Milí Buďsobáci a další zájemci o staré místní odrůdy ovoce!

Výstavu pozdně letních, starých odrůd ovoce, vypěstovaných přímo na své ekofarmě , spojenou s ochutnávkou a poradnou o pěstování pro vás pořádá Dana (Modron) v úterý 7. 9. 2021 mezi 15 a 17 hod.

Ekofarma Gita v Prostředních Svincích 35. Vstupné 50 Sobů. Je nutné se předem zaregistrovat na emailu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Spolujízda z ČB možná (pište do nabídek/poptávek na LETS). Dojet se dá také vlakem nebo busem do stanice Holkov a asi kilometrovou procházkou dojít na ekofarmu.

 

Budou zde k vidění jedny z nejstarších jablek Api hvězdnaté, nejkrásnější jablko Borovinka, nebo-li Charlamovské,

 i jablka patřící k nejchutnějším – Grávštýnské červené. Budete moci ochutnat protialergickou bylinu Perilu,

ale také místní ryngle a švestky a mnoho dalšího ovoce, zeleniny a bylinek. Bude možné si zde ovoce, rajčata, dýně i bylinky také koupit, případně směnit :)

 

Jablko Api hvězdovité

Prastará historická odrůda, známá už ve starém Římě.  Plody tvarem připomínají hvězdy.

Zimní odrůda průměrné chuti. vyniká tvarem svých plodů a velmi velkou skladovatelností. 

Měsíce konzumní zralosti: listopad - červenec

Nejstarší zmiňovanou odrůdu jabloně patří „Api“, původně pěstované na Peloponésu a do Říma přinesené Appiem Claudiem již ve 4. stol. př. n. l. Odrůdy Api malé a Api hvězdovité se přitom v některých zemích Evropy pěstují dodnes. Písemné zmínky o existenci sadů na našem území pochází již ze 12. století, ovocné stromy však naši předkové využívali podle archeologických nálezů už v období 5. tisíc let před Kristem.

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.