První letošní mrazík máme za sebou a tak je čas vyrazit na trnky!

   

Donedávna platilo, že trnky jsou jednou z věcí, které za peníze nekoupíš …Na jaře jsem však viděla v nejmenovaném supermarketu kopřivy, tak to možná už neplatí nebo brzy platit přestane… Na sobím tržišti na ně ale určitě narazíte. Přikládám recept, který si mezi Buďsoby získal oblibu. Někteří prý už mají letošní úrodu pěkně uloženou ve skleničkách…

Nakládaný česnek s trnkami (kuchyně azerbajdžánská, z kurzu Ivany Paukertové)

Doba přípravy: 40-45 min
Celková doba: 30 dní (znamená, od kdy je to konzumovatelné)
Počet porcí: 4-6

500 g česneku (může být i menší podíl k trnkám)
500 g plodů trnky
3 bobkové listy
5 ks hřebíčku
5 kuliček černého pepře
5 pálivých papriček (nemusí být)
25 g soli
400 ml octa

Oloupeme česnek. Na dno sklenice dáme koření, vložíme stroužky česneku smíchané se solí, přidáme trnky a zalijeme octem. Uzavřeme sklenici a skladujeme 30 dní na chladném místě. Pozn.: Na tento recept nemusí trnky přejít mrazem. Naložené vydrží spolehlivě celou zimu i déle, já volím menší skleničky. Česnek dávkuji podle jeho síly, papričky nedávám…i tak je to pro otrlejší povahy, ale třeba k sýru je to mňamka…

    

Na jaře určitě vyzkoušejte čaj z trnkových květů, má velmi zajímavou chuť. Trnky se také dobře kombinují s červeným vínem, použít lze i sušené. A můžete je také zamrazit (anebo nasbírat později, pokud předběhnete ptáčky) a pak uplatnit v receptech vyžadujících trnky „přešlé mrazem“.

Například v receptech z knihy Blanky Jarošíkové "Vaříme z přírody":

Trnky v rumu

200 g trnek, 4 lžíce cukru, špetka skořice, 2 hřebíčky, 200 ml rumu

Dobře zralé, mrazem přešlé trnky omyjeme, zbavíme zbytků stopek a dáme do uzavíratelné skleněné nádoby. Lehce je prosypeme cukrem, přidáme koření a zalijeme rumem, aby byly potopené. Necháme je na chladném temném místě asi měsíc louhovat. Lze použít třeba i do nepečeného cukroví.

Pozn. Já kořením nešetřím, dávám víc. Pokud přidáte 2 lžičky mleté kávy, získáte trnko-rumový likér.

 

Sirup z trnek

1 kg vyzrálých trnek, 1 litr vody, 3 hřebíčky, 1 celý nestříkaný citron, 1 kg cukru

Vyprané trnky dáme na 1 den do mrazáku. Druhý den je necháme při pokojové teplotě povolit, ale ne úplně rozmrznout. Dáme do kameninové nebo nerezové nádoby, přidáme hřebíček, na kolečka nakrájený citron i s kůrou a vše zalijeme litrem vroucí vody. Necháme stát na chladnějším místě do třetího dne a občas promícháme. Střídáním teplot buňky dužniny pěkně popraskají a trnky se poměrně rychle vyluhují. Třetí den šťávu slijeme, uvedeme do varu a rozvaříme v ní cukr. Povaříme asi 5 minut a plníme do vypařených lahví, které za horka vzduchotěsně uzavřeme. Nebo vychladlý sirup plníme do lahví a sterilizujeme při 85 °C po dobu 25 minut. Pokud sirup důsledně uchováváme v chladu, nebývá tepelné ošetření nutné.

                                           

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.