„Sociální podnikání nemá za primární cíl ekonomický zisk, ale zaměstnanost místních lidí. Přináší trojí zisk: ekonomický, sociální a environmentální.“
Na území Místní akční skupiny Sdružení Růže (od Srubce přes Nové Hrady po Dolní Dvořiště) právě probíhá projekt, jehož autoři chtějí pomoci rozvíjet sociální podnikání na jihu Čech.
Zájemci, které toto téma osloví (není podmínkou být z území Růže), se mohou dozvědět více na konferenci Sociální podnikání a rozvoj venkova, jeho podpora u nás a v zahraničí, výsledky a příklady z praxe. Proběhne 19. února od 9 do 16 hodin v Českých Budějovicích v budově hospodářské komory (Husova 9). Hosty budou také partneři z Walesu, kde mají propracovaný systém podpory tohoto typu podnikání. Podrobnosti k programu na sebe nenechají dlouho čekat.
V dubnu pak bude možné zúčastnit se pětidenní exkurze za příklady sociálního podnikání do Walesu se zaměřením na venkov a oblast recyklace. Potřebná bude znalost angličtiny a ochota zaměřit se během cesty na konkrétní téma a rozpracovat jeho přenositelnost do českého prostředí. Více info ke konferenci i k exkurzi a přihlášení se je možné u paní Zuzany Guthové z MAS Růže, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..
V rámci projektu lze také získat podporu na vytvoření několika podnikatelských plánů. Podmínkou je forma kolektivního vlastnictví podniku s demokratickými principy rozhodování. Vážní zájemci o zahájení konkrétní formy sociálního podnikání se budou moci vypravit na čtyřdenní stáž do vybraného podniku ve Walesu, to na jaře 2014.
Tak přemýšlejte, čím obohatit Váš i náš život :-)
Inspirace k tématu:
kniha Nadi Johanisové Living in the Cracks: A Look at Rural Social Enterprises in Britain and the Czech Republic
Srovnání venkovských projektů etického podnikání (social enterprise) v Británii a České republice. Shrnutí výsledků 71 rozhovorů, uskutečněných v Británii a ČR v letech 2001-3. Obsahuje pohled na fungování etických podniků v obou zemích, motivaci jejich protagonistů, problémy, kterým čelí a porovnání podmínek pro etické ekonomické přístupy v obou zemích. Zahrnuje fotodokuemntaci, schématické diagramy, tabulky a krátké abstakty všech 71 organizací včetně kontaktů na ně.