Připlul ke mně aktuální zajímavý text od Radomila Hradila. Radomil je citlivý pozorovatel a dokáže vnímat souvislosti pod povrchem. Zde je jeho dušičkový text o čase zlomu a výzva ke změně nás samých, k revoluci v lidských srdcích:

Rozhovor s ním "O půdě" můžete už něco přes rok najít na stránkách Buďsobu. Kdo by si o něm a jeho aktivitách chtěl přečíst něco více, může např. zde: https://nadacepropudu.cz/o-nadaci/lide/radomil-hradil-2/

          

  

Co odkryla "covidová krize"? Jaké změny potřebuje naše společnost?

 

Je to už asi víc než rok, co jsem tenhle článek napsal. Můj tehdejší článek o homeopatii vyvolal jistou nevoli, tak vznikla dohoda, že nebudu publikovat, dokud nebudou stanoveny pravidla. Už nějaký čas stanoveny jsou, ale měl jsem dost jiné činnosti, tak jsem se k tomu dostal až dnes, protože prší. Omlouvám se za to, protože, obzvlášť ve světle posledních událostí, se mi jeví jako potřebný. Takže:

O vakcinaci aneb Sůl nad zlato jinak


V pohádce si nevážili soli, protože jí měli za nepotřebnou a dokonce za zavrženíhodnou. Jistá analogie s očkováním se mi jeví až bizardně zřejmá. Tak jako sůl v pohádce, tak dnes i očkování má svém odpůrce. Další absurditou  je, že právě mezi odpůrci očkování jsou častí až obvyklí stoupenci homeopatie. Když jsem psal o homeopatii, tak jsem uvedl i základní homeopatický princip, že podobné se léčí podobným. Jestli to někde platí, tak je to právě u očkování.

Tak žijeme v poměrně bezpečném světě. Hrozba nemoci se jeví malichernou jak cena soli v pohádce. 

Souhlasím s těmi, kdo tvrdí, že očkování není banalita, ale krok, který vás ovlivní na dlouhou dobu a možná na celý život. Navíc je neočkovaný člověk potenciální roznašeč a kultivátor infekce. A nejen vy, ale i další, se tak vyvarujete nebezpečí. Nepodceňujte to. O co tu tedy jde?

Dovolím si použít příměr infekce a požáru. Jeví se mi jako užitečné, když si hasiči cvičí činnosti potřebné pro hašení požárů.  Profesionální hasiči si to dokonce cvičí na opravdovém ohni. Když pak na to přijde, tak netápou, účinnost jejich zásahu vzrůstá a rutinně zmohou i potenciálně velmi nebezpečné případy. Imunitní systém je takové komando organismu pro boj s infekcí. Očkování je pro imunitní systém obdobou požárního cvičení na opravdovém ohni. Přesný a detailní mechanizmus fungování  imunitního systému není vždy dopodrobna znám.

Principem  očkování je, že se do těla vpravuje látka (vakcína) obdobná infekčnímu činiteli. To je ta shoda s homeopatií. Zapaluje se 'cvičný oheň'  pro imunitní systém a provokuje se jeho činnost. Má to své zádrhele.

Vnější projevy vyprovokování reakce imunitního systému vakcinací (např. časově omezená slabost, nevolnost, zvýšená teplota) se mnohdy špatně označují jako vedlejší účinky očkování. Nejsou to vedlejší účinky, jsou to  průvodní jevy. Je nutno to respektovat a podle toho se chovat. Nešarlatánská medicína se snaží tyto projevy odstraňovat. Mnohdy jsou tyto projevy tak slabé, že nejsou vnímány. Ale jsou. Pokud opravdu vůbec žádné nejsou, je tu problém. Očkování asi bylo neúčinné. 

U někoho reakce může být i taková, že vnější projevy mohou být  velmi silné. Je to problém, na který bývá často poukazováno odpůrci očkování. Zde bych si dovolil podotknout, že by se měl srovnávat nikoli stavy před očkováním, při očkování a po něm, ale stav před očkováním a stav nemoci a po ní.

Také je možné, že u někoho imunitní systém provokaci nezvládne a 'cvičný požár' se vymkne kontrole. Imunitní systém prostě nezafunguje. Toto riziko se dá minimalizovat pečlivým vyšetřením před očkováním a sledováním stavu po něm. Můžete mít kupříkladu zrovna oslabenou imunitu, v neobvyklých případech jsou lidé neočkovatelní  vůbec. Sledování stavu po očkování je na místě, protože pro zamezení následných komplikací hraje roli včasnost a adresnost opatření. Náskok a znalost rizik, kterou nám i tady vakcinace dává, je zásadní.   

Panuje i fáma, že po očkování se vás už daná nemoc netýká. Není to pravda, pravděpodobně se dotkne a dotýkat se bude. Ale zpravidla to skončí jen dotykem. Nechrání nás očkování, ale imunitní systém. Infekční činitel pořád může vstoupit do našeho organismu. Ale zde už je imunitní systém připraven očkováním a s rutinou jej zlikviduje, tak jako vycvičení hasiči. Požár (nemoc) se nekoná, byl uhašen se stadiu jiskry. My si toho infekčního ataku nejčastěji ani nevšimneme. Má to svá úskalí. Jedno z nich je, že imunitní systém 'zapomíná'. Proto je v některých případech zapotřebí přeočkovávat. Druhý kámen úrazu je, že imunitní systém, když je třeba oslaben, nezareaguje. Neselhalo očkování, ale imunitní systém. Stává se.

Tak jsem zde uvedl zásadní vady očkování, přes to jsem jeho zastáncem. Přiznám se dokonce, že když slyším zvěstované 'pravdy' odpůrců očkování, tak to ve mně vyvolává emociální hnutí. Něco jako smutek. Proto a taky abych neunavoval příliš dlouhým článkem, zakončím dvěma výzvami.

První směřuje k odpůrcům očkování. Vyzývám je k zahájení finanční sbírky na památník hrdinům odporu proti očkování. Hrdinům, kteří obětovali svůj život v tomto boji. Navrhuji také, že by tento památník měl být instalován prakticky za humny, třeba v ukrajinském Lvově. Poslední dobou totiž zemřelo na spalničky na Ukrajině 41 lidí, nejvíc byla spalničkami postižená lvovská oblast (do vyhledávače zadejte: spalničky, Ukrajina) . Přitom očkování proti spalničkám je spolehlivé.

Druhá výzva je k čtenářům. Pokud vám přišel tento článek podnětný, pošlete mi  na Miloše symbolický 1 sob. Poslouží mi to jako zpětná vazba, motiv dál psát. Nebojím se, že bych zbohatl...

10.3.2019, aktualizováno 11.5.2020        Miloš Hobl

 ____________________________________________________________________________

Tento článek vyvolal u některých čtenářů potřebu reagovat. To je dobře. Návod na to, jak můžete reagovat je zde: Průvodce čtením článků

Související články:

K homeopatii + HAPPY END

Nevědecky o vědě

Začátky jsou těžké


Reakce na článek (K)očkování - Infernits


Miloši, píšeš o odpůrcích očkování. Nevím, jestli na budsob.cz běžně narážíš na odpůrcovské články na téma očkování nebo lichotivé k homeopatii, protože já na webu jiné články, než ty tvoje, při hledání těchto výrazů, nenašel. Nevím tedy, odkud čerpáš, protože tak striktně to z mého okolí vidí málokdo. Mezi hlavní důvody proti očkování, ve formě, v jaké v těchto časech aktuálně je, slýchám a vnímám, že patří:
• vakcinace ve velmi raném věku dětí (narušuje a omezuje přirozené budování imunity)
• multivakcíny (koktejlový efekt)
• těžké kovy ve vakcínách
• plošná vakcinace proti nemocem, které již jsou téměř vymýceny

To třeba v článku vůbec nezaznělo a docela mi to chybí. "Odpůrce" je pro člověka, který se zajímá, totiž velmi silné slovo. Pokud by systém ustoupil v každém z těchto bodů na nějaké racionálnější řešení, "odpůrců" by rozhodně ubylo. Nemám-li volbu, systém tvrdí "bude to jen tak a ne jinak", raději se stanu odpůrcem, než-li příznivcem. Přeci jen mám k přírodě větší důvěru, než-li k plošným nařízením.

Některá očkování se dokonce nabízí rodičům jako bonusy: "buďte dobrý rodič, přikupte vašemu ještě...". To vidím jako obchod, především obchod se strachem :(

K té "pohádkové soli", přišlo mi to trefné, když jsem viděl, co všechno je součástí plošných vakcín a v prvních 6 letech života se v Česku navalí do lidských mláďat (seznam převzat z mailu od rodiny, zdroj dat neznám, netrvdím, že to tak je, ale pro zamyšlení se, může to být odrazový můstek):

• 17,500 mcg 2-fenoxyethanol (nemrznoucí směs)
• 5,700 mcg hliníku (neurotoxin)
• Neznámé množství séra skotu plodu (potracená kravská krev)
• 801.6 mcg formaldehyd (karcinogen, balzamovací prostředek)
• 23,250 mcg želatiny (mrtvola zvířat)
• 500 mcg lidský albumin (lidská krev)
• 760 mcg monosodného L-glutamátu (způsobuje obezitu a cukrovku)
• Neznámé množství MRC-5 buněk (přerušené lidské děti)
• Více než 10 mcg neomycinu (antibiotikum)
• Více než 0.075 mcg polymyxinu B (antibiotikum)
• Přes 560 mcg polysorbát 80 (karcinogen)
• 116 mcg chloridu draselného (používaný ve smrtící injekci)
• 188 mcg fosforečnanu draselného (tekuté hnojivo)
• 260 mcg hydrogenuhličitan sodný (jedlá soda)
• 70 mcg boritanu sodného (Borax, používaný k ovládání švábů)
• 54,100 mcg chloridu sodného (stolní sůl)
• Neznámé množství citrátu sodného (potravinářská přídatná látka)
• Neznámé množství hydroxidu sodného (nebezpečí! Korozivní)
• 2,800 mcg fosforečnanu sodného (toxický pro jakýkoliv organismus)
• Neznámé množství monohydrátu fosforečnanu sodného (toxický pro jakýkoliv organismus)
• 32,000 mcg sorbitolu (nepodává se injekčně)
• 0.6 mcg streptomycin (antibiotikum)
• Přes 40,000 mcg sacharózy (třtinový cukr)
• 35,000 mcg droždí bílkovin (houba)
• 5,000 mcg močoviny (metabolický odpad z lidské moči)
• Ostatní chemické zbytky

Ale třeba to ti striktní "odpůrci" vidí opravdu jinak.

A ještě z jiného pohledu, třeba bychom bez vakcín byli sice populačně slabším druhem, ale výhody by to světu a životu přinášely v mnoha ohledech zase spoustu benefitů. Pod rouškou humánnosti tak přichází i hodně negativních efektů, ale holt evoluce...

Za sebe, jako dítě jsem si vybrat nemohl, někdo o mém životě rozhodl, že to do mne dají a bylo... a nevědomě jsem to stihl přenést i na vlastní děti. S těmi se ale o takových věcech doma naštěstí bavíme, takže věřím, že naše další generace už k očkování (a všemu možnému "systémovému preventivnímu vylepšování" živých) přistoupí jinak - svobodněji a vědoměji.

A z "nás dospělých", jak na tom jsme s očkováním? Jaké si udržujeme "funkční"? Na co umíráme? Za poslední čtvrtstoletí mám 2 tetanovky, vždy při nějakém zranění, preventivně neproběhlo nic a není to věc, co bych výhledově plánoval řešit.

Infernits - Franta


Reakce k článku Miloše Hobla – K očkování


Čím začít? Připomínek, postřehů,zkušeností,názorů atd. mám k tomuto tématu tolik, že by byly na samostatnou knihu. Tak tedy jen ve zkratce několik postřehů na nastolené téma.

Miloši, jste členem této komunity a máte pro to zřejmě své důvody. Jaké, ponechme stranou. Spousta lidí si může ťukat na čelo na co si to tady hrajeme, čeho tím chceme dosáhnout atd. A budou namítat, že přeci tady je již perfektní systém v kterém žijeme, tak proč ho proboha odmítáme! A opravdu nechápou, že za tím je spousta důvodů proč to chceme dělat jinak. Tak to jen na okraj.

Z vašeho příspěvku o očkování vyplývá, že ti, kteří mají výhrady ke stávajícímu vakcinačnímu programu jsou nemyslící hlupáci, kteří škodí jak sami sobě tak širokému dalekému okolí. Zřejmě vás vůbec nenapadlo, že k tomu mají jistě své důvody. Že to nebude pouze nějaká póza, protože se nudí a nemají nic lepšího na práci. Ujišťuji vás, že ve valné většině k tomu mají opravdu dobré důvody, proč neočkují.

Přemíra všeho škodí. I očkování! Když budete neustále zalévat květinu z obavy, že někdy v budoucnu by mohla mít vody nedostatek, tak ji tím zahubíte. Začne žloutnout, uvadat a nakonec ji uhnijí kořeny a konec. A vy v dobré víře, že voda je pro květiny velice prospěšná, se budete divit jak je to možné.

Očkování např. v 70-80tých letech minulého století bylo na hony vzdálené tomu dnešnímu. Očkovalo se monovakcínami (pokaždé pouze proti jedné nemoci) a i v té době to nebylo zcela bezpečné, ale to jste se nikde nedozvěděl, protože „Strana“ měla vše pod kontrolou. Onemocnění, které dříve děti běžně prodělávaly (spalničky, zarděnky, příušnice, plané neštovice) a získaly poté doživotní imunitu, jsou dnes předmětem k zastrašování rodičů a označovány za smrtelné nemoci. Všechny uvedené se dají v dnešní době léčit bez jakýchkoli následků na zdraví, což se o vakcínách říci opravdu nedá. Vakcinační zátěž kojenců, kteří ještě nemají dostatečně vyvinutý imunitní systém, aby se s uměle vytvořeným atakem virů mohli vyrovnat ,je pro jejich organismus velmi stresující ,nehledě na další okolnosti jakými jsou přídatné látky, které vakcíny obsahují. Navíc se dnes očkuje tzv. hexavakcínami – proti šesti nemocem zároveň! Což vyvolává další a další otázky, zdali je toto opravdu v pořádku. Zkuste se zamyslet nad tím ,kde v běžném životě můžete být ohrožen tolika nemocemi najednou.

A které že přídatné látky jsou použity ve vakcínách? Je jich opravdu mnoho (zřejmě by jste se divil jak moc), stačí si nějakou vakcínu zakoupit a přečíst si příbalový leták. Uvedu pouze některé z nich.

Hliník – je prokazatelný neurotoxin. Je ve vakcínách používán jako tzv. adjuvants . Jsou stanoveny limity denní dávky pro příjem hliníku, které jsou uváděny jako bezpečné ( i o tom by se však dalo polemizovat), ta hodnota je 5mikrogramů/kg/den . 15-30mikrogramů Al/kg/den je považováno za nebezpečné a dávky nad 60mikrogramů na kilogram hmotnosti na den za toxické. To je stanovené FDA (úřad pro kontrolu kvality potravin a léků v USA). V USA, Kanadě, Austrálii, Velké Británii i v ČR dostává kojenec ve dvou měsících věku ve vakcínách 245-270mikrogramů Al/kg/den, což se potom opakuje ve 4. a případně i v 6.měsíci věku. To znamená, že kojenci v rozvinutých zemích dostávají při povinném očkování 20-50x víc hliníku než dovolují bezpečnostní limity. A to přímo do krevního oběhu, kde toto množství zůstává, někde se usadí. V mozku, v játrech, ledvinách….a máme zaděláno na spoustu onemocnění. Pokud by jste měl nějakou potravinářskou výrobu a takové množství by se dostalo do produktů, nejen že vám výrobnu zavřou a ještě budete platit pokuty. Jak je potom možné, že tak vysoké dávky hliníku ve vakcínách jsou a lékaři vám řeknou jak je očkování bezpečné a prospěšné?!

Thimerosal – sloučenina obsahující rtuť ve formě etylrtuti. Používá se jako konzervační a antibakteriální složka . Během prvních 18 měsíců života dostane kojenec ve vakcínách celkovou dávku 237,5mikrogramů rtuti. Zatímco byl thimerosal pod tlakem poznatků o jeho škodlivosti postupně odstraňován z mastí, krémů a dalších léčebných prostředků, rozšiřovalo se jeho používání ve vakcínách. O neurotoxicitě rtuti nikdo nepochybuje a je zdůrazňována i v základních dokumentech Americké pediatrické akademie. Půlroční kojenec dostává celkovou dávku rtuti, která je 87x vyšší než povolují směrnice. Alarmující údaje! Hlavně že nám sebrali rtuťové teploměry, ale tohle nevadí?!

Formaldehyd – při výrobě vakcín se používá k inaktivaci chřipkových virů, polioviru a toxinů záškrtu a tetanu. Známý jako karcinogen a látka toxická pro řadu tkání. Vyvolává alergie. V Japonsku a Švédsku byl zakázán v kosmetice. Několik evropských států používání formaldehydu ve výrobě omezilo. Existuje nesmírné množství údajů o vlivu formaldehydu na změny v organizaci DNA a chromosomů. Formaldehyd vyvolává i zcela neobvyklé účinky jako např. trisomii chromosomu 8. Trisomie chromosomů je známá z Downova syndromu – porucha fyzického a mentálního vývoje.

Souběžně s vakcinací se zvyšuje počet dětských karcinomů.Mezi 12 hlavními typy dětských rakovin jsou leukémie, karcinomy mozku a centrálního nervového systému, které představují více než polovinu nových dětských rakovin. 1/3 představují leukémie. Nejčastějšími nádory dětí jsou nádory mozku. Nejsou žádné injekční studie účinků formaldehydu. Nikdo neví co se s ním děje v těle novorozence starého pár týdnů. Nikoho to nezajímá? Jenom se celý lékařský svět diví, jak se zvyšují případy onemocnění rakovinou nejen mozku?!

A teď něco pro ty, kteří věří v neomylnost kapacit v bílých pláštích. Víte kde se vzalo HIV? Že nevíte? Není divu, protože s tím se vakcinologové opravdu nikde nechlubí. Takže….jak byl do vakcín zavlečen virus HIV…. V 50tých letech minulého století bylo 320 000 Afričanů očkováno experimentální poliovakcínou kontaminovanou SIV – to je opičí imunodeficitní virus . Proč opičí? Protože viry potřebné do vakcín se množily na tkáních africké zelené opice a ten poté jaksi zmutoval. Zajímavé, že? No co, páni vědátoři se trochu zmýlili. To se stává… Třeba za pár let také přiznají, že dnešní přídatné látky ve vakcínách jsou trestuhodné, ale to už bude spousta lidí mít různé zdravotní potíže.

A co je pro mě naprosto nepochopitelné, až zvrácené, je to, že dnes jsou viry, které se dávají do vakcín množeny na tkáních potracených lidských embryí, plodů! To je pro mě naprosto nepřípustné eticky, morálně, lidsky. Nevím jak pro vás.

Takže když to tak nějak shrneme, vůbec se nedivím, že je takový nárůst autistických dětí. Dětí, které mají alergie na kde co. Nárůst nejen dětských onkologických pacientů. Že přibývá případů zcela zdravých dětí, které po dávce vakcíny upadly do stavu těžké letargie, mají vážná fyzická poškození hybnosti, mentální poruchy atd. Doporučuji si najít videa, příběhy těchto dětí a jejich rodičů. Můžete začít např. na www.rozalio.cz Mnohdy se mi z toho všeho chce brečet, křičet…copak to nikdo nevidí?! Nikdo nevidí ty souvislosti s nárůstem užívaných vakcín? Jistě vidí. Ale když to je takový bezva byznys! A když už jsme u toho byznysu….jestlipak víte, že pan Prymula – dnešní hlavní epidemiolog v době coronavirové, před pár lety byl ředitelem Fakultní nemocnice Hradec Králové kde z této funkce musel odstoupit, kvůli svým aktivitám v dodávkách léků a zdravotnického materiálu pro nemocnici. Léky a zdr. Materiál nemocnice dostávala přes firmu, kterou vlastnila jeho dcera (tzv. překupnice) sice to nemocnice mohla mít mnohem levněji od přímého dodavatele, ale to víte, proč si nepřijít k pár desítkám,stovkám milonů?! No,ne? Jak to, že takový člověk není trestně stíhán? Naopak zastává velmi významnou pozici na státní úrovni! Takový nemorální člověk nyní rozhoduje o tom, že budeme v karanténě,kdy půjdeme nebo nepůjdeme do práce, kam můžeme nebo nemůžeme jít atd. A navíc zřejmě bude rozhodovat i o tom, jestli bude či nebude povinná vakcína proti Covid -19. Opravdu si myslíte, že takovému člověku jde o blaho a zdraví lidí? Spíše přemýšlí o tom, jak si zase pěkně „namastí kapsu“!

Takže k očkování….děkuji,nechci!

PS: v textu jsou použity úryvky z knihy „Varovné signály očkování“ od prof.RNDr. Anna Strunecká - biochemička, která se dlouhá leta zabývá tímto tématem. Vřele doporučuji ke čtení. Případně mohu zapůjčit.

Děkuji všem, kteří dočetli až sem za trpělivost a zájem o dané téma.


Martin Měkota - Jen krátce


V pohádce sůl nad zlato král přerušil kuchaře při čtení lákavého menu: "Dost! Slanečka! VŠEM SLANEČKA!". V tomto bodě se nachází naše společnost. Sůl je potřebná. Naštěstí je obsažena v tělech rostlin a živočichů, takže se dá žít i bez její čisté, krystalické podoby. S ní je to ale příjemnější. Ale co je moc, to je moc. A navíc, diktát je diktát. Proto, když někdo zavelí "Všem slanečka", najde se dost takových, kteří se just slanečka ani nedotknou. Totiž, solí je možné se i otrávit.

Králové jsou králové. Občas mají v hlavě bubáky a obrátí všechno naruby. Může se stát, že nakážou všechnu sůl vysypat do vody a utopit jako kotě. Diktát je diktát. Někteří rádi poslechnou, když autorita zavelí. Je to tak jednodušší, nemusí se tolik přemýšlet. Jiní ale ne. A světe div se, jsou to často právě ti, kteří se nechtěli před tím slanečka ani dotknout, kteří tajně doma přechovávají trochu soli. Je to trochu truc, pravda. Ale také následek kritického myšlení.
Prostý lid toho o soli moc neví. Ví jen, že sůl je potřeba, a že jí nemusí být moc. Nejlepší je, když si každý může osolit sám podle gusta. A kdyby mu král do toho nemluvil, a jen mu podal informace kolik soli škodí a kolik prospívá, třeba by byl lid zdravější a soli by si vážil.

Celá diskuze o očkování nemá ani tak téma "očkování ANO / NE", ale "MOŽNOST VOLBY / DIKTÁT".

Komár

Attachments:
Download this file (odpověď.txt)Odpověď pro Infernits, Františka[ ]Miloš Hobl9 kB

Moji milí ze sobí rodiny, chtěla bych se přidat ke Komárovi se svým pozitivním pohledem na coronavirovou pandemii. Uvědomila jsem si, že PhDr. Naďa Johanisová, enviromentalistka, ekologická ekonomka, vysokoškolská pedagožka a věčná bojovnice za udržitelný rozvoj měla v případě naší rodiny prorockou pravdu. Říkala: „dobře děláte, že máte koně a pracujete s nimi, jednou se vám to hodí“. Mimochodem Naďa je zakladatelkou Venkovské idyly, tedy jakési předchůdkyně Buďsobu v Jižních Čechách a také kmotrou našich dvou pěstounčat.

 

Snad kdysi opravdu žil. Kdo ví? Já ne. Nezbývá než věřit, nebo nevěřit. (přesněji věřit, nebo věřit že ne) Jeho příběh byl už tolikrát převyprávěn, že už stejně nikdo neví, co je pravda. Tím spíš se neobávám přidat vlastní verzi.

 

Možná byl obyčejný člověk - jako my všichni. Možná byl syn boží - jako my všichni. Čím byl zvláštní? Tím, co říkal. Co říkal? To už se vesměs zapomnělo. Tím spíš se neobávám přidat vlastní verzi. A jak na to, co říkal, přišel? Myslím si, že prostým pozorováním všeho kolem. Jednou za čas se prostě vyskytne jedinec, který nevidí to, co si ostatní myslí, že má vidět, ale pravdu. Pro nedostatek výstižnějších výrazů a pro to, že jména jsou vedlejší, říkám mu prostě ON.

...aneb co nás učí virus

V první řadě se vám, přátelé, musím omluvit, že i já přicházím se svou troškou do mediálního mlýna. Odevšad se na nás řítí informace o současné situaci kolem viru covid-19 a vším, co s tím souvisí. Člověk toho všeho má chvílemi až po krk. Jenomže to, co se kolem nás děje, otevřelo témata, která prostě nejde ignorovat. Témata, která ve své sociální bublině řešíme už nějakou dobu a kdekdo nás má za blázny. No a najednou... asi nejsem jediný, kdo události poslední doby nevidí tak tragicky jako hygienici a ekonomové. Chtěl bych proto formulovat některá POZITIVA, KTERÁ PANDEMIE PŘINESLA, nebo by mohla přinést. To negativní se naopak pokusím vynechat. Prostě jednou rezignuji na vyváženost.

 

SOBĚSTAČNOST už není sprosté slovo. Fakt! Před nějakým časem jsem na sletu LETSů nadhodil téma "Soběstačnost jako politické téma". Mám totiž pocit, že něco tak zásadního a důležitého by se mělo občas zmínit v médiích, a měli by jí argumentovat politici, měla by být zanesena v zákonech. V main(mine?)streamových médiích jsem to slovo neslyšel snad nikdy. Až minulý týden. V hlavních zprávách v rádiu. Zemědělci váhají, jestli sázet zeleninu, protože chybí pracovníci ze zahraničí. Nejsme soběstační (poprvé) a nemá kdo sázet, okopávat a sklízet. Tedy, ne, že by nebyli lidé. Ti, kteří jezdili zase od nás do zahraničí, jsou teď bez práce. Jenomže platy pro Čechy v Rakousku jsou poněkud jiné, než platy pro Ukrajince v Česku. Takže než někdo z Čechů tou prací vezme za vděk, bude pozdě. Sázet se musí teď. Ale i pracovníky z Čech je potřeba někde ubytovat a to teď nejde. A protože podobná situace není jen u nás, může se stát, že nezasejí ani jinde a nebude odkud zeleninu dovézt. Ve výrobě zeleniny (a většiny ostatních potravin) jako stát nejsme soběstační (podruhé), pokud neprohlásíme řepku za zeleninu. Proto sázejme my, kteří soběstační být chceme. Právě teď se totiž můžeme v očích okolí změnit z partičky podivínů na lidi, kteří (už nějakou dobu) vědí, co dělají.

O potravinové soběstačnosti v souvislosti s koronavirem (o tom, že letos bude dobré osít vlastní záhonky) už v únoru zajímavě mluvil v krátkém videu Antonín Baudyš:

https://www.youtube.com/watch?v=nrSnv2UFV4Q 

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.