Každý z nás musel zaznamenat pád Bohemia Energy a dění kolem. Ano, něco se děje a jsme toho součástí. Stačilo aby zkrachovala jedna firma a reálně hrozí až půl milionu lidem exekuce, protože systém, který jim měl pomoci je uvrhnul do pasti. Je důležité zmínit, že 60-70 % z cen energií tvoří daně a poplatky za distribuci, tedy příjmy státu a státních či polostátních firem. Asi nejvíc přepálený je poplatek za distribuci u jedno-tarifních sazeb. Ten diktuje ERU, stejně tak podmínky DPI (dodavatele poslední instance). Stát tedy má nástroje, jak situaci řešit, ale stát již delší dobu selhává prakticky ve všem. Za zmínku rovněž stojí, že letošní rok byl přechodový, co se týče nároků na energetickou náročnost budov. Tento rok nehorázným způsobem protlačoval tepelná čerpadla, protože na tvorbě zákonů se podílely dovozci a výrobci tepelných čerpadel. Od příštího roku bude ještě hůře. Stavitel naprosto ztrácí svobodu, co a jak může postavit. Letos šla nařízení ještě uspokojit izolací, tepelným čerpadlem a tloušťkou zdí jako za starověku. Od příštího roku, už dům bez rekuperace nebo fotovoltaiky sítem byrokracie neproleze. Současná situace s pádem Bohemia Energy, růstem cen energií a neustálým znehodnocováním peněz, vyvolala fotovoltaickou mánii, která s nástupem nových pravidel bohužel neskončí. Hysterie je neskutečná, ceny a požadavky přepálené. Obvyklé jsou rozpočty půl milionu korun a z toho 200 tisíc z pochybných systémů dotací. Přitom reálnou potřebu domu lze uspokojit systémem za 300 tisíc. Bez dotací. Bez hysterie. S rozumem. Pro soběstačnost od jara do podzimu 90 % z nás Sobů stačí jedna fáze, 3 – 6 kWp v panelech a 3 – 5 kW střídač. My Sobové umíme počítat a tudíž víme, že 10x nula je pořád nula. Nevyplatí se tedy fotovoltaiku dimenzovat na zimu. Na zimu si opatříme, dřevo, štěpku, peletky atd.

Abych odlehčil situaci rozumným lidem, co chtějí FV ohřívat vodu, ostrovní systém za rozumnou cenu a nedoplatit na davovou hysterii stáda ovcí, mám tady pro Soby zajišťěno (= skladem) následující:

- nové v Česku vyráběné ostrovní střídače pro ohřev TUV Solareco za necelých 10 tisíc vč. DPH

- použité a otestované špičkové 48 V ostrovní střídače Studer Xtender s komunikačním modulem dovezené z Německa za necelých 30 tisíc vč. DPH se zárukou 2 roky

- konstrukce pro FV panely z AL profilů o 50% levněji než je aktuální běžná cena

- a samozřejmě kvalitní fotovoltaické panely za normální ceny: https://eshop.solareco.cz/94-fotovoltaicke-panely

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.