Máte starý počítač a nechcete nebo nemůžete ho vyhodit a koupit nový? Zkuste Linux. Zatímco Windows je stále méně intuitivní, některé distribuce Linuxu jsou stále snadněji a intuitivně ovládané. Můžete nainstalovat Linux i vedle Windows a při spuštění si vybrat, který systém spustit. Pokud stále máte XP-péčka neváhejte! Rozhodně ne, pokud na počítači provádíte i platby. Dalším důvodem může být malá paměť RAM nebo pomalý systém. Počítač na videu níže má jen 2 GB RAM a s Windows byl nepoužitelný. 

S Linuxem najednou nainstalujete i všechny programy - kancelářský SW, grafické programy a co Vám bude chybět přidáte snadno přes aplikaci - podobným způsobem jako na mobilu. Není divu, protože Android i Linux vznikli z UNIXu. Co na Linuxu nebudete potřebovat je antivirový program. Linux je proti drtivé většině virů imunní.

S čím můžete mít problémy jsou speciální programy nebo speciální HW, na který nejsou ovladače pro Linux. Běžné programy jako je Libre Office, Thunderbird, Firefox fungují i na Linuxu. Ostatní mají své alternativy - místo Chrome je Chromium, tam jsou rozdíly minimální, ale například u Gimpu a Photoshopu jsou už rozdíly obrovské. Gimp je ale zdarma a Photoshop stojí desítky tisíc. Podobně je na tom Inkscape a Illustrátor, ale Inkscape mne už mnohokrát zachránil i na Windows. Gimp a Inkscape totiž mají své bezplatné verze i pro Windows. Taky je možné vzdáleně pracovat z Linuxu na počítači s Windows. K tomu slouží program Remmina, který stačí nainstalovat, jednou nastavit a připojení na server přes vzdálenou plochu je pak velmi jednoduché a svižnější než kdybyste na starém PC měli Windows.

Před instalací Linuxu klikněte levým tlačítkem myši ve Windows na vlastnosti Tohoto počítače a podívejte se, zda-li máte 32-bitový nebo 64-bitový operační systém. Pak už můžete stáhnout Linux Mint na https://www.linux-mint-czech.cz/ke-stazeni/, provést zálohu dat na starém PC, vypálit obraz disku na DVD a zkusit instalaci. Zapnete počítač a spustíte Linux bez instalace z DVD mechaniky. Pokud Vám to nepůjde, zavoláte mi (tel. 603 184 319) a já Vám rád poradím nebo necháte instalaci na mě ...

P.S. existuje více distribucí Linuxu, ale tahle se mi pro běžného uživatele osvědčila nejlépe.

Linux Mint na starém PC Watch Video

Linux-Mint-video
Linux-Mint-video

https://www.useloom.com/share/68780b60c164476b9066b7346edd6df2

Skvělý Linux Mint na starém počítači. Mnohonásobně rychlejší a více intuitivní než Windows. S Windows byl počítač již nepoužitelný.

Ovládání velmi podobné Windows XP, naprosto intuitivní a smysluplné. Narozdíl od Windows 10, kde uživatel zvyklý na starší verze Windows bez lupy uživatel nic nenajde a vše trvá mnohem déle.

Filip Novotný alias Filipes, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript., tel. 603 184 319

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.