Minulý víkend (1.-2. 6. 2019) proběhl slet LETSystémů z celé ČR. Pořadatelství letos padlo na BuďSob a tak jsme se setkali v Jižních Čechách, konkrétně na statku manželů Voběrkových v Drahotěšicích.

V různě silném zastoupení přijeli zástupci LETSystémů:

Rozleť se

(Brno, Brky, *2011, 145 členů, 148 výměn/2018, obrat 28 592 brků/2018)

www.rozletse.cz,

PraLETS

(Praha a okolí, Pražce, *2014, 258/138a členů, 546 výměn/2018, obrat 93 000 pražců/2018)

www.pralets.cz,

LETS Vysočina

(Drny - 60drnů = 1hod práce, *2017, 80/44a členů, 108 výměn/2018, obrat 5 749 drnů/2018)

www.lets-vysocina.cz,

 Swap Liberec

(*2018, 4100 členů, směna věcí a služeb, FCB skupina),

a jedna osoba z okolí Kutné Hory, kde je LETS těsně před zrodem,

 samozřejmě my z BuďSobu

(Jižní Čechy, Soby, *2012, 115/100a členů, 1789 výměn/2018, obrat 277 345sobů/2018)

www.budsob.cz

a na naše pozvání také zástupci z výměnného systému z Horního Rakouska

Zeitgenossenschaft

(Horní Rakousko - Gutau, A Guade Stund - Dobrá Hodina, *2010, 290/200a členů, 4100 dobrých hodin/2018)

www.zeitgenossenschaft.at, www.aguadestund.at

 

Hlavním sobotním programem byla diskuze řízená systémem open space. Konkrétní témata by se měla objevit v samostatném zápisu, takže je nebudu rozvádět. Cílem bylo mimo jiné i ukázat open space ostatním LETSům jako inspiraci. Diskuze byla plodná a náročná.

Naštěstí paralelně s ní probíhala druhá akce - dětské divadlo. Děti si za pomoci Dity, Lili a Ester rozdělily kostýmy a role, připravily kulisy a zinscenovaly krátkou divadelní hru, jejíž premiéru jsme mohli vzápětí shlédnout. Několikaminutové dílo mělo sociálně enviromentální tématiku, ale hlavně bylo k radosti diváků zakončeno piknikem!

Zdá se, že i dětský LETSbazárek s Alušenou se podařil, soudě podle vyměněných artefaktů, které nám přibyly doma...

 

V neděli dorazila rakouská sekce, a dopoledne jsme společně probrali novinky a zajímavosti ze světa LETSů, už o něco méně organizovaným způsobem. Současně jsme povyměňovali, co kdo přivezl. Vzhledem k tomu, že každý LETS má svou "měnu", nebylo to vždy jednoduché a vznikaly tak pozoruhodné výměny typu "akce kulový blesk", nebo směny přes ty, kdo jsou ve více LETSech současně.

Po obědě nás čekala exkurze po statku Voběrkových a do Bylinkových Drahotěšic. Paralelně pak rozhovor pro Freies Radio Freistadt.

Inspirace:

Pro mě osobně bylo inspirující znovu si uvědomit technické rozdíly mezi naším a rakouským LETSem. Je zvláštní, jak podobné máme ideály a cíle, ale jak odlišnými způsoby řešíme jejich uvádění do praxe.

Další inspirací z Rakouska je jejich vzájemná pomoc s různými nárazovými pracemi. Bývá zvykem na setkání připravit krabičku, do které účastníci vhodí papírek se svým projektem. Jeden z papírků se vylosuje a šťastnému výherci pak přijedou dobrovolníci pomoct. Organizátoři pak pomohou s domluvením termínu akce a zprostředkují komunikaci s dobrovolníky. Testujeme i u nás :).

Zaujal mě také Swap Liberec. A to tím, že jde o poměrně málo organizovanou skupinu. Jako prostředek komunikace používají Facebook, vyměňují přímo bez nějaké měny. Takový systém má svá omezení, na druhou stranu tu jsou minimální nároky na organizaci, všechno probíhá spontánněji a více odspoda. Předpokládám, že zde nehrozí vyhoření a demotivace organizujících členů, což jsou problémy, se kterými se perou všechny déle fungující LETSystémy napříč republikou.

LETS Vysočina zase inspiroval "měnou" vázanou na čas. Znovu se tak otevřela úvaha, zda by nebylo lepší odpoutat se od Kč a určovat hodnotu $obu podle časových jednotek (např. 120 $obů za 1 hod. práce).

 

Co se povedlo:

Každé takové setkání je příjemné a zajímavé. Jestli je něco, co bych vypíchl jako zdroj inspirace pro ostatní, tak by to asi byla organizovanější diskuze (když se to nepřehání) a program pro děti.

 

Co by mohlo být příště lepší:

Některé minulé akce BuďSobu fungovaly tak, že se jednotlivci víc zapojovali do souvisejících prací, jako je příprava akce, vaření, mytí nádobí atd. Jarmila, jako hostitelka, řešila takové věci sama a za pomoci různě aktivních dobrovolníků. Pro příště by možná stálo za to připravit ven škopek, aby každý po sobě mohl umýt nádobí. I vaření se dá dělat venku a ve více lidech. Je vyzkoušeno, že společná práce podporuje pocit sounáležitosti a propojuje nás. A také to lépe odpovídá našim ideálům soběstačnosti a spolupráce. To ostatně platí nejen o vaření a mytí nádobí, ale o celé organizaci akce.

 

Díky všem, kdo pomohli a všem ostatním zúčastněným.

Těšíme se na příští slet LETS, který proběhne na Vysočině.

 

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.