Po 12 letech života na samotě, sbírání zkušeností a dosáhnutí určitého stupně nezávislosti jsme se rozhodli se o vše podělit.
18.6. 2022 jednodenní seminář
1-3.7. 2022 víkendový seminář
9.7. 2022 dětské odpoledne
23.7. 2022 jednodenní seminář
5-7.8. 2022 víkendový seminář
Součástí seminářů je prohlídka:
ostrovního systému – ostrovní dům bez připojení k sítím
solární el. 3Kw, větrná elektrárna 1,5Kw, termické panely 10Kw
jílového jezírka –koupací jezírko bez použití folie
jedlého lesa – původní sad založený podle starých principů
permakulturní zahrádka –zahrada bez rytí, sluneční pasti
Hlavní témata seminářů:
 Alternativní zdroje elektřiny a jejich použití - solární a větrná el.
 Topení a ohřev TUV - termické panely, sporák na tuhá paliva s výměníkem
 Jak snížit náklady v klasické domácnosti připojené na sítě
 Život bez přípojek - vybavení domácnosti, spotřebiče a nářadí 
 Ohřev teplé vody a čerpání vody v ostrovním systému
 Permakulturní pěstování, zpracování úrody, soběstačnost
 Jedlý les, vyvýšené záhony, sluneční pasti, terasování
 Jak vytvořit koupací jílové jezírko a jeho čištění hyperbelem
 Hospodaření s vodou - sběr vody a čištění, zavlažování
 Pestrá vegetariánská strava - mlýnek na obilí, vločkovač
 Využití darů Přírody - jedlé rostliny a divoké byliny
 Jídlo jako lék - půsty, zdraví životní styl
 Domácí vzdělávání, bezplenková metoda, kontaktní rodičovství
 Prvky v zahradě - léčivá pyramida, menhiry
Mnohému nás toto místo naučilo. Žití v souladu s Přírodou a jejími rytmy, šetrnému zacházení s vodou, skromnému, ale plnohodnotnému žití, vědomému a zodpovědnému přístupu k životu. Postupnými kroky získáváme více svobody a převzali jsme zodpovědnost za zdroje, které využíváme.
Na blogu najdete článek: Jak sestavit solární ostrovní (záložní) systém – https://zionfarm.cz/blog/...
Najdete nás v Jižních Čechách mezi Prahou, Českými Budějovicemi a Plzní více info. – www.zionfarm.cz
Vyzkoušejte si soběstačný život a využijte klidného prostředí samoty, čisté vody a jídla. V klidném prostředí si lze odpočinout a inspirovat se k novým zítřkům.

Nabízím možnost připojit se ke společné objednávce bio semínek. Všechna semínka mají certifikát bio nebo demeter a jsou od německé firmy Bingenheimer Saatgut AG. A zároveň letos neobyčejně pestrý výběr domácích semínek – díky všem pěstitelkám a pěstitelům z naší republiky! Seznam pro výběr najdete pod článkem.


Vaší objednávku očekávám do úterý 11. ledna na mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Poté semínka objednám, s přáteli je rozdělíme a od poloviny února do poloviny března rozešleme. Čím dříve odešlete, tím dříve semínka dostanete - po rozvážení všech semínek kompletujeme semínkové balíčky postupně v pořadí jak došly objednávky. Případné opozdilce uspokojím také, ale pouze semínky, která budou navíc.

Semínka mi můžete zaplatit na účet č. 2800106945/2010 hned, jak vám potvrdím, že jsem vaši objednávku dostala. Prosím nejlépe do konce ledna. Toto je svépomocná přátelská iniciativa, tak neposkytuji žádné účetní doklady.

Pokud chcete mít semínka celeru nebo jiná dříve, napište mi to do mailu a pošlu vám je doporučeným dopisem (tj. za 50 kč) či sobím kurýrem hned koncem ledna. Celer Monarch mohu poslat obratem, mám loňský.

 

Odrůdy s vykřičníkem jsou ty, které mi zbyly z loňska a nyní už chci objednat jinou odrůdu. Čili budou jen „do vyprodání zásob“ a pokud na vás nezbyde, dostanete sousední odrůdu ze seznamu. Pokud chcete jen a pouze onu odrůdu s vykřičníkem, napište mi to a dostanete ji přednostně.

 

Pokud stojíte o nějakou odrůdu, která není v seznamu, ráda přiobjednám malé balení speciálně pro vás. Ceny viz na německém webu (je také v angličtině).

Kdo máte chuť se přidat k rozdělování semínek, je to skvělá příležitost zakusit pospolitou atmosféru, jaká bývala při draní peří. Semínka budeme balit v okolí Kaplice, Českých Budějovic, Strakonic a v Husinci. Ale ozvěte se i ze vzdálenějších koutů Čech i Moravy, ráda se vydám na okružní cestu za poznáním nových tváří :-)

 

Martina Filipová

 

 

PS: K volnému šíření přikládám brožurku o neobyčejných keřích. Je z dílny spolku ZAzemí, kterému se podařil průkopnický kousek v Českém ráji – vykoupil malou část tamějších komerčních sadů, které přetváří ke komunitnímu pěstování ovoce, zeleniny i květin – a pohnul tak s léta neměnným obrazem rozsáhlých sadů opečovávaných značně devastujícím chemickým způsobem. Přeji naději a odhodlání měnit i to, co vypadá nezměnitelně :-)

 

Attachments:
Download this file (neobyčejné_keře_ZAzemí.pdf)neobyčejné_keře_ZAzemí.pdf[ ]Martina Filipová807 kB
Download this file (seminka-2022-jmeno.ods)seminka-2022-jmeno.ods[ ]Martina Filipová48 kB
Download this file (seminka-2022-jmeno.xls)seminka-2022-jmeno.xls[ ]Martina Filipová96 kB

Kdo by chtěl exkluzivní kvalitu cibule sazečky - tj. cibulky dlouhodobě množené v bio a demeter kvalitě, nyní je ten pravý čas na objednání.

odrůda Sturon (klasická cibule na skladování, typ naší Všetany) cena 5,50 EUR/kg (velikost 10-20 mm, cca 350 ks v 1 kg)

odrůda Red Baron - červená - cena 12 EUR/kg

Pokud se sejde vícero zájemců, mohou být ceny, zejm. u červené cibule výrazně nižší.

Objednat nutno nyní, doručení a přerozdělení podle objednávek během března.

Min. množství 0,25 kg nebo po domluvě. Platba v korunách.

Vaše přání pište prosím do 20.12.2021 na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Každý z nás musel zaznamenat pád Bohemia Energy a dění kolem. Ano, něco se děje a jsme toho součástí. Stačilo aby zkrachovala jedna firma a reálně hrozí až půl milionu lidem exekuce, protože systém, který jim měl pomoci je uvrhnul do pasti. Je důležité zmínit, že 60-70 % z cen energií tvoří daně a poplatky za distribuci, tedy příjmy státu a státních či polostátních firem. Asi nejvíc přepálený je poplatek za distribuci u jedno-tarifních sazeb. Ten diktuje ERU, stejně tak podmínky DPI (dodavatele poslední instance). Stát tedy má nástroje, jak situaci řešit, ale stát již delší dobu selhává prakticky ve všem. Za zmínku rovněž stojí, že letošní rok byl přechodový, co se týče nároků na energetickou náročnost budov. Tento rok nehorázným způsobem protlačoval tepelná čerpadla, protože na tvorbě zákonů se podílely dovozci a výrobci tepelných čerpadel. Od příštího roku bude ještě hůře. Stavitel naprosto ztrácí svobodu, co a jak může postavit. Letos šla nařízení ještě uspokojit izolací, tepelným čerpadlem a tloušťkou zdí jako za starověku. Od příštího roku, už dům bez rekuperace nebo fotovoltaiky sítem byrokracie neproleze. Současná situace s pádem Bohemia Energy, růstem cen energií a neustálým znehodnocováním peněz, vyvolala fotovoltaickou mánii, která s nástupem nových pravidel bohužel neskončí. Hysterie je neskutečná, ceny a požadavky přepálené. Obvyklé jsou rozpočty půl milionu korun a z toho 200 tisíc z pochybných systémů dotací. Přitom reálnou potřebu domu lze uspokojit systémem za 300 tisíc. Bez dotací. Bez hysterie. S rozumem. Pro soběstačnost od jara do podzimu 90 % z nás Sobů stačí jedna fáze, 3 – 6 kWp v panelech a 3 – 5 kW střídač. My Sobové umíme počítat a tudíž víme, že 10x nula je pořád nula. Nevyplatí se tedy fotovoltaiku dimenzovat na zimu. Na zimu si opatříme, dřevo, štěpku, peletky atd.

Abych odlehčil situaci rozumným lidem, co chtějí FV ohřívat vodu, ostrovní systém za rozumnou cenu a nedoplatit na davovou hysterii stáda ovcí, mám tady pro Soby zajišťěno (= skladem) následující:

- nové v Česku vyráběné ostrovní střídače pro ohřev TUV Solareco za necelých 10 tisíc vč. DPH

- použité a otestované špičkové 48 V ostrovní střídače Studer Xtender s komunikačním modulem dovezené z Německa za necelých 30 tisíc vč. DPH se zárukou 2 roky

- konstrukce pro FV panely z AL profilů o 50% levněji než je aktuální běžná cena

- a samozřejmě kvalitní fotovoltaické panely za normální ceny: https://eshop.solareco.cz/94-fotovoltaicke-panely

Pokud jste nestihli původní termín, můžete si o semínka napsat ještě do konce února. S tím, že několik málo druhů nebude k mání, které přesně potvrdím později, jakmile budu vědět. Vaší objednávku očekávám na mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Semínka pro tyto dodatečné objednávky budou k dispozici na konci března.

 

V připojeném souboru najdete seznam semínek. Přidala jsem některé specialitky, kytičky a více barevných odrůd asijských salátů, cukety, mrkve, salátů a vodnic. Všechna semínka mají certifikát bio nebo demeter a jsou od německé firmy Bingenheimer Saatgut AG.

Všechny ceny platí v sobech a neváhejte využít sobích kurýrů!

Semínka budeme rozvažovat a rozdělovat podle objednávek během března v Českých Budějovicích a v Husinci a v okolí Kaplice a Strakonic. Chcete-li se přidat, napište. Odměnou za pomoc semínka podle vašeho výběru.

Attachments:
Download this file (seminka-2021-jmeno.ods)seminka-2021-jmeno.ods[ ]Martina Filipová30 kB
Download this file (seminka-2021-jmeno.xls)seminka-2021-jmeno.xls[ ]Martina Filipová31 kB

Podkategorie

Reportáže, dojmy a fotky z akcí pořádaných naším spolkem BuďSob a také z akcí, kde byl BuďSob hostem.

Pozvánky

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.