Fotovoltacké panely ze slunečního záření generují stejnosměrný elektrický proud, který lze za pomocí střídače změnit na Instalace fotovoltaické elektrárnystřídavý proud. Prakticky panely fungují tak, že vlivem slunečního záření usměrňují tok elektronů jedním směrem. Fotovoltaika má obrovský potenciál využití a může být velmi prospěšná: Negeneruje žádný hluk, nemá mechanické opotřebení, při umístění na střechu eliminuje ohřívání podkroví, panely mají dlouhou životnost, negenerují oxid uhličitý ani jiné skleníkové plyny, naopak odrážejí část slunečního záření, nepotřebují nákladnou údržbu či servis. Bohužel vlivem několika chybných rozhodnutí vlády, fotovoltaice není věnována pozornost, kterou si pro svoji prospěšnost bezesporu zaslouží.



Výhody fotovoltaiky a fotovoltaických panelů oproti termickým solárním kolektorům:

  • Elektrická energie má více možností využití – může generovat teplo, chlad, pohyb, čerpat vodu, pohánět výpočetní a jinou techniku.
  • Elektrické kabely mají menší ztráty na vedení než izolované trubky s ohřátou kapalinou.
  • Elektrické kabely lze snadněji vést po objektu a to i na delší vzdálenosti než trubky s ohřátou kapalinou. Navíc přívodním kabelům i panelům nevadí mráz.
  • Fotovoltaiku lze snadněji regulovat a případné přebytky energie lépe využít.
  • Elektrická energie je několikanásobně dražší než tepelná energie. Například zemní plyn stojí 0,7 až 1 Kč/kWh, celkové náklady na elektrickou energii  v tarifu pro tepelná čerpadla cca 3 Kč/kWh, v ostatních případech kolem 5 Kč/kWh – včetně všech daní a poplatků.
  • Fotovoltaické panely nejsou závislé na jiném dalším druhu energie, mohou tedy fungovat samostatně.  Většina termických panelů potřebuje i elektrický proud.


Nevýhody a fotovoltaických panelů oproti termickým solárním kolektorům:

  • Nižší účinnost, kterou však lze kompenzovat využitím vyrobené energie pro pohon tepelného  čerpadla, které vyrobenou energii znásobí. Fotovoltaické panely mají obvykle účinnost 15 -20%, vakuové solární kolektory kolem 80%.  Pokud část energie využijete pro tepelné čerpadlo s koeficientem min. 3,6 (COP 3,6), rozdíl zcela eliminujete.
  • Pro fotovoltaické panely potřebujete větší plochu např. na střeše a to i v případě, že použijete panely v kombinaci tepelným čerpadlem. Slabá tepelná čerpadla pro ohřev teplé vody (TUV) mají příkon 900 W – na to potřebujete alespoň 5 fotovoltaických panelů.
  • Pokud potřebujete panely pouze pro ohřev vody je méně nákladné použít termické panely – stojí srovnatelně, ale mají větší účinnost.


Společné vlastnosti termických a fotovoltaických panelů:

Jak výroba elektrické energie, tak tepla je nejvýhodnější přímo v místě spotřeby. Eliminují se tak ztráty na vedení, daně a poplatky. Může se Vám to zdát malicherné, ale není:

  • 50-70% z ceny energií tvoří daně a poplatky.  To platí obecně na všechny druhy paliv a energie včetně benzínu (57%) a nafty (53%). Výkupní cena elektrické energie je v ČR maximálně 1 Kč/kWh, běžně se prodává za 5 Kč/kWh tj. s navýšením o 400%.
  • Spotřebitelé využijí pouze 1/3 energie, 2/3 představují ztráty při výrobě a distribuci. Například tepelná elektrárna má maximální účinnost 60%. Pokud takto vyrobenou energii doma zpátky přeměníme přímotopem nebo boilerem na teplo, je to velmi nehospodárné. Přesto v porovnání s pitnou vodou jde ještě o slušný výsledek: Pouze 3% pitné vody se využívá k pití a vaření. 97% pitné vody se používá k ostatním účelům vč. takových absurdit jako je splachování trusu kojeneckou vodou (Podivín, okres Břeclav).


Dotazy pište do diskuze pod článkem, na e-mail, nebo telefonujte:

Filip Novotný
ostrovní dům s připojením pouze na internet

e-mail:  Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript. (mexicky sluníčko)

mobil:  603 184 319

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.