Neplýtvejte potravinami – paběrkujte
Každý z nás se určitě zamýšlí nad tím, jak v domácnosti zpracovat co největší procento z nakoupených potravin, tak aby nezbývalo a nic z toho co koupíte, nepřišlo na zmar.
Ale dá se jít ještě dál…
Jistě jste si v běžných obchodech všimli, že všechny mrkve vypadají stejně a každá kedlubna je jako druhá. A není to náhoda, existuje tlak na zemědělce, aby dodávali řetězcům jen tu zeleninu, která se bude líbit. Spousta zeleniny a to více jak 34% zůstává přímo na polích nebo ve skladech zemědělců.
A co my s tím si říkáte? Dá se to změnit…
Již delší dobu v Praze a v Litoměřicích existuje aktivita zvaná paběrkování. Je to sběr zbylé zeleniny většinou přímo z pole, která by přišla na zmar jen proto, že neodpovídá tvarem nebo je menší či vetší než norma. U ovoce k takovému plýtvání nedochází, neodpovídající ovoce bývá zpracováváno do jamů či moštů.
A kam vůbec taková vypaběrkovaná zelenina potom míří? Buď do potravinové banky, díky, které matky samoživitelky či jiní potřební lidé se dostanou k potravinám, které by si jinak nemohli dovolit koupit. Nebo z vypaběrkované zeleniny se dá udělat salát či polévka a dá se tak upozornit na problém s plýtváním potravinami.
Paběrkování samotné však nemůže být nahodilé, žádný zemědělec by Vám rozhodně nepoděkoval, že mu dupete po poli, aniž jste se předem domluvili, i když je Vaše snaha chvályhodná.
A proto již v dubnu je vhodné hledat zemědělce, kteří by byli ochotní Vás na pole pustit a nechat paběrkovat.
Odměnou Vám bude, jednak radost z toho, že se nebude tolik plýtvat a jednak, že i tato zelenina najde svého adresáta.
Kdybyste se chtěli zapojit, tak v letošním roce se tato aktivita rozšíří i do Českých Budějovic. Paběrkování není až tak vhodné pro jednotlivce, spíše pro organizované skupiny. Zbytek informací najdete v odkazu.
Paběrkování zdar!
Další informace například zde: http://ekolist.cz/cz/