VÍTE, ŽE EXISTUJE TÉMATICKÝ SPOLEČENSKO - EKOLOGICKÝ ČASOPIS
SEDMÁ GENERACE (7.G) ?
www.sedmagenerace.cz
 
 
JEHO PRVNÍ LETOŠNÍ ČÍSLO POJEDNÁVÁ O SOBĚSTAČNOSTI. JE V NĚM PRO MNE MNOHO INSPIRATIVNÍCH ČLÁNKŮ, KTERÉ BYCH S VÁMI RÁDA SDÍLELA. ZDE JE PRVNÍ OCHUTNÁVKA:
 

Alespoň se o ni pokoušet

Kdykoli zaslechnu slovo soběstačnost, představím si scénu z filmu Marťan s Mattem Damonem a jeho snahu vypěstovat si v rudé půdě jiné planety brambory. To napětí, kdy divák zúčastněně trne při každém z jeho nezdarů! A aby taky ne, když jde doslova o život. Reálná, tedy pozemská soběstačnost u většiny lidí takto silné reakce obvykle nevyvolává. Zdánlivý nedostatek dramatu jí ale neubírá na popularitě, ba právě naopak: ve světě komfortu a pohodlí, které nabízejí supermarkety na každém rohu, touha po soběstačnosti narůstá.
 

Soběstačnost je podle Wikipedie autonomní stav, kdy jedinec nebo skupina nevyžaduje mnoho (či téměř nic) od ostatních lidí, jelikož je schopen/a zcela naplnit své potřeby. Převedeno do každodenního života, soběstačný člověk nepotřebuje využívat práce nebo produktů společnosti — je na nich zkrátka nezávislý. V dnešním komplexním, globalizovaném světě je tomu u většiny z nás právě naopak. I základní potřeby uspokojujeme pomocí neuvěřitelného počtu lidí. Výrobky, které používáme denně, velmi často pocházejí ze všech koutů planety. Většina z nás nemá přístup k půdě, kde bychom si mohli pěstovat zeleninu na záhonech nebo ovocné plody.

Tento životní styl má samozřejmě mnoho co do činění s ničením planety skrze kapitalistický systém, který naše běžné potřeby uspokojuje a na kterém jsme komplexně závislí. Tato skutečnost však mnoha lidem není lhostejná a vnímají situaci naopak: jako nesoběstačnost a závislost kamuflovanou do podoby pokroku, v mnoha ohledech povýšené na společenskou normu.

Milí kamarádi,

 

TEĎ to propuklo!

Petr napsal a ilustroval krásnou knihu pohádek - TRALALÍ SEMÍNKO.

 

Aby mohla na Svět, potřebuje naše povzbuzení a velkou pomoc:

Podívejte se prosím na úvodní kratičké video Startovače a vše k podpoře narození knihy:

 

https://www.startovac.cz/projekty/tralali-seminko-pohadkova-kniha/

 

PROSÍM, pokud se vám to líbí, rozešlete tuto výzvu s osobním doporučením všem svým přátelům, každý přisypeme pár zlaťáčků, aby mohla KNIHA vyjít a společně s cennými ODMĚNAMI rozveselit nás, děti a celý Svět :-)

 

Velké díky

Zdenka Doubravka

V nakladatelství Fabula právě vyšly novinky.

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.