K politickým otázkám se tu většinou příliš nevyjadřujeme, ale tentokrát mi to nedalo :)

Náš současný prezident Zeman se dostává na pomyslné dno porevolučních prezidentů, nejen svým vystupováním a vyjadřováním, které je dlouhodobě spíše na úrovni debaty v hospodě nižší cenové kategorie, ale také tím, jakým způsobem neustále zkresluje fakta, uvádí prokazatelně lživé (či mylné) informace a i v případě, že je mu lež prokázána, nemá dostatek pokory se za ni omluvit (vzpomeňme nedávnou kauzu Peroutkova neexistujícího článku, kdy naprostá banalita s mylně uvedenou informací zásluhou Miloše Zemana a jeho týmu vyústila v celonárodní spor), či ke lžím a tajnostem přímo nabádá (kauza schůzky v Lánech, u které se objevovaly termíny jako "puč" http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1068246-hasek-lhal-o-schuzce-v-lanech-zeman-si-pral-rika-zimola)

To vše by se ještě dalo nějak asi přehlédnout, ale jeho snahy získat si podporu ze strany Ruska a Číny jsou alarmující.

V aktálně sledovaném Dopise 4 ústavních činitelů se uvádí: "naše země při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí."

(https://www.hrad.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/aktualni-tiskove-zpravy/spolecne-prohlaseni-nejvyssich-ustavnich-cinitelu-ceske-republiky-12953)

Zajímal by mě důvod této věty a informace o Tibetu: proč se tam nepíše o dalších regionech Číny? Je to náhoda?

Dalajláma už dlouhou dobu neusiluje o oddělení Tibetu od Číny. Místo toho razí střední cestu. Jediné, co požaduje, je dodržování dohod ze strany Číny a také dodržování lidských práv a svobod, keré jsou v Tibetu dlouhodobě brutálně pošlapávány.

(http://www.dalailama.com/messages/middle-way-approach)

Český pŕeklad - (https://www.facebook.com/notes/dalajlama/p%C5%99%C3%ADstup-st%C5%99edn%C3%AD-cesty-k-vy%C5%99e%C5%A1en%C3%AD-ot%C3%A1zky-tibetu-jeho-svatosti-dalajlamy-trochu-vy/454401551258930/)

Tato věta, kterou hrad a bohužel i naši ústavní činitelé podepsali, mi velmi zavání manipulativní taktikou, která se jmenuje "Taktika nastrčené osoby" a funguje tak, že se partnerovi podstrčí fiktivní názor (například, že se chce odtrhnout od Číny) a tento fiktivní názor je pak snadným protivníkem, kterého manipulátor dokáže pak velmi lehce skolit.

Proč naši nejvyšší představitelé takto slepě a zcela nesmyslně opakují informace, které vlastně nemají naprosto žádný smysl, protože o oddělení Tibetu nikdo neusiluje?

Nesouvisí to náhodou se strachem Číny z nenásilného a mírového vystupování J.S. Dalajlámy a respektu, který si všude po světě dokázal získat? (A narozdíl od Číny on to dokázal bez výhružek a manipulací...)

Nejpravděpodobnější vysvětlení tedy asi bude, že jde o reakci hradu na nátlak ze strany Číny. Ale toto je asi ten nejhorší scénář. Jak je možné, aby cizí stát nařizoval našim demokraticky zvoleným zástupcům, s kým se mohou setkat, a s kým ne? Jak je možné, aby náš prezident toto arogantní chování slepě podporoval? Není už to za hranicí Ústavy, která nám zaručuje osobní svobodu a svobodu projevu?

(http://www.rozhlas.cz/zpravy/svet/_zprava/at-se-ministri-nesetkavaji-s-dalajlamou-varovala-cina-ceskeho-velvyslance-v-pekingu--1661590)

Podobné hrozby se objevily i na Slovensku, kde ale prezident Kiska měl vyšší morální kredit a více odvahy než náš prezdent.

(http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1937770-cinu-rozezlila-kiskova-schuzka-s-dalajlamou-hrozi-odvetou)

Dle naší Ústavy jsme "svobodný a demokratický stát, založený na úctě k lidským právům a na zásadách občanské společnosti".

(http://www.psp.cz/docs/laws/constitution.html)

Součástí naší ústavy je i Listina základních práv a svobod, která v oddílu 2, článku 17 uvádí:

"(1) Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.
(2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu."

(http://www.psp.cz/docs/laws/listina.html)

Týdny občanského neklidu

Proto se objevila petice Týdny občanského neklidu, která na sittuaci reaguje.

http://www.petice24.com/tydny_obcanskeho_neklidu

 

http://www.youtube.com/watch?v=_VQX0JvS9As

O CO JDE?

Naše svobody jsou už delší dobu ohrožovány politickou mocí. Nejvyšší ústavní činitelé v dopise čtyř slibují oddanost Čínské republice. Čínská vláda povýšeně reaguje, že po slovech musí následovat činy. Tato hanba nás vrací do minulosti. K obratu republiky na Východ nemá vedení státu mandát.

 

------------------------------

Připomínám petici, která se tu již objevila před časem a vyzívala Zemana aby přestal kolaborovat s Čínou (http://budsob.cz/domains/budsob.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=528:petice-vyzyvajici-zemana-a-vladu-pestate-kolaborovat-s-komunistickou-totalitni-inou&catid=50:alternativni-penezni-systemy&Itemid=85)

--------------------------------

doplneni 31.10.2016

Zacaly na povrch vyplyvat tajne "dohody", ktere byly uzavrene mezi CR a Cinou, u kterych neni jasne zda vubec byly uzavreny, kdo za ne nese zodpovednost, kdo je jimi vazan, ci z jakeho duvodu byly uzavreny. (I kdyz je asi jasny duvod proc jsou tajne...). Ale opet u nich mam pocit, ze jsou na hrane ustavnosti, nebo mozna za ni.

Co dalsiho jeste bylo potichu Cine (ci Rusku?) prislibeno? A za co vlastne?

(http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1946262-s-dalajlamou-jen-soukrome-padla-dohoda-ministri-se-neshodnou)

V reakci na to STAN požadují zveřejnění všech těchto tajných dohod.

STAN: Požadujeme zveřejnit veškeré závazky, které vláda dojednala směrem k Číně

(https://www.starostove-nezavisli.cz/co-delame/tiskove-zpravy-3/stan-pozadujeme-zverejnit-veskere-zavazky-ktere-vlada-dojednala-smerem-k-cine.html)

--------------------------------

doplneni 7.11.2016

Na ČT24 vyšel dnes velmi trefně nazvaný článek, dle slovenského Denník N s názvem  "Čeští politici sehráli úlohu kusu hadru, píšou Slováci o prohlášení čtyř"

„Když se s dalajlamou po Andreji Kiskovi setkal i lidovecký ministr české vlády Daniel Herman, tamní prezident, premiér a předsedové obou komor parlamentu čínské komunisty v panice společným prohlášením ujistili o své nehynoucí oddanosti a od vlastního ministra se distancovali,“ napsal slovenský komentátor Roman Pataj.

A dle mého názoru velmi trefně popisuje chování Číny ke zbytku světa

„Jakákoliv odchylka je nepřijatelná a přichází po ní trest. Bez ohledu na to, jak velmi se předtím ponížíte, abyste soudruhy uspokojili. Oni vás vzápětí poníží podruhé, aby vám dokázali, že první pokus jim nestačil a měli jste se snažit ještě více. Přesně toto udělali Česku,“ uvedl list, podle kterého zmiňované chování Číny ke zbytku světa není žádnou novinkou.

„Čína od nás žádá bezpodmínečné přijetí svého pohledu na svět“ - zvažme zda ho chceme akceptovat...

(http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1951943-cesti-politici-sehrali-ulohu-kusu-hadru-pisou-slovaci-o-prohlaseni-ctyr)