Termín: 22. 8. 2018 do 26. 8. 2018 

Pořádá Ekologický institut Veronica

Uvažujete o nějaké formě soběstačnosti? Zajímá vás vaše uhlíková stopa a možnosti jak jí snížit? Chcete se podívat na problematiku změny klimatu v nejširších souvislostech? Přijeďte si do Hostětína na letní školu vypracovat vlastní strategii soběstačnosti. Podíváme se na všechny aspekty našeho života, kterými jako občané přispíváme ke změně klimatu a ukážeme si možná udržitelná řešení.

Společně s odborníky na dané téma probereme prakticky i teoreticky změny klimatu v souvislostech, pasivní domy, permakulturní zahradu, soběstačné hospodaření, veganství a mnoho dalšího. Součástí programu je i několik exkurzí na místa dobré praxe, kde se teorie již stala skutečností. 

Info a přihlášky: https://hostetin.veronica.cz/letni-skola-sobestacnosti-udrzitelnosti-klimatu-2018

 

Rámcový program 

  • Energetická revoluce (Jan Rovenský) - Jak ve svých domácnostech udělat energetickou revoluci a co a jak můžeme změnit, abychom se stali energeticky soběstačnějšími? Jaké jsou možnosti moderní produkce obnovitelné elektřiny, která má zásadní význam pro snížení uhlíkové stopy a opatření jsou rychle realizovatelná?
  • Uhlíková stopa (Petr Ajs Kucka) - ukážeme vám, jak se počítá a zkusíte si spočítat tu vaši. My jsme si ji v Hostětíně počítali a rádi s vámi budeme sdílet výsledky a hledat cesty, jak snížit tu vaši.
  • Změna klimatu (Jan Hollan) - Jak to všechno souvisí s klimatickou změnou a jak se nás to osobně může dotknout. A co můžeme udělat pro to, abychom se připravili či abychom důsledkům předešli. 
  • Praktické příklady, jak lze snižovat uhlíkovou stopu využíváním obnovitelných zdrojů - energie biomasy a slunce. Jak postavit dům tak, aby náklady na jeho vytápění byly o 90% nižší než u běžných domů. Jaké můžeme využít technologie a co nám mohou přinést. Toto zjistíte při exkurzi po hostětínských energetických projektech - pasivní důmvýtopna na biomasufotovoltaické elektrárny, solární kolektory aj. Lektoruje Jan Hollan a Yvonna Gaillyová.
  • Návštěvy příkladů dobré praxe - návštěva hospodářství velmi soběstačné rodiny Přímalových na Vartovně, svépomocné stavění, zásobování energií, hospodaření s vodou, pěstování zeleniny a ovoce.  
  • MAREK - není další lektor, ale Mobilní Autonomní a REsilientní Kontejner aneb ukázka "mobilní soběstačné kanceláře", kde se dá fungovat v případě, že všechno ostatní selhává... Budeme ji (ho) mít v Hostětíně jako další ukázku praktické soběstačnosti například v případě přírodní katastrofy nebo black-outu. MAREK se vám v krátkosti může představit i na youtube - ale na vlastní oči a s výkladem lektora to samozřejmě bude pro vás přínosnější.
  • Permakulturní a přírodní zahrada - úvod do přírodních zahrad a permakultury, plánování zahrady, živočichové na zahradě, půda, rozkladači a živiny, hnojení, mulčování, kompostování
  • Příjemným zážitkem jednoho odpoledne bude vaření na ohni - co příroda dá... 
  • Jak se můžete stát soběstačnými i vy? Na workshopu si sami, nebo v týmu, navrhnete vlastní strategii soběstačnosti a snižování uhlíkové stopy.