V sobotu 14. 10. 2017 se nepočetná skupinka BuďSobáků vydala k našim rakouským sousedům do městečka Leopoldschlag. Funguje tu totiž lokální výměnný systém. Pro nás, z okolí Kaplice je to vlastně blíž než do Budějic a tak si pravidelné setkání místní skupiny zvané "Tauschkreis" (www.tauschkreis-freiwald.org) vysloveně říkalo o naši účast. Místní systém je v mnoha ohledech podobný našemu, v mnohém se naopak liší.
Administrátor Dominik pro nás přeložil aktuální seznam nabídek a poptávek do angličtiny a stejně tak pravidla výměny. Muselo to dát spoustu práce a patří mu za to veliký dík.
V přátelském duchu jsme podiskutovali, povyměňovali a pojedli přinesené dobroty. Trochu nás při tom potrápila jazyková bariéra, ale když je dobrá vůle, čím jsou pro nás hranice... A když jsme u tématu hranic, ne nadarmo je na titulní straně webu několik nejdůležitějších názvů přeloženo do češtiny, i když vše ostatní je v němčině. Evidentně je zde o přeshraniční spolupráci zájem.
Jak to funguje?
Nabídky a poptávky
Systém nabídek a poptávek je podobný jako u nás. Dokonce i nabídky a poptávky samotné jko bych už někde viděl... Najde se tu pomoc na zahradě, různé výpěstky, domácí mýdlo, pomoc s IT, masáže, ...
Platidlo
"Platidlo" je zde "dobrá hodina". Je papírová, jako bankovka. Její hodnota odpovídá jedné hodině jakékoliv práce, bez ohledu na to jestli jde o štípání dřeva, nebo právní služby. Do ceny služby/produktu lze ale zahrnout i čas na přípravu a odhadem i třeba cena za materiál. Materiál se může platit i v penězích, u práce vždy v dobrých hodinách.
Členství
Aby se člověk stal členem systému, je potřeba, podobně jako u nás, aby přišel na setkání a zaregistroval se. Potom dostane 5 dobrých hodin do začátku a může hned měnit. Takto se dobré hodiny v systému generují a přibývá jich s počtem účastníků.
Odměňování dobrovolníků
K takto vzniklým dobrým hodinám se ještě vytvoří 10% dobrých hodin navíc. Ty si pak rozdělí jako odměnu za svou práci administrátoři a další lidé, kteří pomáhají systém udržovat.
Transakce
Každá výměna se zaznamenává na zadní stranu "bankovky", do připravených políček. Ten kdo platí dobrou hodinou, napíše sem svoje registrační číslo, datum transakce a podepíše. Tím je transakce hotová. Po vyplnění všech políček je třeba zajít na setkání a nechat si vyměnit bankovku za novou. Poslední záznam se jen přepíše do prvního pole. Nově vydaná bankovka se ještě orazítkuje pro ztížení jejího padělání.
Expirace
Dobré hodiny mohou ale svou hodnotu i ztratit, a to tehdy, když uplyne rok od jejich posledního použití. Tím jsou účastníci motivováni měnit a ztrácí smysl syslit. Zatím se nezdá, že by byl dobrých hodin v systému nedostatek, takže to asi funguje.
Spolupráce
Výhodou je, že v Horním Rakousku je podobných menších lokálních skupin asi pět. Jejich bankovky se liší potiskem a mají samostatnou organizaci, ale systém je stejný a mohou tedy měnit mezi sebou. Bankovka z jiného systému tedy není výjimkou.
Setkávání
Setkání se nazývají "Time Café", nebo "Time Market", a pořádají se jednou měsíčně. Místa setkání se střídají.
Výhody oproti BuďSobáckému LETSu:
K transakci není třeba počítač.
Není tu psychologická bariéra mínusu.
K odměnění administrátorů není třeba nikomu nic strhávat.
Propojení s dalšími systémy.
Nevýhody oproti BuďSobáckému LETSu:
Může se teoreticky stát, že bude nedostatek dobrých hodin v oběhu (jako u peněz).
Může se stát, že člověk nemá žádné dobré hodiny (jako u peněz).
Hodnota dobré hodiny je příliš velká na výměnu drobnějších věcí a služeb.
Co bychom si mohli ze systému Tauschkreis vzít? Mohli bychom například podiskutovat o tom, jestli sobům nedat nezávaznou doporučenou hodnotu v časových jednotkách (např. 120 sobů za hodinu, tedy 1 sob za 30 vteřin) a odpoutat se tak od koruny, podle které byla hodnota určena původně. Možná ale bude stačit počkat, až ČR přejde na Euro:). Mohli bychom také popřemýšlet o sobech na papírku pro ty, kdo se necítí na práci s počítačem. Již jsme se s takovými lidmi setkali a bylo by škoda přijít o jejich vynikající marmelády:). Výsledek výměny by se pak musel zanést do počítačového systému někým pověřeným...
Pokud vás Tauschkreis zaujali a chtěli byste vědět víc, doporučuji setkání Rakušanů a Čechů, tzv."Stammtisch", které se bude konat 28.10.2017 ve Věžovaté pláni. Bude mít téma výměnného obchodu LETS. Na setkání přijedou členové rakouského Tauschkreis a my, zastupující LETS v rámci iniciativy Buď soběstačný. Všichni zájemci jsou zváni, znalost němčiny není podmínkou. Bude se také vyměňovat, včetně pochutin k obědu. Bližší info podá Dita.