Milí přátelé, vypadá to, že Dobrákovi a Rozmarýnce (pro nezasvěcené: budějické obchody, kde můžete nakoupit více či méně surovin bez obalu) přibude kámoš! Bude se jmenovat TRVALÉ PYTLIŠTĚ a najdete ho v Lipenské 12. Má to ale ještě malý háček - čtěte dále...

Ještě cca týden poběží kampaň na Hithitu, ve které je potřeba vybrat posledních 50 000 Kč. Hithit funguje tak, že svým příspěvkem podpoříte vybraný projekt a vyberete si odměnu. Pár projektů (úspěšných i neúspěšných) jsem podpořila, tak můžu napsat, že je to spolehlivé. Když to nevyjde a potřebná částka se nevybere, peníze vám vrátí zpátky. Ale zpět k Pytlišti: ne každý touží po látkovém pytlíku za 250 Kč, který je jednou z odměn, ale můžete si vybrat třeba poukázky na nákup v několika hodnotách, čímž si nákup vlastně předplatíte. O projektu se dočtete zde a zde také můžete přispět: https://www.hithit.com/cs/project/6363/trvale-pytliste-bezobalovy-obchod-v-ceskych-budejovicich?fbclid=IwAR3fElwpzPxAVu7A6ZL0T-Rhvplfo9PtNq5E8TUpkW7LKMgYAXOIIujc3gw

A tady je odkaz na stránky na fb: https://www.facebook.com/TrvalePytliste/

My nový obchod určitě podpoříme.

Bezobalovým nákupům zdar!

Zuzka

 

Semínkovna v Kavárně na dvorku ve Volyni: https://cs-cz.facebook.com/kavarnanadvorku/
Tímto bych všem chtěla oznámit, že ve Volyni v Kavárně Na dvorku vznikla Semínkárna. Semínkárna je místo, kde si můžete bezplatně vybrat a vzít zde nabízená semínka a třeba i na oplátku poskytnout nějaké své přebytky semínek (pokud máte). Všimla jsem si, že se nabízejí nejen semínka, ale i sazeničky, teď tam byly asi 4 druhy rajčat.
Tak pokud budete mít cestu kolem nebo přijdete na volyňské setkání (které je v této kavárně každou 2. středu v měsíci od 18hod.), rozhodně na Semínkovnu nezapomeňte.

Adresa: https://mapy.cz/s/3qNLW


Bezobalový obchod Bezinka ve Strakonicích: https://www.facebook.com/bezinkabezobalu
Taky bych chtěla informovat, že ve Strakonicích vznikl bezobalový obchod Bezinka. Mají neuvěřitelné rozsáhlý sortiment: obiloviny, luštěniny, sušené ovoce, ořechy, těstoviny, mouky, kávu, čokolády, stáčené oleje, sojové omáčky, umeocet, sušenky, koření, různé druhy müsli a instantních kaší, kosmetiku, drogerii a mnoho dalšího. Byla jsem mile překvapena i co se cen surovin i ochoty obsluhy týče.
Pokud se do obchodu vydáte, nezapomeňte se vyzbrojit vlastními nádobami (já používám klasické šroubovací zavařovací sklenice, které doma jen vyskládám na polici nebo do šuplíku), do kterých vám vybrané suroviny naváží. Pokud ale zapomenete, nevadí, jsou na to připraveni ;)

Adresa: https://mapy.cz/s/3qNLZ

Neplýtvejte potravinami – paběrkujte


Každý z nás se určitě zamýšlí nad tím, jak v domácnosti zpracovat co největší procento z nakoupených potravin, tak aby nezbývalo a nic z toho co koupíte, nepřišlo na zmar.
Ale dá se jít ještě dál…
Jistě jste si v běžných obchodech všimli, že všechny mrkve vypadají stejně a každá kedlubna je jako druhá. A není to náhoda, existuje tlak na zemědělce, aby dodávali řetězcům jen tu zeleninu, která se bude líbit. Spousta zeleniny a to více jak 34% zůstává přímo na polích nebo ve skladech zemědělců.
A co my s tím si říkáte? Dá se to změnit…

Každý, kdo máš BuďSOBí kartičku slyš (teď už oficiálně):

 

První pionýrské podniky zapojené do LETSu Vás k sobě zvou: Dejte si tam, co hrdlo ráčí - a to všechno za soby!

 

FérCafé (Česká 153/38) - kdykoli cokoli

Impala (Nová 1877/13) - zde od 16:00 do 18:00,  zato se slevou 10% (mimo sortiment nevyrobený Impalou).

 

Kdo kartičku nemá, ten ať přijde na pravidelné setkání - vyfotíme a do příště vytvoříme.

A kdo má nápad na další podnik vhodný k zapojení, sem s ním...

 

HejKej

Přednáška paní z firmy Yellow & Blue pěkně vysvětluje principy ekopraní:

http://ekoalchymie.cz/#videoprednaska

 

Tady jsou krátké poznámky z dlouhé přednášky s poznámkami redakce :)

Praní ekologicky šetrnými prostředky je potřeba brát jako proces. Proces praní je uskutečňován dohromady třemi cestami: mechanicky (ruční předeprání silně znečištěných kusů, pohyby bubnu v pračky), teplotou (teplota vody) a chemicky (chemie vody a chemie prášku).

Prostředky k dosažení cíle (čisté prádlo bez zátěže životního prostředí):

*měkká voda (tvrdá voda obsahuje minerály, které sráží mýdlo, to nepere a zůstává v prádle; tvrdost vody se dá zjistit lakmusovým papírkem) --> změkčovač vody (soda na praní, kyselina citrónová, zeolit)

*předepírání - silně znečištěné prádlo namočit přes noc do horké vody s perkarbonátem sodným , skvrny organického původu ručně napatlat žlučovým mýdlem

*praní min. na 40°C - nečistoty z člověčiny (37°C) se při nižší teplotě nerozpustí

Prostředky na praní - soda na praní, jádrové mýdlo (nastrouhat najemno nebo rozpustit na gel), perkarbonát sodný

*aviváž - její funkcí je rozpustit zbylé usazené mýdlo, aby nezůstalo v prádle (+ vůně)

Můžeme použít kyselinu citrónovou, příp.ocet (+ např. levandulovou silici)

*sušení na slunci - dezinfekce, bělení

 

Většina zmíněných prostředků je ke koupi zde:

www.fichema.cz

www.fichema.cz/54-ekologick-pran-itn

nebo v jakékoliv lepší drogerii

"Uděláme si to sami"

Internetové stránky "uděláme si to sami" promlouvají k nadšencům, kteří touží po soběstačnosti v oblasti zdraví, kráse, jídle a pití.
Stránky obsahují návody a recepty. Např. domácí hydrolát, domácí rohypnol, ocet, fialky v župánku, domácí tonik, sojové mléko, pastu, repelent..atd.


Všechny návody a další nápady najdete na stránkách:

http://delamesitosami.cz/

Zvu vás na Farmářský trh na PArkáně v PRachaticích. Je to 10. srpna od 8 - 12hod. Program pokračuje odpoledne kdyx zde budou 3 kapely a večrer divadelní představení. Těšit se můžete na čertsvou domácí zeleninu, med, ryby a také Sklizník , kam můžete přinést své výpěstky. Těším se naviděnou

http://www.cajovnauhrusky.cz/

Katka

Dobrý den všem

zvu vás opět na farmářské trhy do PRachatic do Poštovní ulice vedle čajovny u Hrušky. Budou probíhat 8.  června od 8 do 12 hod.

Já sama budu ve stánku zvaný SKlizník kam můžete přinést své přebytky zeleniny či v menším množství i své umělecké předměty. Ale přeferovaná je zelenina či jiné věci k zakousnutí, kterých máte navíc. Přineste je prosím do 8:30 a možnost vyzvednutí penez ci zbytku je před 12 hod.

Tesím se s vámi na setkani, budou zde Ryby ze Mlejnů, tradiční keramika, domácí kváskové pečivo a tvořivá keramická dílna, samozrejme take zelenina a domací vyrobky.

Katka Kůsová

Kdo je z Prachatic nebo někdy pojede kolem, stavte se ve Farmářském obchodě:

Dolní Brána 26, 383 01 Prachatice

Tel: 731 100 076

Opravený E-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.