Naši předci neznali možnosti průmyslového skladování ovoce. Přesto si sami dokázali po většinu roku zajistit jeho přísun. Měli na svých zahradách a v sadech směs ovocných stromů, která jim zajistila čerstvé ovoce v létě a na podzim, v zimě a na jaře baštili zimní druhy ze svého sklípku. Sušili, vařili i jinak ovoce zpracovávali, uměli ho uskladnit. Věděli, na co který druh nejlépe použít a kdy. A my? Z vlastní zkušenosti těch, kteří se usídlili v opuštěné sudetské vsi se všude rozesetými ovocnými mohykány musím přiznat, že o tom, jak být ovocně soběstační, víme žalostně málo. Toulám se po podzimní hodonické krajině. Zkouším ochutnávat drobné plody, které se ještě urodily na stromech, vysázených místními německými obyvateli před válkou a hloubám... je jablko tak kyselé proto, že je ta jabloň stará? Nebo je to druh, který se hodí k jídlu až v zimě, po uskladnění? Zmizí trpkost malých hruštiček vařením na povidla? Nebo se celé suší a melou na prachandu? Kdo mi to poví, když místní sadaři a hospodyňky jsou nenávratně pryč? A budeme mít čas si na to přijít sami, když staré stromy už skoro neplodí a ve velkém usychají?

Pokoušíme se tedy místní, jistě ne náhodnou směs starých odrůd ovocných stromů udržet v Hodonicích u Malont při životě. Co to obnáší? Mapujeme staré ovocné stromy a jejich stav, průběžně se pokoušíme určit jednotlivé odrůdy jabloní a hrušní, pořádáme každoroční zimní prořezávky jejich prosychajících korun, jarní řezy a roubování dožívajících stromů na malé podnože, slunovratové a podzimní kosení genofondového sadu, letní očkování a podzimní sázení mladých stromků. Je to hodně práce v terénu a sami na ní nestačíme. Naštěstí nám přijíždějí pomoci Buďsobáci i další lidé, kteří v tom vidí smysl. Některé akce jsou již tradicí...

Dokument jsem zařadila do kategorie Pozvánky, protože vás tímto zveme na životní akci Užít si blahobyt a nezemřít v marnotratnosti, která se koná vždy a všude. Každý už budete vědět, co dělat i nedělat, abyste se rychle zapojili ;) Účast je nutná a to nejlépe hned, omluvenky a výmluvy už Země nepřijímá!

Co dodat? Jsme rádi, že právě BuďSob je místem, kde díky rozvíjení vlastní soběstačnosti napomáháme společně k rychlejším změnám k lepšímu :)

Milí přátelé ze všech koutů jižních Čech, 

setkání v Českých Budějovicích se bohužel neuskuteční. O to víc v této době můžeme využívat naší lokální sítě, takže směle do toho.

Zdraví a čistou mysl nám všem. 

Zuzka

Milí soběstační.

 

Vzhledem k současné situaci a zdravotnímu stavu některých táborských členů, rušíme středeční Buďsob setkání v Táboře. Pokud máte domluvené něco k výměně, domluvte si prosím předání individuálně. Do dubna se snad situace uklidní, vzduch pročistí a kavárny znovu otevřou a alespoň nashromáždíme více věcí k výměně :-)

Děkuji za pochopení,

za Tábor Karolína

Milí soběstační přátelé,
přijeďte podpořit naší táborskou hrstku vytrvalých na březnové setkání, které bude ve středu 18.3.2020 od 17h ve Wall club caffee v Sezimově Ustí 1 (Kánišova 239). 

Dlouhodobě se nás tu schází velmi málo, v průměru 3 lidé, kteří to ne a ne vzdát :-D Přijeďte nás navštívit, potěšit milým slovem, abychom vytrvali dál, přijeďte s námi povyměňovat vaše produkty a poradit nám, co změnit a jak to dělat lépe. Odměníme se vám domácími ňamkami, výborným kváskovým chlebem, domácími krémy a možná přijde i kouzelník :-)

Stůl je zamluven (na jméno Filipová) hned vedle dětského koutku, takže děti jsou vítány.

Za Tábor Karoli

 

 

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.