„Ideologie konzumerismu nás ponouká, abychom spotřebovávali hodně, ale nejen to, ale také stále více. Tato ideologie dominuje všemu, je nad vším. Pokud si tento přístup osvojí miliarda Indů, nemusí to tato planeta unést.“
Michal Horáček, antropolog a bývalý podnikatel

 „Kdyby se vyrábělo jen to, co při pohodlné spotřebě opravdu potřebujeme, tak je nás třetina nezaměstnaných. To je ta slepá ulička, do které se dostáváme.“
Ivo Možný, sociolog

 

Kolik jídla lidstvo vyhodí

  • Celosvětově se každý rok vyhodí téměř třetina veškerého jídla určeného k lidské spotřebě – přes  jednu miliardu tun.

  • Ve vyspělých průmyslových zemích skončí každý rok v odpadních kontejnerech přesně tolik jídla, kolik by stačilo k vymýcení hladu v celé subsaharské Africe – 222 milionů tun.

  • Obyvatelé nejchudších zemí vyhodí jen asi 5 procent zakoupených potravin, ve vyspělých státech je to 30 až 40 procent.

  • Při současném růstu světové populace a míře vyhazování jídla budeme muset do roku 2050 zvýšit produkci potravin o 60 procent, jinak budeme čelit hrozbě globálního hladu.

  • Zdroj: Fokus VM


„Centrální banky ostentativně dělají věřícího poslední instance. Když už nikdo ekonomice nevěří, tak centrální banky se tváří, že budoucnost je bezriziková.“

Tomáš Sedláček, ekonom

 

(zem, Česká televize. Společnost je nastavena na stálý růst a konzum určuje, kdo jsme. ČT24: Fokus [online]. 2016 [cit. 2016-03-09]. Dostupné z: http://www.ceskatelevize.cz/ct24/ekonomika/1718968-spolecnost-je-nastavena-na-staly-rust-a-konzum-urcuje-kdo-jsme)

 

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.