Podmínky vstupu do systému:

1) Registrace na webu www.budsob.cz

Zaregistrujte se pod pod uživatelským jménem a s heslem, které chcete používat i v LETSu.

Jméno a heslo se přenáší do LETSystému, heslo je potom samozřejmě možné měnit. Můžete použít přezdívku, nebo svoje vlastní jméno. Pozor - LETS je založen na skutečném setkávání – počítejte s tím, že ostatní účastníci vám budou touto přezdívkou opravdu říkat. Pokud si například zvolíte jméno xindl96, počíteje stím, že vás ostatní budou oslovovat: „Xindle 96“!

Po registraci získáte na www.budsob.cz přístup i k neveřejným článkům, které zhusta slouží k vzájemnému informování o dění uvnitř BuďSobu a tím i LETSu. Také vám začnou chodit na e-mail nově přidané články, tedy i pozvánky k společným akcím a setkávání.

Pozor – máme trvale potíže s doručováním nejen hromadných e-mailů na adresy pod Gmailem. Pokud chcete opravdu informace dostávat, zvolte adresu, která není pod Gmailem.

2) Osobní kontakt

Nejsme internetový diskusní klub. Naše aktivity jsou založené na osobních setkáních. Jestliže má někdo zájem přidat se do LETSystému, měl by s tím počítat. Pak si jistě najde čas se za námi přijet / přijít podívat. Pokud ne, je na zváženou, jestli je LETSystém ta pravá aktivita pro něj.

Možnosti prvního osobního setkání podle priority:

a) Navštívit některé společné setkání.

Setkávání probíhá obvykle na těchto místech:

  • České Budějovice - každou 1. středu v měsíci od 18. hod. ve vzdělávacím centru Cassiopeia v ČB (Jizerská 281/4, 370 11 České Budějovice)

- průvodce AnnaA (tel.: 724690738, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)

  • Volyně / Strakonice - každou 2. středu v měsíci od 17. hod. ve Strakonicích v Čajovně Na Půdě (U Sv. Markéty 118- průvodce Infernits (tel.: 606441166, email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.)
  • … a příležitostně i na dalších místech (Kaplice / Hodonice, Nové Hrady, Tábor). O kontakt na průvodce pro tato místa si napište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. .

Informace o plánovaných setkáních jsou k nalezení na stránce https://www.budsob.cz/domains/budsob.cz/index.php/akce/pozvanky , nebo vám po registraci na www.budsob.cz budou chodit na e-mail.

b) Doporučení jiného člena.

Tuto variantu je možné využít v případě, že se ti opravdu (ale opravdu!) nehodí přijít na setkání. Onen člen už by měl mít v BuďSobu nějakou historii - pokud se přihlásil teprve včera, nebude to fungovat.

c) Pokud pro vás možnosti a) a b) nepřipadají v úvahu,

napište na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , zjistíme odkud jste, kdo je ve vašem okolí, předáme kontakty a nějak se na osobním setkání domluvíme.

3) Napiš minimálně jednu nabídku a tři poptávky.

Zamysli se už teď nad tím, co dokážeš ostatním nabídnout a co od LETSu očekáváš. Fantazii se meze nekladou a pokud máš pocit, že máš příliš mlhavou představu co můžeš společenstvu nabídnout, nebo od něj získat, tak věz, že nabídku a poptávku si tvoříme sami a omezení je jen v našich hlavách.

Nabídky a poptávky pošli se svým uživatelským jménem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. spolu s žádostí o přidání do LETSu, nebo je sděl ostatním přímo na setkání. Obvykle je na místě někdo, s kým se můžeš domluvit na vytvoření účtu a začít rovnou vyměňovat. Pokud ne, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. to jistí…

Po založení účtu má každý účastník 0 Sobů. Může ihned začít s výměnami, účet může jít i do mínusu. Není nastaven žádný limit, bezpečnost systému spočívá ve vzájemné důvěře, vzájemné kontrole a transparentnosti.

Pravidla pro opuštění LETSu

Pokud chceš LETSystém opustit, samozřejmě ti v tom nikdo nemůže bránit.

Vzhledem k principu LETSystému není možné tvůj účet zcela vymazat z historie. Můžeme ho pouze anonymizovat a zneviditelnit. Je také možné účet pouze pozastavit, kdykoliv v budoucnu ho zase můžeme aktivovat a můžeš ho dál používat.

V obou případech platí následující:

  • Účastník je po odchodu (trvale, nebo dočasně) vyvázán z povinnosti platit pravidelné příspěvky na provoz a údržbu systému.
  • Považuje se za slušnost odchod oznámit na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. a ne jen „vyšumět“.
  • Považuje se za slušnost nechat po sobě účet na nule.
  • Pokud si v mínusu, bylo by dobře pokusit se ještě účet dorovnat na nulu. Soby jsou vlastně jen informace o tom, co pro nás společenství udělalo, nebo my pro něj. Bylo by dobře neodejít s dluhem – už kvůli vlastnímu svědomí, ale také proto, aby nebyla narušena důvěra v LETSystém, na které to celé stojí.
  • Pokud si v plusu, také by nebylo dobře to tak nechat. Když je někdo v plusu, někdo jiný musí být zákonitě v mínusu. Lidé, kteří jsou v mínusu se pak brání „nakupování“ a celý systém to brzdí. Pokud máš přebytek sobů a nevíš honem co s nimi, tady je pár typů:

a) Pár aktivních lidí se o BuďSob stará a i když to není vždycky vidět, dá to dost práce. Pošli přebytek na účet BuďSob. Soby budou rozděleny podle zásluh, nebo je dostane někdo, kdo poskytl prostor pro setkávání apod.

b) Vyber si na LETSu nějakého kamaráda a Soby mu pošli. Ideálně by to měl být někdo aktivní, kdo toho dokáže využít a vrátí Soby do oběhu. A nejlépe někdo, komu to pomůže z mínusu.

c) Zajdi na setkání a rozšoupni se...

Pravidla užívání LETSu

Činnost v LETS je svobodná a dobrovolná. Provedení každé výměny je vyjádřením Vaší svobodné vůle.

Každý člen má povinnost mít průběžně alespoň:

  • 3 potřeby / poptávky (myslete i na své "každodenní" potřeby)
  • 1 nabídku vlastní produkce (výrobky, produkty nebo služby)

Výměna probíhá za zkušenostní body – jednotka Sob. Hodnota 1 Sobu odpovídá pro snazší orientaci 1 Kč, není to však závazné pravidlo. Jeho skutečná hodnota je určena tím, jak účastníci sami ohodnocují své služby, výrobky atd.

BuďSobí LETS je spravován za příspěvek ve výši 200 Sobů / rok od každého člena. Lidé, kteří jsou v systému méně než 12 měsíců jsou od provozního příspěvku osvobozeni.

Každý vidí stav účtu a historii výměn ostatních členů skupiny.

Součet všech účtů v systému je neustále roven nule. Uzavření transakce znamená, že (po odsouhlasení obou stran) se Soby z účtu jedné strany odečtou a na účet druhé strany stejný počet Sobů přibude. Soby tedy vzniknou jen tehdy, pokud jsou potřeba k ohodnocení proběhlé výměny a vždy jich je tolik, kolik je právě třeba.

LETS a daně

Každý člen je sám zodpovědný za případné zdaňování činnosti zprostředkované pomocí LETS. Podrobnosti zde: Zdanění „LET systémů“ v České republice.

Čtěte také článek Jak používat LETSystém, aby co nejlépe fungoval

(převzato z lets.budsob.cz)

Každý člen LETSystému je sám zodpovědný za případné zdaňování činnosti zprostředkované pomocí LETS.

Pokud v LETS nabízí výrobky a služby, které jsou zároveň předmětem jeho podnikatelské činnosti, vztahují se na ně daňové a jiné povinnosti stejně jako v běžné měně.


Pokud nemá živnost a jeho příjmy z LETS spolu s dalšími příjmy v běžné měně přesáhnou 30 000 Kč za rok, měl by je uvést v přiznáni k dani z příjmu.
Podrobněji zde

http://spravni.juristic.cz/549390/clanek/spravni2.html

a v zákonu o dani z příjmu (http://www.jakpodnikat.cz/prilezitostna-cinnost.php).
(Další právní rozbory, které se opírají ještě o starší znění zákona (dnes je limit pro příležitonstnou činnost 30 000 Kč), jsou zde http://lets.ecn.cz/danevcr.htm a zde http://lets.ecn.cz/danzprijmu.htm)

Kreativní rozhovor o lokální měně s aktivním členem skupiny BuďSob na kanálu Inovace Republiky:

1. část

https://www.youtube.com/watch?v=wwQgAUqxoSM

Na Českém rozhalse 3 Vltavě odvysílali před nějakým časem v pořadu Kontexty pětidílný seriál Dějiny kapitalismu. Můžete si ho poslechnout v archivu rádia zde:

https://vltava.rozhlas.cz/dejiny-kapitalismu-7629118

Informace v něm obsažené se sice netýkají alternativních ekonomik, člověk si u toho ale aspoň uvědomí, proč se o alternativy snažíme. Zejména doporučuji nevynechat 3. díl na téma důchody. Aspoň nepodlehnete zbytečnému optimismu. Jinak bych chtěl doporučit celý pořad Kontexty. I když témata jsou velmi rozdílná, vždycky mi trochu poodhalí souvislosti. A bez souvislostí jsou fakta k ...  ničemu.

Minulý víkend (1.-2. 6. 2019) proběhl slet LETSystémů z celé ČR. Pořadatelství letos padlo na BuďSob a tak jsme se setkali v Jižních Čechách, konkrétně na statku manželů Voběrkových v Drahotěšicích.

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.