MAS Sdružení Růže připravuje sérii vzdělávacích seminářů pro drobné pěstitele ovoce, sadaře i domácí zpracovatele s cílem podpořit soběstačnost venkovských regionů v produktech z ovoce a podpořit pěstování tradičních krajových odrůd ovoce.

Stále je možno vidět v zahradách spoustu nesklizeného ovoce. Přitom z ovoce je možné vyrobit chutné mošty, destiláty, džemy a marmelády či křížaly.

MAS Sdružení Růže připravila kurzy jak na to, ale i jak se správě o ovocné dřeviny starat, jak je množit a udržovat.

A kdy jindy, než v zimě, kdy sad i zahrada spí a na vzdělávání je tak více času.

Připravili jsme pro sérii vzdělávacích seminářů, které budou od března 2018 probíhat vždy v sobotu od 9:00 do 15:00 v Borovanech. Semináře jsou zdarma včetně oběda, od účastníků budeme vybírat pouze příspěvek 100 Kč na občerstvení, ochutnávky a vzdělávací materiály.

Počet účastníků všech akcí je limitován, proto neváhejte a přihlaste se včas v kanceláři MAS, popřípadě přímo mailem nebo telefonicky: 724643050, Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Semináře jsou součástí projektu „Tradiční odrůdy ovoce česko-rakouského pohraničí znovu objevené“, podpořeného z Fondu malých projektů Rakousko – Česká republika.

Zuzana Guthová, MAS Sdružení Růže

 

3. 3. 2018 proběhne seminář Záchrana tradičních odrůd ovocných stromů, který povede lektorka Dana Kindlmannová. Seminář bude věnován možnostem záchrany tradičních odrůd ovocných stromů, ochraně a ošetření stromů. Vhodné pro zahrádkáře, sadaře, krajináře.

10. 3. 2018 proběhne seminář se zaměřením na legislativu v oblasti zpracování a prodeje ovocných produktů, který povede paní Magda Miloševičová ze Státní zemědělské a potravinářské inspekce, Tábor. Seminář bude zaměřen na legislativní podmínky a hygienické požadavky výkupu ovoce, jeho uskladnění i zpracování ovoce a možnostem a podmínkám prodeje výrobků (džemů, moštů, ovocných vín a cideru, destilátů). Důraz bude kladen na výrobu a prodej v malém měřítku, prodej na trhu, ale i povinné označování výrobků. Seminář je vhodný pro drobné pěstitele a zpracovatele, kteří by vlastní domácí produkci rádi uplatnili na trhu, popřípadě zvažují o rozšíření výroby pro účely prodeje.

24. 3. 2018 se zaměříme na důvody a ukázky výchovného řezu stromků v prvních letech po výsadbě, případně opravy chybně provedeného řezu. Ukázky i praktický nácvik jednoduchých technik roubování a očkování v období mimo mízu stromů pro začátečníky povedou manželé Šáchovi z Nových Hradů

7. 4. 2018 účastníkům kurzu manželé Šáchovi předvedou techniky výchovného řezu stromků v prvních letech po výsadbě, očkování a roubování v období mízy stromů. Tento kurz je vhodný také pro začátečníky.

26. 5. 2018 se zaměříme teoreticky i prakticky s Milanem Koželuhem na revitalizační řez starých stromů . Tento kurz bude věnován praktickým aspektům obnovy starých alejí ovocných dřevin v krajině a řezu ovocných stromů s důrazem na pozdně jarní/letní řez a následnou péči.

21. 7. 2018 bude vhodný čas na roubování a očkování i s možností naroubování vlastního roubu k na místě zakoupené hrnkované semenné podnoži. Manželé Šáchovi předvedou a umožní nácvik jednoduchých letních technik očkování podnoží v tzv. druhé míze. Účastníci obdrží rady jak ošetřit podnože po jarním očkování. Bude možné naroubování vlastního roubu a to i z přestárlých stromů, které již netvoří kvalitní letorosty.

 

Attachments:
Download this file (Kurzy-pozvánkaII.pdf)Kurzy-pozvánkaII.pdf[ ]Dita Měkotová250 kB

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.