Nazdar Sobi,
možná nebude trvat dlouho a dozvíme se, co se může stát, pokud se tváříme, že měna fyzicky existuje a přitom je převážně virtuální. V pondělí 1. února 2016 bude zahájen velký spotřebitelský zátěžový test bank, který bude spočívat v postupném přesunu finančních prostředků mezi bankami.

Smysl je v získání praktických zkušeností o možnostech dalšího vývoje současného stavu s ohledem na následující fakta:

  • Dle ČNB fyzicky existuje v mincích nebo bankovkách pouze necelých 13% oběživa. To prakticky znamená, že více než 87% peněz (Kč) existuje pouze virtuálně resp. v paměti serveru. Oběživo navíc není kryté.
  • Dle zákona o bankách každý vklad na „váš“ účet v bance je de facto půjčka bance se všemi souvisejícími riziky. Banka za jedem milion ručí pouhými čtyřmi tisíci korunami viz. www.test-bank.eu
  • Ve fondu na pojištění vkladů nejsou peníze pro případ, že by zkrachovala větší banka. Závazky větších bank jsou obvykle větší než 600 miliard Kč, kdežto ve FPV je obvykle pouhých cca 20 miliard. Navíc ve FPV rozhodují převážně bankéři, což lze považovat za střet zájmů.
  • V ČR máme velmi benevolentní Insolvenční zákon, což může mít negativní vliv na průběh testu.

Prosím Vás informujte o testu své přátele. Dejte jim možnost volby tj. šanci rozhodnout se, zda-li své vklady v bance po dobu testu nechat, či nikoliv. Přílohou přikládám tiskovou zprávu v PDF.

Více informací naleznete na: www.test-bank.eu

TEST BANK 2016

Attachments:
Download this file (Tiskova-zprava.pdf)TISKOVÁ ZPRÁVA[Velký spotřebitelský zátěžový test bank 2016]Filip Novotny105 kB