Kreativní rozhovor o lokální měně s aktivním členem skupiny BuďSob na kanálu Inovace Republiky:

1. část

https://www.youtube.com/watch?v=wwQgAUqxoSM

2. část

https://www.youtube.com/watch?v=A4PY_xII9Qw


Jak může lokální měna pomoci? Jak vzniká lokální měna? Jaké jsou typy lokálních měn? Jak mohu začít s lokální měnou? Jak systém může pomoci při ekonomickém kolapsu? Proč je důležitý tok energie peněz v místě? Jaká specifika má lokální měna? "Lokální měny se žádným způsobem neemitují. Nevydávají se žádné balíky peněz mezi lidi. Lokální měna vzniká až tou samotnou směnou," přibližuje principy fungování lokálních měn František Vávra z komunity BuďSob.

"Pokud se chceme připravovat na budoucnost, tak bychom se měli ohlížet i zpátky. Když se nepoučíme, tak uvidíme, co se bude znovu opakovat v cyklech dokola a dokola. Mezi světovými válkami se stal příběh, o kterém dnes existuje natočený film Zázrak z Wörglu. Jde o příklad, kdy za velké ekonomické krize v roce 1929 našli obce a obyvatelé cestu, jak rozhýbat lokální ekonomiku. Jednalo se o období, kdy si nikdo nemohl nic dovolit. Lidé neměli žádné peníze, tak přišli s vlastní lokální měnou. Zjistilo se, že peníze mají hodnotu jen takovou, jakou jim sami dáváme," vysvětluje František Vávra systém LETS, postavený na lokální měně a fungování lokálních měn v případě krizí.

Zamýšlíme se nad fungováním měnového systému, kdy mohou vedle sebe fungovat měny lokální, národní i globální. Jak fungují lokální měny? Jak funguje BuďSob? Jak mohou vedle sebe fungovat lokální, národní i globální měny? Co jsou to LETS systémy? Jak systém lokálních měn může pomoci v krizích? Jaké jsou historické zkušenosti z válek? Jaký význam mají družstva a lokální družstevní záložny? Kde mohou lidé hledat inspiraci a zapojení?

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.