Neplýtvejte potravinami – paběrkujte


Každý z nás se určitě zamýšlí nad tím, jak v domácnosti zpracovat co největší procento z nakoupených potravin, tak aby nezbývalo a nic z toho co koupíte, nepřišlo na zmar.
Ale dá se jít ještě dál…
Jistě jste si v běžných obchodech všimli, že všechny mrkve vypadají stejně a každá kedlubna je jako druhá. A není to náhoda, existuje tlak na zemědělce, aby dodávali řetězcům jen tu zeleninu, která se bude líbit. Spousta zeleniny a to více jak 34% zůstává přímo na polích nebo ve skladech zemědělců.
A co my s tím si říkáte? Dá se to změnit…

Již delší dobu v Praze a v Litoměřicích existuje aktivita zvaná paběrkování. Je to sběr zbylé zeleniny většinou přímo z pole, která by přišla na zmar jen proto, že neodpovídá tvarem nebo je menší či vetší než norma. U ovoce k takovému plýtvání nedochází, neodpovídající ovoce bývá zpracováváno do jamů či moštů.
A kam vůbec taková vypaběrkovaná zelenina potom míří? Buď do potravinové banky, díky, které matky samoživitelky či jiní potřební lidé se dostanou k potravinám, které by si jinak nemohli dovolit koupit. Nebo z vypaběrkované zeleniny se dá udělat salát či polévka a dá se tak upozornit na problém s plýtváním potravinami.
Paběrkování samotné však nemůže být nahodilé, žádný zemědělec by Vám rozhodně nepoděkoval, že mu dupete po poli, aniž jste se předem domluvili, i když je Vaše snaha chvályhodná.
A proto již v dubnu je vhodné hledat zemědělce, kteří by byli ochotní Vás na pole pustit a nechat paběrkovat.
Odměnou Vám bude, jednak radost z toho, že se nebude tolik plýtvat a jednak, že i tato zelenina najde svého adresáta.
Kdybyste se chtěli zapojit, tak v letošním roce se tato aktivita rozšíří i do Českých Budějovic. Paběrkování není až tak vhodné pro jednotlivce, spíše pro organizované skupiny. Zbytek informací najdete v odkazu.

Paběrkování zdar!

Další informace například zde: http://ekolist.cz/cz/zpravodajstvi/zpravy/na-ceska-pole-se-vraci-zapomenute-paberkovani-loni-se-diky-nemu-zachranily-4-tuny-potravin?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.