V lednu u nás doma vypověděla službu lednice. Koupili jsme novou, tím však byla vyřešena jen polovina problému. Zůstala otázka: kam s tou starou? Vzhledem k tomu, že 10x obrátím každý kousek bavlny, každý mikroténový pytlíček najde své druhé, třetí ale třeba i páté použití a podobně u všeho, co přijde do naší domácnosti, hledala jsem další využití nefunkční lednice. Prosté odvezení k recyklaci mi přijde málo.

Nemusela sem pátrat dlouho a hned u člena Buďsobu Václava jsem nalezla pravé poklady. Můžete se inspirovat se mnou:


První tip - Vyvýšený záhon ze starého mrazáku


Starý mrazák jako vyvýšený záhon

Výhody:

  • může sloužit jako minipařník, izolaci už má
  • když se nechá víko, může se zavřít a tak z ničit plevel zatemněním
  • je odolný vůči hrabošům a dalším zájemcům o vaši úrodu
  • je odolný vůči psům
  • i v zimě se v něm daří všemu zelenému, nemusí to být jen plevel jako na další fotce níže
    pohodlná (i dřívější) sklizeň bez ohýbání např. josta ve 2 dalších menších mrazácích viz foto níže
  • vhodné pro kořenovou zeleninu, Václav chce pěstovat raději světelný kořen

Nevýhody:

  • když jej nezakryjete, oblíbí si jej kočky, dobře se v něm jim tam zahrabává ...

Doporučené úpravy:

  • nátěr na hnědo
  • umístění na dlaždice, aby se nepropadal
  • díry z boku cca 10 cm od dna pro odtok přebytečné vody

  

I v zimě v něm vše dobře roste ;)


Pokud se takto rozhodnete využít starou lednici, pozor, mají menší hloubku a proto záhon z nich bude nižší. Pomůžete si podložením, dlaždicemi, cihlami, ztraceným bedněním apod.
Vše si můžete po dohodě prohlédnout u Václava na zahradě v Libníči s doplňujícím komentářem a rád odpoví na všechny otázky, jak na to. Prohlídku si domluvte předem: 776 pětosmsedm 518

V dalších dílech si u Václava prohlédneme:

A co se tedy stane s naší ledničkou, která má odslouženo jen 7 let? Její předchůdkyně vyrobená v devadesátkách s námi byla 21 let. Jaké tedy budou další životy naší lednice krátkověké?
Druhý život právě prožívá jako sklad brambor v garáži. To jí vydrží dalších několik let. Pak bude povolána k plnění úkolů jako vyvýšený záhon k předpěstování a pro teplomilnou zeleninu, melouny či batáty by ji mohly také ocenit. Zamlouvá se mi představa kompostéru s izolací a odtokem – jako obdoba Václava vyvýšeného záhonu. Jestli se osvědčí, tak jí určitě přibydou kamarádky a kamarádi.

 

Foto: Václav Příplata, text: Anna Ambrozová 

 

Pro všechny pěstitelské duše nabízím společnou objednávku bio a demeter semínek z Německa, od firmy Bingenheimer Saatgut.

Tady je seznam semínek, která plánuji objednávat. Na přání je možno přidat i další specialitky. 

Úplně dole na konci seznamu je virtuální semínkovna: máte tam místo na dopsání druhů, která se vám podařilo nasemenařit a chcete o ně nabídku obohatit. Případně dopsat semínka, která máte navíc a nevyužijete.

 

Semínka objednávejte do neděle 9. února. Vyplňujte prosím přímo do tabulky na webu.

Domácí o týden déle, do 16. února.

Semínka budou k předání v první polovině března. Platit můžete v sobech :-)

 

Společné semínkování proběhne v jižních Čechách v druhé polovině února. Kdo máte chuť se k rozdělování semínek přidat, ozvěte se. Bývá to nezapomenutelná společenská událost, zážitek pospolitosti a radosti ze společné práce a u toho potkáte podobně naladěné lidičky! Místa a termíny doladíme podle ohlášených zájemců. Děti velmi vítány :-)

 

Martina z Hodonic

Milí zahrádkáři, zahradníci,
sotva nám skončila sezóna, začíná, s menším nabráním sil, další :) Ještě máme ve skleníku loňské pórky a celery a další mláďátka už se smějí za okny v květináčcích.

A aby nám šlo všechno to setí, sázení a přesazování, stříhání a rýpání s úsměvem a pěkně od ruky a od nohy, pusťme si k tomu třeba tuhle veselou Zahradnickou Píseň od Cocoman a MessenJah:



"Tak sázej, ať roste to mocně" ;) Přeju nám všem plné zahrady, lednice, sklepy i spíže...

Martina (Infernits)

PS: Nezapomeňte si doplnit semínka a sazeničky v nabídce LETS: https://lets.budsob.cz/cs/offers/42 , případně vykrýt poptávku někoho jiného: https://lets.budsob.cz/cs/wants/42

Půdu není možné z podstaty vlastnit, stejně jako nelze vlastnit vodu, vzduch či člověka.
Z této filosofie vychází Nadace Pro půdu, jež usiluje o ochranu zemědělské půdy před degradací a spekulací. Nákupem či darem získává půdu ze soukromých rukou, spravuje ji a pronajímá zemědělcům, kteří se zavážou k šetrnému a příznivému hospodaření. V rozhovoru s členem její správní rady Radomilem Hradilem jsme zkoumali, jak spolu souvisí zhutňování půdy, fungování ekonomiky a materialistický světonázor.

TV Natura natočila s Františkem Langmajerem, členem Volyňské BuďSobí buňky, zajímavý rozhovor o permakulturním zahradničení.

Ke shlédnutí na http://www.tvnatura.cz/archiv/video/123-permakultura-frantiska-langmajera-1-dil

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.