Milí přátelé,

jsem tu opět s nabídkou semínek pro společnou objednávku. Jde o svépomocnou přátelskou iniciativu, tak nevystavuji žádné účetní doklady. Seznam semínek najdete v tabulce pod článkem.

Všechna semínka mají certifikát bio nebo demeter a jsou od německé firmy Bingenheimer Saatgut AG (https://www.bingenheimersaatgut.de/de/bio-saatgut/gemuese.html).

Domácí semínka letos organizovat nebudu, zase příští rok.

Attachments:
Download this file (seminka-2020-jmeno.ods)seminka-2020-jmeno.ods[ ]Martina Filipová25 kB
Download this file (seminka-2020-jmeno.xls)seminka-2020-jmeno.xls[ ]Martina Filipová28 kB

Přátelé, vzhledem k tomu, že příroda se rozhodla k raketovému nástupu ve chvíli, kdy já se rozhodl pro operaci a následné doléčování do 25.6., chci vás požádat o pomoc na zahradě. Jedná se o pletí a sekání trávy. Pomoc přijmu kdykoli a mohu být na zahradě přítomen od 15:00 do 19:00 hodin. Toť jsou moje vycházky. Případné dobré duše odměním podle dohody naturálií nebo sobíky.

s pozdravem
František Langmajer: Frantisek.rezbar(zavináč)seznam.cz , tel.: 72303867čtyři


PODĚKOVÁNÍ:
S nesmírným vděkem bych rád poděkoval všem, kteří mi v mé svízelné situaci pomohli a přišli moji zahradu opět navrátit do stavu použitelného. Neváhali jste a někteří i z velké dálky dorazili. Ruku svoji k dílu přiložili a ani se nezlobili na majitele, který místo toho, aby si to dal do pořádku, nad vámi stál jako dráb a ještě si poroučel. 

Byl to pro mě nesmírně příjemný čas pobýt s vámi. A to nejenom pro to, že dělal někdo za mě.
                                                      Z celého srdce děkuji
                                                                                František
Půdu není možné z podstaty vlastnit, stejně jako nelze vlastnit vodu, vzduch či člověka.
Z této filosofie vychází Nadace Pro půdu, jež usiluje o ochranu zemědělské půdy před degradací a spekulací. Nákupem či darem získává půdu ze soukromých rukou, spravuje ji a pronajímá zemědělcům, kteří se zavážou k šetrnému a příznivému hospodaření. V rozhovoru s členem její správní rady Radomilem Hradilem jsme zkoumali, jak spolu souvisí zhutňování půdy, fungování ekonomiky a materialistický světonázor.

Nabízím možnost připojit se k tradiční svépomocné iniciativě. Semínkový seznam pro společnou objednávku najdete v tabulce pod článkem. 

První část tvoří semínka od německé firmy Bingenheimer Saatgut AG - všechna mají certifikát bio nebo demeter (nadstavba nad bio certifikací). V druhé části je bohatá nabídka domácích semínek z českých a moravských zahrad. Za kvalitu semínek ručí jejich množitelé - viz info ve sloupci "od koho".

Jde mi jednak o zprostředkování bio semínek a omezení množství obalů a také o podpoření naší soběstačnosti v pěstování potravin cestou výměnné semínkové sítě pro běžné druhy zeleniny, které se ještě nestačily stát vzácnými a starými jako je tomu v nabídce společnosti Gengel. 

Oproti minulosti jsem zvětšila porce dýní, košťálů, salátů a dalších. Cena za balíček je sice vyšší, ale vychází mnohem lepší poměr ceny a množství. Najdete také několik nových lahůdek pro milovníky asijských salátů:-)

Vaší objednávku očekávám do pondělka 14. ledna na mailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.. Poté semínka objednám, s přáteli je rozdělíme a odhadem od poloviny února do poloviny března rozešleme. Letos se nám mezi semínky bude batolit má osmiměsíční holčička, tak proto si nechávám větší časovou rezervu.

 

Odeslání objednávky nenechávejte na poslední chvíli. Čím dříve odešlete objednávku, tím dříve semínka dostanete - po rozvážení všech semínek kompletujeme semínkové balíčky postupně v pořadí jak došly objednávky, takže na poslední došlé dojde nejspíš až v březnu.

Případné opozdilce, kteří napíší po termínu, uspokojíme také, ale jen semínky, která zbudou navíc.

Cenu k zaplacení vám potvrdím později - domácí semínka nemusí vystačit pro všechny zájemce.

Chcete-li některá semínka zaslat dříve (např. celer a papriky), napište mi to do mailu a pošlu vám je zvlášť dopisem přibližně koncem ledna za obyč poštovné, tj. 19 kč (nebo na přání doporučeně za 44 kč).

 

PS: Semínka budeme balit v Českých Budějovicích a v okolí Kaplice. Chcete-li se přidat, napište a vždy asi týden předem dám vědět, které dny a časy. Začneme okolo 22. ledna.

Doporučuji také pestrou nabídku starých odrůd na www.gengel.cz.

A kdo by se rád dozvěděl více o semenaření, dočte se vše potřebné v příručce "Pěstujeme si vlastní semínka" od pana Dostálka z Gengelu (k objednání na http://gengel.cz/knihovnicka/724-pestujeme-si-vlastni-seminka.html) - zájemcům můžu poslat spolu se semínky za 165 kč.

Attachments:
Download this file (seminka-2019-jmeno.xls)seminka-2019-jmeno.xls[ ]Martina Filipová60 kB

TV Natura natočila s Františkem Langmajerem, členem Volyňské BuďSobí buňky, zajímavý rozhovor o permakulturním zahradničení.

Ke shlédnutí na http://www.tvnatura.cz/archiv/video/123-permakultura-frantiska-langmajera-1-dil

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.