pavel Minář.

Celý program je koncipován tak, aby přinesl podněty jak laikům, tak odborníkům, a každý

zde nalezl to své. Budeme se zabývat jak základními principy přírodního stavitelství, tak

různými stavebními postupy a technologiemi, slaměnými domy, hliněnými omítkami a

dekoracemi, tadelaktem, rekonstrukcemi v přírodním duchu, hliněnými a konopnými

stavbami, přírodními stavebními materiály, šetrnému hospodaření s vodou, ostrovními

systémy, vytápěním a dalšími tématy. Budeme se ale také bavit, na páteční večer je připraven

hudební program a afterparty pro všechny, kteří si budou chtít zatančit nebo si popovídat u

sklenky dobrého moravského vína. Podrobný program konference naleznete níže.

Nedílnou součástí konference je vlastní setkávání se účastníků, navazování zajímavých

kontaktů, předávání zkušeností, networking účastníků. Prostor Hubu je členitý a navozuje

pocit mezi čajovnou, pracovnou a obývacím pokojem, přímo vybízí ke komunikaci a

navazování kontaktů. Najdeme zde nejen velký přednáškový sál, 2 bary, venkovní terasu a

další místnosti, kde je umístěno například tržiště firem zaměřených na přírodní stavitelství a

materiály, a kde je možné se seznámit s iniciativami představujícími různé smysluplné

projekty. V „chilloutových“ zónách se účastníci mohou občerstvit, odpočinout si anebo se

připojit k některému z četných debatních kroužků.

Součástí programu konference budou tradičně i bezplatné poradny, kde mohou účastníci

konzultovat své projekty s vybranými odborníky z řad přednášejících. Pro velký zájem o tyto

poradny je nutné se do poraden předem objednat.

Konferenci pořádá občanské sdružení Baobaby, které se věnuje nejen projektování,

kompletní realizaci staveb, stavební asistenci svépomocným stavitelům a výrobě slaměných

balíků pro stavbu, ale také osvětě a vzdělávání široké veřejnosti v tématech  přírodního

stavitelství, permakulturních zahrad, slaměných domů a dětských hřišť.

 
Místo konání:

Akce se koná v příjemných prostorách klubu Impact Hub na Smíchově, Drtinova 557/10.

Více informací: http://prague.impacthub.net/

MHD: tramvajová zastávka Švandovo divadlo nebo OC Nový Smíchov.

Ceny vstupenek:

Celá konference Pá - Ne - 1600 kč/ osoba

Zvýhodněná cena pro páry, skupiny, studenty, ZTP, důchodce - 1400 kč/ osoba

Vstupenky na jednotlivé dny v tomto roce nejsou k dispozici.

Registrace:

Na konferenci je nutné se přihlásit do středy 24. února 2016.

Přihlášky zasílejte na - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. 

Kapacita prostoru je omezena!