Chcete si zdravě protáhnout tělo? Rádi by jste sdíleli vaše kosící zkušenosti nebo poměřili síly? :) Případně opět oživili dovednost nebo ji čerstvě nabyli? Chcete si popovídat o kosách či technice kosení?

Kosíme 9.6.2018 na louce ve Skalách u Kváskovic od cca 6. hodiny ranní. S sebou vezměte ideálně vlastní kosu (a potřebné "příslušenství"), pokud nemáte, zapůjčíme. Pokud máte, ale je potřeba malinko poladit, poladíme. Pokud vaše kosa připomíná spíše motyku, klidně také poladíme, ale až odpoledne, taková kosa, co léta neviděla babku a kladívko, zabere něco (hodně) času. Ráno je prostě potřeba kosit, dokud je rosa, využít ji. Lokální a z většiny i soběstačnou svačinu zajistíme, budeme ale rádi, pokud přinesete i něco od vás na ochutnání :)

Budeme kosit louku na seno, ne velkou, na jedno dopoledne tak akorát. Termín kosení se špatně plánuje ve smyslu: dáme měsíc dopředu vědět, kdy to bude a až ten den přijde, hurá kosit. No, tak takhle to nefunguje. Pro správný termín kosení trávy na seno je důležité, aby byly trávy v květu (ne odkvetlé), protože po té již ztrácejí ze svých výživových kvalit, neboť rostlinky si výživu po odkvětu stáhnou zpět do kořenů pro svoje příští použití. Ideální okamžik vyvstane v našich podmínkách v závislosti na jarní vláze a teplotě nejčastěji mezi polovinou května až polovinou června, netrvá ale dlouho, řekněme jen týden až deset dnů, kdy je porost nejen nejvýživnější, ale po té jej již dokonce začne ubývat, říká se, že "tráva se začne ztrácet". A teď to ještě vyladit s ohledem na počasí, aby nám do toho kosení úplně nepršelo a aby se v následujících dnech dalo i usušit.

Takže si říkáme, že teď by to šlo.

Franta a Martina Vávrovi
tel.: 606441166
email: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

PS: i opozdilci z větších dálek budou vítáni


DOPLNĚNÍ po akci:

Mise splněna, moc děkujeme za pomoc i milou společnost Majce i Standovi a ostatním, kteří nemohli tak narychlo dorazit, alespoň za podporu :) Kosilo se necelých 20 arů a po desáté ráno bylo hotovo. Podvečerní foto:

 

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.