Jako už tradičně každý rok (již 3.) v tuto dobu, i tento zveme všechny na 2. ročník kolektivního zpracovávání zelí k následnému kvašení. Akce je určena jak už zběhlým zelařům ;), tak i novým lidem, kteří chtějí okusit kouzlo společné lokální soběstačnosti (tedy BuďSobu). Je to šance, jak se navzájem lépe poznat i pro nové, ještě "neotrkané" BuďSobáky.

Pro tuto akci nabízíme prostor našeho dvora, 2 velká krouhadla, zajištění nákupu zelí, cibule, soli a kmínu podle Vašich objednávek z farmy U Miklasů z Radomyšle. Sklenice na naložení si přivezte vlastní. Do naší výbavy pomůcek a nářadí bychom potřebovali zapůjčit nějaké větší škopky (s průměrem cca 40 cm), případně i dětské vaničky. Vše nejlépe již řádně vymyté. Pokud máte, přivezte je prosím s sebou, aby šla práce lépe od ruky :)

Budeme nakládat ověřenou metodou přímo do šroubovacích sklenic, ve kterých zelí kvasí a zároveň je poté i uskladněno. Zelí se nešlape, pouze ručně pěchuje do sklenic. Takto vydrží živé bez další údržby minimálně 1 rok. Nakládat budeme POUZE do šroubovacích zavařovacích sklenic s víčky o objemu 0.7l, čerstvě vymytých, tak se dopředu náležitě vybavte dle vaší potřeby a počítejte s 10 % rezervou (10 kg zelí - raději 11 sklenic...). Soudky ani jiné velikosti sklenic se pro společnou práci a následné propočty neosvědčili.

Chtěli bychom opět dělat několik sklenic zelí s různými příměsemi jiných druhů zeleniny či ovoce, pokud Vás něco lákavého napadne a budete surovinu mít v množství 2 kg a více, také ji přivezte a společně ji naložíme. Máme ozkoušenou mrkev, jablka, křen, papriku, červenou řepu a kopr.

Akce proběhne ve Skalách u Strakonic 36 (u Vávrů - Infernits) v neděli 4.10. 2020, od 10 hod. dopoledne, za každého počasí. Občerstvení dáme dohromady, co kdo přinesete na společný stůl, jak bývá v BuďSobu při společenských akcích dobrým zvykem :)  .

Napište co nejdříve, kolik zelí byste chtěli zajistit (množství cibule k tomu úměrně dopočteme) a to max. do neděle 27.9. večer. Dle zkušeností z minula vychází 1 kg čerstvého zelí na více než 0,7litrovou sklenici.

Letos ještě cenu zelí nevíme, ale loni bylo za 13 Kč/kg, myslím, že letos se to moc lišit nebude. Cibule je zatím za 15 Kč/kg.

Pokud se k nám chystáte, dejte prosím co nejdříve vědět, ulehčíte nám tím organizaci.

Moc se na vás těšíme
Infernits - black.mary(zavinac)tiscali.cz, tel.: šest nula šest čtyři čtyři jedna jedna šest šest

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.