Pozitivních důvodů, proč změnit paradigma pohledu na produkty trávícího systému člověka, je mnoho. Ale vezměme to zatím z jiného konce. Kabibudky tu už s námi byly dávno předtím, než jsme se narodili. Na českém venkově, ještě 2 generace nazpátek, to byla určitě toaleta číslo jedna. Její význam postupně upadal s tím, jak se vesnice začaly zasíťovávat: kanalizace, vodovody, elektřina. Řekněme si upřímně, ano, bylo to svým způsobem pohodlnější a svým způsobem i hygieničtější, zrušit suchý záchod a vrhnout se do víru pokroku splachovacích záchodů v obytné části domu. Jenže domy na to v té době nebyly připraveny a někdy taková rekonstrukce vyžadovala veliké oběti. V našem domě, tehdy nedávno novém, volný prostor nebyl a tak se majitelé rozhodli výdobytku doby obětovat špajz... Zároveň měla taková evoluce samozřejmě i mnoho vedlejích negativních dopadů, když se s užitečným produktem začalo zacházet jako s odpadem. Tyto problémy zůstaly očím zpočátku schované, v trubkách, pod vodní hladinou, atd. Dlouho se neděje viditelně nic, ale když se taková zátěž v přírodních systémech léta kumuluje, začně se projevovat ne úplně šťastně zvolená "likvidace odpadu" na mnoha frontách.

Vše nové bylo donedávna považováno za pokrok, za evoluci, za lepší. Ale je tomu vždycky nutně tak?

https://www.youtube.com/watch?v=W2oOaA2aqZQ

Chtělo se mi napsat: "Beze slov", ale... to by bylo trošku škoda. A proto (a v souladu s tím, jak jsme dohodli diskuzi k článkům na posledním Sněmu - viz přiložený zápis), chcete-li tady přidat pár vlastních slov, které by jste rádi zveřejnili, napište nám na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. , děkujeme :)

Podkategorie

Návody

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.