V příloze tohoto článku je moje někdejší SOP (samostatná odborná práce), kterou jsem završil dálkové studium učebního oboru "Včelař" na SOU v Blatné. Prezentace je velmi stručná verze s obrázky, SOP je naopak delší a pouze textová. Finální verzi jsem musel zkrátit, abych se vešel do požadovaného zozsahu max. 10 stran. Zde ale uvádím verzi nezkrácenou a ještě "neuhlazenou".

Tématem práce bylo "Péče o včelstvo v průběhu roku". Toto téma se mi podařilo "zdrcnout" na minimum a skutečným tématem práce je srovnání intenzivního a extenzivního včelařství v kontextu antropocentrismu a biocentrismu. Jedná se tedy hlavně o etiku a její průmět do reality provozu. Dnes bych některé technické detaily uvedl jinak, ale nechci nic přepisovat... Samozřejmě se nebráním diskuzi.

Na závěr bych chtěl požádat všechny, kdo tvrdí, že včely nejsou schopné přežít bez lidských zásahů, aby si prohlédli graf na konci pdf prezentace. Je v něm znázorněno časové období, kdy se včely vyskytovaly na zemi bez lidí (podle stáří nejstarší včely zalité v jantaru), jak dlouho je tu člověk (podle nejstarších kosterních pozůstatků), jak dlouho je na světě včelařství (nález úlů v Egyptě) a nakonec doba existence Českého Svazu Včelařů. Přiznám se bez mučení, že jsem data lehce zmanipuloval, když jsem včelařům přidal pár tisíc let existence (původně jen 6000 let), aby na ně vyšel alespoň jeden pixel ve sloupcovém grafu. ČSV má bohužel smůlu, nezbylo nic, co by počítač dokázal zobrazit.

Attachments:
Download this file (SOP_mmekota_nezkracena.odt)SOP_mmekota_nezkracena.odt[ ]Martin Měkota33 kB
Download this file (SOP_mmekota_prezentace.pdf)SOP_mmekota_prezentace.pdf[ ]Martin Měkota483 kB

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.