Na vytápění v zimě vystačí jen pár polínek do krbu. | foto: E.ON Česká republika
Projekt ekologického domu do extrémních podmínek, který zvítězil, je raritou na celém světě. Stojí uprostřed kruhového bazénu zapuštěného do betonových základů. Díky důmyslnému mechanismu lze místnosti domu natáčet o 180 stupňů do jednotlivých světových stran.
Dům Bohumila Lhoty se tak doslova otáčí za sluncem. Navíc je možné jej schovat až dva metry pod zem, takže se v zimě nemusí jeho obyvatelé obávat mrazů. Do bazénu se napouští voda prohřívaná střešními solárními panely.
Jak se otáčet za sluncem
Bohumil Lhota stavěl dům řadu let, začal s ním už v roce 1981, dokončil jej přibližně před deseti lety, ale v budování stále pokračuje.
Navrhl jej jako samostatný, v podstatě izolovaný objekt v prostředí řídké zástavby rodinných domů v severní části katastru Velké Hamry na jižním svahu Černostudničního hřebene.
Celkové řešení domu přizpůsobil svažitému terénu, kde podél nejnižší části pozemku vede státní silnice, jinak je obklopen pastvinami a poli s rozptýlenou zelení navazující na blízký les.
Uprostřed ohromného kruhového bazénu, zapuštěného do betonových základů domu, stojí válec, který celým domem hýbe. Pohyb domu je možný kolem své osy a vertikálně pomocí šroubového zvedáku. Lze tak libovolně natáčet jednotlivé místnosti do světových stran, třeba podle pohybu slunce. Nebo zda se chcete právě dívat na Kozákov, či na Černou horu.
Zdroj: ŘEZNÍČKOVÁ, Alena. IDNES.CZ. Dům, který se otáčí a může zmizet v zemi, stavěl majitel 20 let. [online]. 2012 [cit. 2012-10-15]. Dostupné z: http://bydleni.idnes.cz/vitez-ekologickeho-oskara-dc3-/stavba.aspx?c=A121014_200623_stavba_rez#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=idnes&utm_content=main