Hnutí DUHA České Budějovice Vás zve na přírodovědnou vycházku podél Malše kolem Dolního Dvořiště.

Sraz v sobotu 26. června 2021, v 10 hodin na vlakovém nádraží v Rybníce.

Provázet nás bude odborný průvodce Robert Ouředník. Dozvíte se, co žije v Malši a v jejím okolí.

Povíme si také o perlorodce říční.  Podíváme se do přírodní památky a evropsky významné lokality Horní Malše.

Attachments:
Download this file (vycházka Malše 26.6.21.pdf)vycházka Malše 26.6.21.pdf[ ]Dita Měkotová690 kB

Chtěli byste si zkusit sami ušít botky bosochodky? Botka Evka - botkaevka.cz  - (v LETSu jako "eva") nabízí kurzy šití balerínek či celoroček.

Co nás čeká:

Kůže přírodní barvy, připravení střihu na Vaši nohu, dírky na šití – kdy šídlo a kdy kleštičky, barvení kůže – přes 20 barev, které je možno tónovat od světlého po tmavý odstín, jak barvy prolnout, jak dozdobit –  jak použít průrazníky a raznice, šití pevným sedlářským stehem,  lepení plotny,  začištění okrajů.... nafocení botek a velká radost, že jste něco takového dokázali :)

Krásné letní dny všem,
další z našich pravidelných setkání s výměnným obchodem se uskuteční tentokrát ve ČTVRTEK 10.6. od 17hod., opět u nás doma ve Skalách. Všechny rádi zase uvidíme, poklábosíme, povyměňujeme, případně přivítáme i soby z jiných koutů kraje či nováčky, kteří by se do BuďSobu rádi zapojili.

těšíme se
Martina a Franta - Infernits

Adresa - Skály 36, okr. Strakonice, Tel.: sedm dva jedna nula tři nula šest osm dva

Naši předci neznali možnosti průmyslového skladování ovoce. Přesto si sami dokázali po většinu roku zajistit jeho přísun. Měli na svých zahradách a v sadech směs ovocných stromů, která jim zajistila čerstvé ovoce v létě a na podzim, v zimě a na jaře baštili zimní druhy ze svého sklípku. Sušili, vařili i jinak ovoce zpracovávali, uměli ho uskladnit. Věděli, na co který druh nejlépe použít a kdy. A my? Z vlastní zkušenosti těch, kteří se usídlili v opuštěné sudetské vsi se všude rozesetými ovocnými mohykány musím přiznat, že o tom, jak být ovocně soběstační, víme žalostně málo. Toulám se po podzimní hodonické krajině. Zkouším ochutnávat drobné plody, které se ještě urodily na stromech, vysázených místními německými obyvateli před válkou a hloubám... je jablko tak kyselé proto, že je ta jabloň stará? Nebo je to druh, který se hodí k jídlu až v zimě, po uskladnění? Zmizí trpkost malých hruštiček vařením na povidla? Nebo se celé suší a melou na prachandu? Kdo mi to poví, když místní sadaři a hospodyňky jsou nenávratně pryč? A budeme mít čas si na to přijít sami, když staré stromy už skoro neplodí a ve velkém usychají?

Pokoušíme se tedy místní, jistě ne náhodnou směs starých odrůd ovocných stromů udržet v Hodonicích u Malont při životě. Co to obnáší? Mapujeme staré ovocné stromy a jejich stav, průběžně se pokoušíme určit jednotlivé odrůdy jabloní a hrušní, pořádáme každoroční zimní prořezávky jejich prosychajících korun, jarní řezy a roubování dožívajících stromů na malé podnože, slunovratové a podzimní kosení genofondového sadu, letní očkování a podzimní sázení mladých stromků. Je to hodně práce v terénu a sami na ní nestačíme. Naštěstí nám přijíždějí pomoci Buďsobáci i další lidé, kteří v tom vidí smysl. Některé akce jsou již tradicí...

Dokument jsem zařadila do kategorie Pozvánky, protože vás tímto zveme na životní akci Užít si blahobyt a nezemřít v marnotratnosti, která se koná vždy a všude. Každý už budete vědět, co dělat i nedělat, abyste se rychle zapojili ;) Účast je nutná a to nejlépe hned, omluvenky a výmluvy už Země nepřijímá!

Co dodat? Jsme rádi, že právě BuďSob je místem, kde díky rozvíjení vlastní soběstačnosti napomáháme společně k rychlejším změnám k lepšímu :)

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.