V minulých týdnech Jihočeský kraj a Ministerstvo školství vydali odmítavá stanoviska k žádosti o založení střední waldorfské školy v Českých Budějovicích. Nejde jen o samotný vznik této školy, ale o možnost volby, o rozmanitost v přístupech ke vzdělávání. Fascinují mě žáci waldorfských škol, které potkávám - svou otevřeností, všestranností, zvídavostí a chutí do učení. Mají školu, kde učitelé rozvíjí jak jejich intelekt, tak srdce a řemeslnou zručnost. Chcete-li podpořit vznik lycea, můžete připojit svůj podpis k internetové nebo papírové petici, nebo pomoci alespoň myšlenkou.

Zde dopis paní Kozlové, zástupkyně ředitelky budějovické ZŠ:

Milí přátelé,

ve čtvrtek 12.3. jsme obdrželi negativní stanovisko od MŠMT k založení waldorfského lycea (střední školy) v  jihočeském kraji. Naše iniciativa nyní pokračuje dál ve své práci s podporou právníků, spolků rodičů obou jihočeských škol a pomalu rozjíždíme i mediální kampaň.

 

Zároveň jsme dospěli k tomu, že v tomto případě se netýká celá záležitost jen Č. Budějovic a Písku, ale celého waldorfského hnutí v České republice, protože se na MŠMT opět ukazují tendence, aby pozastavili rozvoj našeho hnutí. A proto bychom vás chtěli vyzvat k podepsání a šíření elektronické petice, abychom my jako rodiče waldorfských žáků neztratili v naší republice občanské právo rozhodovat o tom, v jaké škole se budou naše děti vzdělávat.

 

Prosíme vás tedy, abyste tuto petici poslali vašim rodičům, kolegům a příznivcům waldorfské pedagogiky.

 

Děkujeme vám předem za podporu.

 

S pozdravem

Kateřina Kozlová, 17. 3. 2015

 

 

http://e-petice.cz/petitions/ podporte-vznik-waldorfskeho- lycea-v-ceskych-budejovicich- 1.html

 

Na webových stránkách http://www.waldorfcb.cz/waldorfske-lyceum najdete základní informace o koncepci lycea a veškerá vyjádření z Krajského úřadu Jihočeské kraje, zamítavé rozhodnutí MŠMT a další zajímavé listiny včetně tiskové zprávy.