Zavedení poplatků za přístup na zahraniční weby nebo státní kontrola povolených a zakázaných stránek, to jsou podle společnosti Google možné výsledky konference, kterou pořádá Mezinárodní telekomunikační unie již příští týden.
O provoz internetu (infrastruktura, standardy) se nyní starají neziskové a soukromé organizace. Pokud by byly hlasy některých zemí, konkrétněji zejména Ruska a Číny, vyslyšeny, staral by se o provoz internetové sítě na národní úrovni stát nebo jím schválené soukromé organizace. Bylo by to tak trochu znárodnění internetového provozu.
Google se obává, že by v případě přijetí těchto kontroverzních návrhů mohly mít jednotlivé státy právo provoz na internetu regulovat, tedy jinými slovy cenzurovat. Mohly by určit, které webové stránky, multimediální streamy a on-line služby budou "domácím" uživatelům dostupné a které nikoliv.
Proto Google vytvořil stránku "Take Action", ve které přehlednou formou shrnuje fakta, své obavy a předpoklady.
Starší česká iniciativa pro internet bez cenzury http://internetbezcenzury.cz/
Přehled internetové svobody. Vyšší hodnota značí vyšší cenzuru. Nejlépe je na tom podle FreedomHouse.org se svobodou Estonsko a USA, nejhůře pak Čína, Kuba a Irán.
Zdroj: http://technet.idnes.cz/cenzura-internetu-0np-/sw_internet.aspx?c=A121128_104419_sw_internet_nyv