Do roka a do dne neboli úvod

Dnes je to přesně rok, co jsem dopsal úvodní článek pro seriál krátkých statí. Psal jsem je jako reakci na mé první setkání se sobím spolkem, ale pro praktické zádrhele nějak nedošlo k jejich publikaci. Byla spousta jiných a aktuálnějších věcí. Až opět nastoupila zima a vznikl čas pro plnění restu. Leccos se změnilo, proto píšu nový úvodník. Prostě: Do roka a do dne.

Nejsem totiž názoru, že člověk sám může být zcela soběstačný. To je v rozporu s jeho podstatou. Může být jen víceméně nezávislý a základem jeho nezávislosti je jeho myšlení. Aby se řídil svým rozumem. Dnes jsme v době, kdy je každý stále konfrontován s přívalem různých podnětů, více či méně manipulativních tvrzení. Valí se to na nás všude, je mnohdy obtížné se v tom orientovat. Tak dostáváme do vleku manipulací a emocí. Výsledkem je, že přicházíme o nezávislost svého myšlení, aniž by jsme si toho všimli. Pro jedince to znamená ztrátu nezávislosti, je pak lehce manipulovatelným individuem, které se uchyluje k dogmatům a mýtům. Ze společenského hlediska to je příčinou skupinového myšlení a následné stupidity. Já mám za to, že právě stupidita hraje čím dál větší roli v našem životě. A je velmi nebezpečná.

Pokud by se to někoho dotklo, pak upozorňuji na to, že pojem stupidita je sociologický termín, který se týká společnosti a ne jedince. Velmi hezky a srozumitelně to vysvětluje František Koukolík. Je to na internetu. A pokud si i potom bude myslet, že někoho urážím, tak namítám, že jedinec nemůže být stupidní, ale předpojatý.

Lze se tomu bránit? Podle mne ano - kritickým a logickým myšlením. Proto v mé hlavě vznikla ta idea napsat několik drobných článků a vysvětlit  základy logiky a kritického přístupu. Dále chci probrat některé mýty, které jsou dnes v módě. Jako modelové situace se budu snažit používat pohádky. Pokud by to někomu přišlo moc filosofické, tak se omlouvám. Doufám však, že výsledkem bude stav podobný na to, čemu se říká být hlava otevřená.

Vzhledem k tomu, že jednou z osvědčených metod otvírání hlav je i prudký úder, tak se připravte na to, že budu někdy bez skrupulí používat i sofistických a demagogických postupů s cílem vás vyprovokovat k zamyšlení. Prostě nepoučovat, ale provokovat, aby jste si závěry udělali sami. A budu vděčen za vaše reakce, ať budou jakékoli, protože i já se mohu mýlit.  

Nechci po vás, aby jste se mnou souhlasili, ale aby jste o tom přemýšleli. Nesouhlas je dokonce vítán, protože vede k tříbení. Nejsem a nechci být žádný guru, autorita. Těch je dost a podle mé zkušenosti spíš falešných.

Pro začátek se pustím docela krotce do mýtu homeopatie.

17.12.2018         

Miloš Hobl
fujbum(zavináč)seznam.cz

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.