Tato přednáška byla jedna z prvních věcí, která mě nakopla, začal jsem o věci přemýšlet a jedinou šanci pro dnešní společnost vidět v cestě k soběstačnosti. V přednášce jde o tzn. fyzickou ekonomii - o vysvětlení finanční krize a o tom, jak z toho ven. Tady je ten odkaz na shlédnutí: http://dokumentarni.tv/penize-ekonomika/andreas-clauss-penize-a-pravo-geld-und-recht nebo na stáhnutí: http://www.ulozto.cz/xC1KwiP/andreas-clauss-penize-a-pravo-21-ii-2009-azk-crashkurs-geld-und-recht-cz-titulky-avi

 

A zde víceméně stručné shrnutí a vypíchnutí důležitých závěrů, o kterých mluví Andreas Claus:

 

Systematické přerozdělení majetku od chudých k bohatým – to je úloha moderních finančních služeb.

 

Příčinou jakékoliv bankovky je úvěr, který si někdo vzal. Kdyby existovala schopnost splatit všechny dluhy (což už je absurdní), zmizely by všechny peníze.

 

Dochází k exponenciálnímu růstu peněz – protože při tvorbě peněz jsou vytvořeny i úroky. Ty ale každý, kdo si půjčil splatit zákonitě nemůže (protože zkrátka tolik peněž vyrobeno nebylo) a dluhy nelze v úhrnu nikdy splatit, nýbrž jde to jen s dalším zadlužením.

 

Naproti tomu jsou požadovány záruky – vždyť o ty jde – ne o nějaké pitomé peníze.

 

Exponenciální růst (dluhy – půjčky –dluhy – půjčky) vede rychle ke game over – tyto katastrofy jsou zákonité a přichází každých 60-80 let (proč tolik let? - už nežijí ti, kdo si je pamatují).

 

Spotřeba energie k přepravě osoby z bodu A do B permanentně od vynálezu auta stoupá – tzn. žádná produktivita. V Evropě máme na 100 obyvatel 50 aut. V Číně na 100 obyvatel jsou 2 auta. Ale zvýšit to nepůjde - ne, že by došla ropa, nejdřív by zmizely všechny kovy pro všechna auta.

 

V USA zkrachovalo během dvou let 16tis bank.. Peníze se ztrácejí vždycky v hotovosti a ty uložené v bankách, jiné ne – pozor na to.

 

V posledních 30 letech se objem produkce zboží průmyslových zemí zčtyřnásobil, ale ve stejné době se objem peněž a úvěrů zčtyřicetinásobil.

 

Jen 0,5% veškerých peněz, které na světě denně kolují, se pohybuje z důvodu, pro který byly původně vynalezeny (99,5% jsou obchody s penězi a peněžními deriváty).

 

Mají v rukou monopol na peníze. Oni tisknou světové peníze a existuje jen dolar – protože všechny ostatní měny jsou zpravidla pojištěny dolarem jako rezervou, jakou zárukou.

 

Severní Amerika a Evropa představují 11% světového obyvatelstva a konzumují přes 60% světové spotřeby. Díky naší současné technologii – ačkoliv je jezero už prázdné, dokážeme produktivně – v penězích – ještě snižovat náklady a vylovit i ostatní ryby, které tam ještě jsou – v regálech si toho nevšimneme, ty jsou pořád plné. Ale ne napořád. Takže dnes nejde o peníze. Jde o zdroje, o čtvereční metry, jde o nemovitosti, o lidskou dovednost, o patenty a jde o tyto zdroje, o potraviny.

 

V Asii musejí vydat 80% svého přijmu, aby si zajistili potravu a čistou vodu.

 

Jde vždycky o totéž – jde o naši kontrolu. A s tématem „peníze“ k tomu dochází. Protože tím nás mají v hrsti, protože díky tomu nejsme soběstační.

 

Hra Monopoly: proč existují lidé, kteří ještě házejí ve hře kostkami? Hra se jmenuje Monopoly, že zbyde jen jeden, kdo vyhraje – je to skvělá hra pro toho, kdo má všechny ulice a inkasuje za ně od druhých.

 

Cesta ven: měli bychom vytvořit vlastní výměnné systémy. Měli bychom mezi sebou – pro lidi, kteří to pochopili – ve výměně používat jiné věci než eura, dolary… Nepoužívejte jejich peníze a jste svobodní. Měli bychom svůj život uspořádat – ne finančně, ale prostřednictvím sousedské výpomoci.. Neměli bychom ani problémy s daněmi, protože bychom neměli žádné příjmy.

 

Potřebujeme soběstačné a decentralizovatné energetické systémy. Potřebujeme soběstačné zásobování potravinami, výstavbu vlastních sociálních sítí, vlastního zdravotního zabezpečení podle alternativních lékařských metod..