Aktuální shrnutí od Nadi Johanisové (katedra environmentálních studií, Fakulta sociálních studií MU)
 
Vážení přátelé, 

v létech 2014 - 2016 jsme se na Katedře environmentálních studií FSS MU (Brno) v rámci projektu GAČR zaměřili na mapování tzv. ekonomických alternativ v ČR.  Naším cílem bylo zkoumat organizace, podniky a uskupení, která sice fungují v rámci ekonomiky, ale nefungují jako běžné firmy. Nezaměřují se pouze na zisk, často mají demokratické řízení, snaží se podporovat místní ekonomiku, ne vždy nutně aplikují tržní přístup... Tyto organizace považujeme za zajímavé a důležité z hlediska šetrnosti k přírodě a podpory místních komunit.

Udělali jsme rozhovory s padesáti organizacemi a skupinami, od obecních projektů přes družstevní galerii po spolek, zajišťující volnočasové dětské aktivity.

Z projektu vznikla následující webová stránka, kde najdete kromě padesáti medailonků zkomaných projektů a kontaktů na ně také stručné uvedení do problematiky a texty, včetně nějakých populárnějších textů v češtině. Uvítáme využití a další šíření, případně odkaz na vašich webových stránkách:

http://alternativniekonomiky.fss.muni.cz/

 
Na základě našeho výzkumu vznikl následující populární článek, který poukazuje na to, že k ekonomickým alternativám může patřit třeba i nenápadná zahrádkářská prodejna:    

http://denikreferendum.cz/clanek/24759-co-nas-muze-naucit-nenapadny-obchudek-zahradkaru-v-boskovicich


K tématu tradičních okurek v novém láku, resp. k přerámování pohledu na tradiční zahrádky coby "alternativy" (na základě zkušenosti s  holandskými komunitními zahradami),  se  vyjadřuje také naše kolegyně v projektu, Lucie Sovová, na tomto profesionálně provedeném šestnáctiminutovém videu, které lze snadno sdílet a dobře použít ve výuce či obecněji k nastartování diskuse na toto důležité téma:
Na stránkáchTrastu najdete navíc i prezentace ze semináře v říjnu 2016 na FSS MU "Peníze nebo život: jiné ekonomiky a potravinové iniciativy v Česku", z nichž jedna ("Jiné ekonomiky a česká společnost") ukazuje výsledky dalšího našeho celostátního výzkumu - tentokrát se jednalo o kvantitativní reprezentativní výzkum o tom, kolik lidí a jak často u nás produkuje vlastní potraviny a obecněji sama něco doma produkuje či si pomáhá navzájem. I to je určitá forma alternativy vůči stávajícímu systému. Ostatní prezentace se rovněž týkají klíčového tématu  "ekonomické alternativy" z vícero pohledů. 
http://www.thinktank.cz/dok/diskuzni-sesity-a-dalsi/

Budu ráda, pokud tyto naše výstupy využijete, rozšíříte, či na ně navážete ve své práci,
 
děkuji,
Naďa Johanisová

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.