Jak se opravuje cesta svépomocí

z cyklu UDĚLEJ SI SÁM

Je červnové slunečné ráno a u kapličky se scházíme my, ženy, některé s uvázanými šátky, z nichž vyčuhují malé nožičky. Obtěžkány kosami, lopatami, hráběmi a košťaty. Vysíknout trávu na okrajích rozbité cesty, z největších děr v asfaltu vyházet nánosy kamínků a hlíny a pěkně silou vymést. Za chvíli pracující postavy zahalí lehký oblak prachu. Nejsme v Indii, ale v podhůří Novohradských hor.

Po práci vzít doma pivo, lopatu a jít se podívat, kde ženy s čištěním povrchu cesty skončily. A pokračovat v načatém díle, spolu se sousedem, který už začal o notnou chvíli dřív. Společná práce je o hodně zábavnější. I takhle může vypadat odpočinek...

Co dělat, když je cesta domů rozbitá tak, že se k vám návštěvy s nižším podvozkem bojí jezdit a návštěvy s čistým autem váhají, zda jim to stojí zato? Když sami nemáte peníze na opravu, protože stavíte dům, ke kterému cesta vede? A když obecní správce a majitel cesty považuje stav své cesty za dostatečný?

 

Nemáme dotace, zato máme zdravé ruce a na začátku trochu toho nadšení.
Ano, zkusme si pomoci sami, ve zkratce BUĎSOB!

Po cestě nás jezdí víc, každý za jiným účelem, jinak často...

* Takže nejdříve poptat lidi a organizace, co cestu používají, zda jim oprava přijde také jako dobrý nápad... Lidem ano, bude nás tedy víc!

* Získat souhlas vlastníků a správce cesty, že oprava může proběhnout. Povedlo se :)

* Nastudovat vhodnou technologii opravy... Tady se hodí známý ze stavební firmy...

* Sehnat peníze na materiál... Správce se lehce zastydí a něco dá. Nadace Via podpoří projekt jako společnou akci sousedských komunit.

* Zajistit stroje, co dokáží udělat tu největší dřinu za vás... Ukáže se, že soused má nakladač, místní zemědělské družstvo válec a naklopená tatrovka dokáže plošně položit materiál i bez nás.

* Nyní tedy domluvit schopné sousedy, co pomůžou... Slibovat jich umí víc, ale i na práci se někdo dostaví. Pár sousedů pomůže zásadně, třeba tím, že dokáže sehnat levně materiál, že umí řídit nakladač nebo že válí s motorovkou. Další podpoří osobní účastí, hlídáním dětí nebo třešňovou bublaninou.

Z desítek střípků mozaiky se po malých krocích skládá koncept nízkonákladové svépomocné opravy s idealistickým názvem : "Cestou ke spolupráci". Aneb poznejte své sousedy v akci...

A co nás ještě čeká?

 * V létě chceme spolu s dětmi postavit u opravené cesty lavičku a nějakou tu malou místní pamětihodnost z kamenů, vznešeně "Odpočívadlo na půli cesty".

* Na podzim se chystáme spolu se sousedy vysadit podél cesty alej ovocných stromů starých místních odrůd.

 * A pak to společně oslavíme!

Chcete se také přidat? Přijeďte za námi do Hodonic. A nebojte se, cestou z Desek k nám si na vašem mercedesu již vanu neprorazíte :)

Tento web využívá pro svoji funkci cookies. Dalším používáním webu s jejich využitím souhlasíte. Další informace a pravidla jsou uvedeny zde. Informace o ochraně osobních údajů jsou uvedeny zde.

Provozovatel systému ani redakce nenese žádnou zodpovědnost za články, obsah článků, komentářů ke článkům a diskuse ve Fóru, které vyjadřují názory autorů a nemusí se vždy shodovat s názorem redakce či provozovatele.
Odpovědnost za obsah příspěvků nesou vždy jejich autoři.