Máme nově postavenou dřevostavbu bez přípojky vody, elektřiny a plynu. Jsme připojeni pouze na internet. ElektřinuInstalace ostrovní FVE získáváme ze 14 panelů resp. sedmi sériově zapojených párů. Panely mají 230 Wp, takže celkový maximální výkon se je 3,2 kW. Máme 4kW střídač, který vyrábí čistý střídavý proud 230V, umí brát energii z baterií i panelů zároveň a stará se i o dobíjení baterií. Ty jsou celkem čtyři, zapojené do série. Napětí, které vyrobí dva sériově zapojené panely je takřka vždy ideální (60V) nebo alespoň nepatrně vyšší než mají čtyři 12V / 140Ah baterie v sérii (obvykle 48-54V). Prakticky ideální stav.

Protože dům byl od začátku koncipován jako ostrovní, výběr spotřebičů tomu odpovídá: pračka A-50% s přívodem teplé a studené vody (vodu mohou ohřívat peletky), indukční vařič (dvouplotýnka 1,8 a 1,3kW), lednička A++ (které jsme navíc vyměnili 15W žárovku za 0,75W LEDku:-), výhradně LED světla (18W s výkonem 100W žárovky), 800W domácí vodárma atd. Zatím jedeme bez regulace, ale málokdo vaří a žehlí prádlo zároveň, takže problémy nenastávají. Riziko představuje například pračka, která pere i bez naší asistence a navíc zaměstnává i domácí vodárnu. Buď vytrénujeme naší mysl, nebo časem pořídíme jednoduché přednostní relé, které bude myslet za nás:-)

Lidé se diví, že na elekřině i vaříme, což u ostrovních domů nebývá zvykem. Vaří se ale nejvíc v poledne, kdy obvykle svítí slunce a indukční vařič má 90% účinnost. To třeba hodinové ranní žehlení prádla (2000W) představuje větší zátěž. První zkušenosti z bezmála měsíčního provozu jsou pozitivní. Přestože počasí nebylo nic moc, nedostatkem energie rozhodně netrpíme. Střídač obvykle jede na minimální výkon, při běžných aktivitách (jako je vaření nebo luxování) na 40%, občas na 75% a více.

Investice do ostrovní fotovoltaické elektrárny nepřesáhla 150 tisíc. Další náklady navíc představuje vyšší pořizovací cena některých úsporných spotřebičů, které jsou až o 50% dražší než běžné spotřebiče nižší třídy. Když jsme bydleli v bytě, měsíční náklady na elektřinu byly 1000 až 1200 Kč. Obvyklé náklady na dům jsou určitě vyšší, odhaduji 1500 až 2500 Kč. Často jsem slyšel názor, že návratnost investice do ostrovní elektrárny je příliš dlouhá, minimálně 15 let. Návratnost investice se obvykle počítá dle statistik za uplynulých cca 10 let. Za prvé se nedomnívám, že následujících deset let bude mít podobný průběh, jako posledních deset let. Za druhé, pokud se odříznete od sítě úplně a zbavíte se tak veškerých polatků (za jistič, distribuci, OZE, daně), návratnost investice určitě dostanete pod 10 let. A za třetí investuji abych byl soběstačný, né kvůli návratnosti investice. Pokud se v budoucnu cokoliv stane, máte investici rychle zpátky.

Doplňuji pár fotek z instalace fotovoltaické elektrárny, pokud chcete vidět více počkejte si na přednášku:-) A pokud chcete být i vy energeticky soběstační na nic nečekejte a kontaktujte mne:-)

Filipes

FV panely na střešeFotovoltaická elektrárna, 3kW, off-gridDisplay 4kW střídače