Milí nadšenci praktikující soběstačnost ve všem možném,

naše pravidelné setkání se uskuteční ve středu 7. 9. 2022. Začátek bude tradiční: v 18 h a sejdeme se u altánku v Cassiopeie. Noví zájemci o členství jsou jako vždy vítáni.

Inspirace pro výměny: Chystáme se na chladnější část roku. Někdo potřebuje nachystat dřevo, někdo teplé ponožky, jinému by se hodilo něco pro zahřátí do šálku či sklenice. Přes veškerou snahu na zahradách a na políčkách jistě nestihnete spotřebovat všechno sami. Co přebývá je nejvyšší čas poslat dál. Pilní stačili určitě vyrazit i do volné přírody a zahrnou nás jejími dary, ať už zpracovanými nebo ještě ne.

A to vás přivádí k dalšímu tématu výměn zkušeností z okruhu potravinová soběstačnost:

Moje oblíbené metody uchovávání a či konzervování úrody

Chcete-li se jí aktivně zúčastnit, připravte si prosím příspěvek. Opět stačí vyjmenovat 3 způsoby, které používáte nejčastěji nebo nám povězte o takových, o kterých si myslíte, že je málokdo zná. Vhodné je uvést, proč právě tyto jste vybrali: např. finanční či časová nenáročnost, dlouhá trvanlivost, používáte téměř denně při vaření, je to také vhodný dárek, chutná to všem apod. Korunovat svůj diskusní příspěvek ochutnávkou je povoleno :). Recepty pro zveřejnění vítány.

Svoje nabídky a potřeby k výměně uveřejněte raději už dnes!

Jste srdečně zváni

AnnaA

SOBOTA 20. SRPNA 2022 V 13:00
 
Základ pro překonání krátkodobých výpadků proudu - voda, teplo, jídlo, světlo a komunikace.
 
Ukázka zapojení a použití záložního systému 250W/12V - při výpadku proudu ze sítě se naučíte systém zapojit a provozovat. Systém 250W je dostatečný na svícení a komunikaci (nabíjení telefonu, tabletu, notebooku a napájení Wi-fii a FM rádia)
 
Prohlídka ostrovního domu -
solární elektrárny - 3Kw, systém 48V, baterie olovo 10Kwh, 48V/230V-3000W
větrné elektrárny - 1,5KW/48V, průměr lopatek 2,4m, sloup 10m
ohřevu vody a topení - 20KW, 500l akumulační nádrž, 10KW solární vakuové kolektory,
10KW - sporák na tuhá paliva
 
13.00 - příjezd
13.30 - 14.30 komentovaná prohlídka ostrovního systému, jílového jezírka, jedlého lesa, bezorbové zahrádky.
15.00 - 17.00 ukázka zapojení a použití záložního systému 250W - otázky a debata
17.00 - ? posezení u ohně
 
příspěvek - 330Kč osoba
děti do 15let zdarma
V ceně - zázemí v Tee-pee, bylinkový čaj, návštěva pyramidy a kdo chce může přespat ve vlastním stanu.

Na jednodenní semináře je farma otevřena všem bez předchozího přihlášení.
Pro více informací pište na - Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
 
ZIONFARM
Kakovice 12
Mirovice 398 06
Česká Republika
TEL: 721 019 693
 
www.zionfarm.cz
rodinný ekologický projekt
OFF-GRID
since2010

Milí přátelé,
sklizeň je v plném proudu. Všichni máme určitě plné ruce práce, ale na naše pravidelné setkání je příhodné si udělat chvilku volna, odpočinout a spočinout ve spoečnosti stejně smýšlejících lidí, trošku se pozastavit a v klidu podebatovat.

A samozřejmě nejen to, pokud něco sháníte, poptejte v BuďSobu, pokud máte něčeho přebytky, nebojte se je nabídnout ostatním. Projděte si předem nabídky a poptávky v LETS.

těšíme se na shledání
Martina a Franta (Infernits)

Milí Buďsobáci,

ráda bych se s vámi podělila o hezký zážitek. Strávila jsem se svým synem pěkný prázdninový den na statku u Infernits ve Skalách u Strakonic. Přivedla mne sem zvědavost – chtěla jsem naživo vidět a vyzkoušet si stavbu hliněné příčky. A protože jsou prázdniny, pojala jsem to jako rodinný výlet spojený s jízdou na kole, koupáním, přespáním a „hrátky se zvířátky“. Se synem jsme využili nízkopodlažní vláček ČB-Strakonice, který nás i s koly pohodlně dovezl do stanice Čejetice. Desetikilometrová cesta do Skal uběhla celkem pohodově i v parném letním dni. Syn byl na statku nadšený ze zvířátek, okamžitě byl vtažen do hry s koťaty a pejskem. Po příjezdu jsme hned namířili na místní koupaliště. Zesmutnělá z kvetoucích rybníků a přecpaných plováren jsem se ochotně a ráda vykoupala i já.

A co se týká stavby – kdo sám netvoří z hlíny a slámy, tomu návštěvu zde určitě doporučuji. Aspoň vidět zpracování místních materiálů. Ideálně se zapojit. Samotné nanášení hlíny je práce fyzicky nenáročná – vhodná pro ženy i odrostlejší děti. Navíc zde máte neopakovatelnou možnost při práci konverzovat hned ve 4 světových jazycích. Nevěříte? Infernits mají letos na výpomoc studenta z Francie, který s vámi rád a ochotně pohovoří v angličtině, francouzštině, němčině a španělštině. Tak neváhejte :-) Nemohu ještě nezmínit gastronomický zážitek – dobroty z místních surovin skvěle ladily s místní pohodovou a přátelskou atmosférou. Trochu mne mrzí, že jsme si nenaplánovali pobyt delší, víc bychom pomohli a určitě také navštívili necelé 2 km vzdálený (mini)hrad Švecburg a 7 km vzdálenou zříceninu hradu Helfenburk. Tak třeba příště… 

(Kontakt na Infernits: 606 441 stošedesátšest)

Vážení a milí,

setkání se uskuteční ve středu 3. 8. 2022, začínáme tradičně: v 18 h a sejdeme se u altánku v Cassiopeie.

Inspirace pro výměny: Ve vrcholném létu toho v nabídce může být i víc, než bychom si dokázali představit. Škoda ty dary neuložit na zimu: kdo rád zavařuje či jinak konzervuje jistě si napíše do poptávek o letní jablka, meruňky, rybízy, borůvky, ostružiny, ryngle apod. Zeleninové záhony přetékají, tak nezapomeňte s sebou vzít nějaké ty cukety ?.

Tématem pro srpnové setkání bude opět výměna zkušeností, a to hned ve 3 oblastech:

  • Co letos v létě sejeme a sázíme pro zimní sklizeň – tipy na poslední chvíli
  • Co letos semenaříme  – pochlubte se, ať víme, komu si máme říci před sezónou o semínka
  • Choroby a škůdci rostlin – Vaše osvědčené postupy, jak na ně

Zkušenosti si vyměníme v diskusi osvědčeným „kolečkem“, stejně jako při jarním bylinkaření. Připravte si svoje příspěvky, stačí vyjmenovat ke každé oblasti 3-5 Vašich favoritů, které si myslíte, že bychom neměli opomenout. Pro choroby a škůdce budou vhodné předem připravené fotky. Vezměte si s sebou papíry a tužky na poznámky, z květnové zkušenosti vím, že bude co zapisovat.

A protože je léto nejen pro pilné, tak si na závěr jen tak posedíme a popovídáme.

Jste srdečně zváni

AnnaA

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.