Netrapme Babiše Češtinou
aneb
včely mají řepku rády
Nedávno Andrej Babiš pronesl slova "...chceme zase motýle..." a stal se pak terčem posměchu mnoha vtipálků. Pravda, některé komentáře a fotomontáže byly velmi vtipné. Vesměs si autoři stříleli z Babišovy nesprávné výslovnosti. Nechápu proč. Nevím, kolik jazyků Andrej Babiš ovládá. Zcela jistě mluví slovensky, s Češtinou to tak zlé zase není. Předpokládám, že se ve škole učil rusky, dá se očekávat, že se dorozumí anglicky a zcela určitě mluví plynně francouzsky. Zajímalo by mě, kolik z těch , kdo si z něj střílejí umí alespoň slovensky.
Viděl jsem na internetu několikavteřinový útržek videa, kde se stihl vyjádřit k problému kůrovce, zmínil motýle a konstatoval, že včely mají rády řepku. Téměř každé slovo mě zvedlo ze židle.
Zejména, když konstatoval, že včely mají řepku rády, na rozdíl od toho, co tvrdí novináři.
Včely mají řepku rády
Ano, je to pravda, včely mají rády řepku. To je právě ten problém. Bývaly lepší časy, ale řepka je dnes jednou z nejvíce chemicky ošetřovaných plodin, mimo jiné i proto, že se pěstuje na bionaftu a ne jako potravina. Postřik pesticidy se řídí určitými pravidly. Především by se měly aplikovat v době, kdy včely nelétají, tedy v noci. Postřik by se měl ukončit několik hodin před začátkem letové aktivity včel. V době kvetení řepky je už noc poměrně krátká, takže se doba, kdy je možné porost postříkat zdrcne asi na tři hodiny. A tak se nedivme, že se tato pravidla moc nedodržují.
Zemědělec má za povinnost informovat včelaře v okolí chemicky ošetřovaného pole s dostatečným předstihem a informovat o době, kdy bude postřik prováděn. V praxi to vypadá tak, že vám přijde dopis s upozorněním na čtrnáctidenní časový úsek, během kterého může být postřik proveden, či spíše prováděn, protože často se stříká opakovaně. Těžko včelám vysvětlovat, že nemají na řepku létat, protože je právě čerstvě postříkaná pesticidem. Těžko je na 14 dnů zavřít. Takže je tento dopis spíš výsměch, než že by měl nějaký praktický význam. Sám jsem v minulosti viděl podstatný rozdíl mezi včelstvy která měla v doletu řepku (spousta mrtvolek před úlem, horší imunita, ...) a těmi, která k ní nemají přístup. Věřte, že lépe z toho nakonec vyjdou ta včelstva, která s řepkou nepřijdou do styku. Včelaři měli kdysi řepku rádi. Dnes mění názor. A kromě včel je tu spousta jiného hmyzu, jehož úhynu si nikdo nevšimne.
Je pozoruhodná náhoda, že úhyny včel v doletu k řepce začaly být výrazné zhruba v době, kdy u nás byly dočasně zakázány neonikotinoidy. Tyto moderní pesticidy mají být šetrnější k přírodě, protože se jimi moří osivo a nemusejí se na pole stříkat. Jed je pak obsažen v celé rostlině. V nektaru by být neměl, ale obsahuje ho gutační voda, kterou rostliny někdy roní a včely ji s oblibou sbírají. Proto právě včelaři měli z neonikotinoidů oprávněné obavy a právě oni nejvíce protestovali proti zavedení neonikotinoidů do praxe. Nemohu se zbavit dojmu, že velké zemědělské firmy používají postřiky nesprávným způsobem tak trochu naschvál, aby včelaři měli pocit, že neonikotinoidy by byly nakonec menší zlo.
Kromě chemie je tu ještě jeden problém řepky ve vztahu ke včelám. Každý tvor potřebuje určitou pestrost stravy a také její pravidelný přísun. Při monokulturním pěstování (nejen řepky) na velkých plochách dochází místy k tomu, že včely (a ostatní hmyz) mají v určitou dobu obrovské přebytky nepříliš pestré potravy a zbytek roku skoro nic. Zatímco včely dokážou zásoby nahromadit a použít později (nebo jim je včelař doplní), ostatní hmyz je odkázán na těch pár kytiček okolo pole. Pokud je někdo nepokropí glyfosfátem...
Zpátky k panu Babišovi. Jak je patrné z výše napsaného článku, pravda vytržená z kontextu nás snadno svede k nepochopení. Rozčiluje mě, když se někdo takto zkratkovitě a zjednodušeně vyjadřuje k složitým tématům. Je to manipulace s veřejným míněním. Buď nevědomá, způsobená neznalostí, pak by ale takový člověk neměl o těchto tématech veřejně promlouvat, natož o nich rozhodovat. Nebo vědomá. To je ještě horší případ.
Nevadí mi, když Andrej Babiš nemluví dobře česky, ani to, že je Slovák. Nevadí mi "motýle" (ačkoliv tento patvar vypovídá o tom, jak často toto slovo používá). Když nebude klamat, mlžit, zatajovat, manipulovat a LHÁT, tak ať si mluví třeba čínsky.
Další článek na podobné téma: Muž, který sázel stromy, Muž, který sázel stromy II