Mám ráda svobodu a volnost. Nejsvobodnější jsem se dříve cítila s batohem na zádech, na cestách po světě. Teď žiji s mou rodinou v Čechách. Potřeba volnosti a svobody se projevuje v přirozené snaze o vlastní soběstačnost. Není divné, že mi před 10 lety vítr přivál do cesty právě se rodící Buďsob. V našem mikrosvětě, v podhůří Novohradských hor, si člověk v rámci českých možností stále svobodný a volný připadá. Jakmile ale zabrousím do městské civilizace, začíná to drhnout...

... stále se utahující systém mi už delší dobu přestává vyhovovat. Uvědomila jsem si, že si buduji paralelní svět, kde nemusím vědomě lhát a obcházet pravidla. Kde funguje spolupráce, vzájemná pomoc a respekt. Kde děti mohou bezpečně vyrůstat. Kde je příroda naší součástí a kde do nás žádná média nic nehustí. Nechci vkládat energii do boje nebo přeměny stávajícího centrálního systému. Lepší se mi zdá budovat jiný, lokálně propojený svět na základě mnoha osobních vazeb.

Buďsob a výměnný obchod LETS je lokální síť takového světa. Jiná uskupení, jiná společenství přátel a rodin, jiné spolky a buňky jsou další mikrosítě. Myslím si, že náš úkol je nyní setkávat se a propojovat se s ostatními. Potvrdilo se mi to nejen na předvánočním setkání s nedávno vzniklou skupinou Jihočeské soběstačné buňky. Sdílení zkušeností o soběstačnosti napomáhá menší závislosti a zranitelnosti. Má to cenu :)

Pokud oceníte volnost v městském prostředí, můžete věnovat pozornost symbolu zelené plakety volné zóny. Spoustu podniků uznává osobní svobodu i bez plakety vylepené na dveřích. Kdo má rád jistotu bez konfliktů, na interaktivní mapě https://volnezony.cz/ se můžete podívat na ty označené.

Právní manuál z roku 2021 přikládám. Jak dlouho to ale takhle bude fungovat nevím. Náš svět se strašně rychle mění...

 

Attachments:
Download this file (manual_21.pdf)manual_21.pdf[ ]Dita Měkotová582 kB

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.