Známí i neznámí zelobraníci,
rok se s rokem sešel a zelí, které je zatím na poli, se hlásí o naší pozornost. Tímto Vás tedy zveme na 4. ročník akce Z(elí), ke kolektivnímu zpracování zelí k následnému kvašení. Připravte se na neděli plnou degustace, filosofování a hlavně SPOLUPRÁCE. Zapojit se může kdokoliv, kdo se nebojí práce, má rád kysané zelí a chtěl by si jej udělat zásobu na celý další rok. Uvítáme jak již zběhlé zelaře, tak nové tváře, kterým termíny v minulých letech nevyšly.

Pro tuto akci nabízíme prostor našeho dvora, 2 velká krouhadla, zajištění nákupu zelí, cibule z farmy U Miklasů z Radomyšle, himalájské soli a drahonického kmínu podle Vašich objednávek. Sklenice s víčky na naložení si přivezte vlastní. Do naší výbavy pomůcek a nářadí bychom potřebovali zapůjčit nějaké větší škopky (s průměrem cca 40 cm a víc), případně i dětské vaničky, velký nůž na porcování zelných hlav, menší nůž na ostatní zeleninu. Vše nejlépe již řádně vymyté. Pokud máte, přivezte je prosím s sebou, aby šla práce lépe od ruky :)

Budeme nakládat ověřenou metodou přímo do skleněných šroubovacích sklenic, ve kterých zelí kvasí a zároveň je poté i uskladněno. Zelí se nešlape, pouze ručně pěchuje do sklenic. Takto vydrží živé bez další údržby minimálně 1 rok. Nakládat budeme POUZE do šroubovacích zavařovacích sklenic s víčky o objemu 0.7l, čerstvě vymytých, tak se dopředu náležitě vybavte dle vaší potřeby. Soudky ani jiné velikosti sklenic se pro společnou práci a následné propočty neosvědčili, proto si je prosím nevozte.

Akce proběhne ve vsi Skály 36 u Strakonic (Vávrovi - Infernits) v neděli 2.10. 2022, od 10 hod. dopoledne, za každého počasí. Vyhraďte si na tuto akci raději celý den, končíváme spíše v pozdějších odpoledních hodinách, až když je všechno zelí zpracováno a následně rozpočteno dle objednávek.

Občerstvení dáme dohromady z toho, co kdo přinesete na společný stůl, jak bývá v BuďSobu při společenských akcích dobrým zvykem :) S sebou si prosím vezměte hrnek na pití, misku či hluboký talíř a lžíci. K obědu uděláme opět nějakou dobrou hustou polévku z místních i vámi přivezených surovin. Čerstvý chléb napečeme ;) 

Pokud se k nám chystáte, napište co nejdříve, kolik zelí byste chtěli zajistit (množství cibule, soli a kmínu k tomu úměrně dopočteme) a to max. do neděle 25.9. večer (v dalším týdnu pro suroviny pojedeme, tak ať si v klidu můžeme dát vše dohromady). Dle zkušeností z minula vychází 1 kg čerstvého zelí na 1x 0,7litrovou sklenici.

Cena zelí je 15 Kč/kg a cibule za 17 Kč/kg. (Pro ilustraci - jedna sklenice takto společně udělaného zelí vyjde na cca 20 Kč, přesná cena bude zkalkulována po zakončení akce)

Moc se na vás těšíme
Martina a Franta (Infernits) - black.mary(zavinac)tiscali.cz, tel.: sedm dva jedna nula tři nula šest osm dva

Ve středu 21. září proběhne tradiční EKOtrh na Piaristickém náměstí. Pro návštěvníky budou připraveny ochutnávky místních a bio produktů, ukázky řemesel, prezentace příkladů šetrného životního stylu i seznámení s místními farmáři. Chtěli bychom na jednom místě představit činnost místních neziskových organizací i různých komunitních spolků, jejichž aktivity podporují místní soběstačnost, šetrný přístup k přírodě, minimalizaci odpadů apod. V rámci EKOtrhu bude možné využít poradenství místních ekologických neziskových organizací či státních organizací v oblasti ochrany ŽP. Cílem akce je šířit povědomí o těchto aktivitách, inspirovat a povzbudit další obyvatele k tomuto způsobu smýšlení. Již dnes je v Českých Budějovicích možné opravit rozbité věci, dát starým předmětům nový lesk, nakupovat kvalitní a zdravé potraviny z místních zdrojů a bez nadbytečných obalů.

Přátelé, kamarádi a příznivci soběstačnosti,
zveme Vás na další z našich pravidelných setkání, které se koná ve středu 14. 9. 2022 od 17hod.Čajovně Na Půdě ve Strakonicích.

Přijďte se s námi podělit o tipy, jak se připravit na zimní období. Máte nějaké osvědčené recepty, jak vhodně uskladnit zeleninu a jak naložit s hojností ovoce? Sem s nimi.

Pokud máte nějaké zavařeniny či čerstvou zeleninu, podělte se o ně s ostatními. Udělejme si zásoby na zimu ;)

těšíme se na setkání
Martina a Franta (Infernits)

PS: Blíží se termín naší pravidelné Akce Z(elí), info očekávejte v nejbližších dnech ...

Po delší pauze proběhne táborské setkání. Jste srdečně zváni k výměně svých výtvorů, výpěstků, věcí nebo jen sdílení dobré nálady a zkušeností na téma soběstačnost. Sejdeme se ve středu 17.8.2022 v 17h u Filipů, čp. 74, Dražičky (PSČ 391 75). Těšíme se, za Tábor Karolína

I když je jaro tím bezpochyby tím nejkrásnějším měsícem v roce, pro naši lokální jihočeskou skupinu "Stop sečení srnčat" je jedním z nejnáročnějších období. V tomto období se v přírodě rodí spousta mláďat, a ta, která tráví první dny na loukách, jsou smrtelně ohrožena žacími stroji. Jedná se především o srnčata, ale také zajíčata a drobné pernatce.
Myslivci a zemědělci jsou ze zákona povinni zvěř před sečením chránit, ale ne vždy je tato povinnost dodržována.
Někdy ale i v případech, kdy se všichni snaží, lidské síly selhávají před moderní technikou a rychlostí sekaček.
Naše skupina dobrovolníků už šestým rokem funguje v terénu a pomáhá s vyhledáváním srnčat. Krom toho jsme díky veřejné sbírce pořídil již celkem tři drony s termovizí plus máme jeden soukromý, takže v sezóně sečení denně vstáváme a už od čtvrté ranní hodiny prolétáváme terén, který se bude záhy sekat.

Sečených porostů je mnoho, vše se nedá prolétat, takže organizujeme dobrovolníky a chodíme v terénu i přes den. Pro pěší procházení porostů hledáme další dobrovolníky, protože na rozlehlých plochách jsou každá noha i hledající oko dobré.
Přidejte se prosím k naší lokální skupině a pomáhejte s námi!  www.stopsecenisrncat.cz

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.