Hlavní Hlavní

Naposledy přidané

Oblíbené

 

BuďSOB (neboli Buď soběstačný!)

– je prostor pro názorové setkávání lidí z jižních Čech, kteří si nemyslí, že současný svět se ubírá zrovna nejšťastnějším směrem a chtějí hledat fungující a smysluplné alternativy

- hlavním cílem je spojování lidi (tzv. „kulturně kreativních“) a posilování lokální soudržnosti a soběstačnosti (v oblasti potravin, služeb, energie...)

Aktivity BuďSOBu:

1. Provozování webových stránek BUDSOB.CZ, s cílem sdílet informace a zkušenosti.

2. Uvedení v život alternativní měny - místního systému výměnného obchodu (viz. záložka LETS), umožňující bez použití klasických peněž výměnu:

a.      produktů (např. domácí ovoce, zelenina, mléčné výrobky, pečivo, kosmetika, rostliny, ruční práce…)

b.      zkušeností (např. restaurování, včelařství, tanec, zpěv, pěstitelství, chov zvířat, konzervování bez konzervantů, vaření…)

c.     služeb (např. architektonické poradenství, IT služby, masáže, opravy elektrospotřebičů, opravy nábytku, EFT terapie, pronájem dílny, čajový obřad aj.)

d.      času (lidé si navzájem ve skupině věnují čas - např. práce na poli, tvoření rákosové střechy, stáčení medu, těžba dřeva, zpracování produktů, oprava maringotky aj.)

 

3. Pořádání akcí (besedy, open space – otevřený prostor, přednášky…) podporující myšlenku lokální soběstačnosti a poukazující na to, že každý má možnost měnit svět.

Každý den stojíme před desítkami voleb: co kupujeme, co konzumujeme, čemu věnujeme svou pozornost, čemu věnujeme náš čas… Tomu přitakáváme, to podporujeme, to živíme. Jsou naše rozhodnutí v souladu s naší představou, jak by měl svět vypadat? "

S kulturně kreativními lidmi, kteří tvoří prostor BuďSOBěstačný se můžete osobně potkat na pravidelných setkání v Českých Budějovicích nebo (viz. aktuální články)

Vítejte na stránkách skupiny Lokální soběstačnost

Setkání ve SKÁLÁCH a exkurse do BÍLSKA v sobotu 11.3. 2017

Přichází jaro a s ním výlet. Za zajímavými lidmi, za kozami, za myšlenkami ... za soby!

Můžeme srovnat malochovy s velkochovy, kozy se soby, fázový posun generací a vůbec, radovat se ze setkání různě střelených lidí.

 

Loni v létě nám do Hodonic přijeli pomoci s hliněnými omítkami Vávrovi. Letos čeká na nové hliněné omítky jejich starý dům ve Skalách u Kváskovic. Jsou členy LETSu se spoustou zajímavých nabídek i poptávek od všech členů rodiny. Krom obhlídky jejich království s kozím a jiným malochovem, besedou o domácím vzdělávání a zkoušením nabízených vařeček a punčocháčů se můžeme těšit taky na čokoládový dort s pařížským krémem za soby!

 

Loni v květnu jsme se v Bemagru potkali s manželi Špatnými z Bílska. Neváhali a navštívili i náš slaměný dům v hrubé výstavbě. Setkání bylo krátké a témat od přírodního včelaření přes děti k přirozenému jezdectví moc. Jejich kozí ekofarma (www.kofa.ecn.cz), jejich sýry i jejich přístup k životu budou stát za prozkoumání. Nemají soby, mají kozy. To se ale může změnit... alespoň pokud přijde dlouho očekávané globální ochlazování...

 

Sraz SYTÝCH účastníků je krátce po poledni, v sobotu 11. 3. 2017 ve Skálách u Kváskovic (poblíž trasy z Vodňan do Strakonic). Kolem druhé hodiny odpolední se všichni přesuneme o pár kilometrů jihovýchodně, do Bílska. Navečer domů.

Kdo by chtěl jet, prosím ozvěte se předem na číslo sedumsedumpět jednajednadevět třisedumnula, abychom mohli sladit případnou spolujízdu. Naviděnou se těší Dita

 

Publikováno: 1 měsíc 1 týden Od Martina Filipová #488
Martina Filipová's Avatar
Bacha, ještě jsou jedny Kváskovice nedaleko Vacova, tak tam tentokrát ne!

výstava Voda nad zlato

ZO Zelení v Trhových Svinech,

Spolek Arnika,

Krajský úřad Jihočeského kraje - OŽPZL, Oddělení rozvoje venkova, péče o krajinu a koncepcí,

Český rybářský svaz, z. s., m. o. Trhové Sviny,

ČSOP Viridis,

Jaroslav Valevský

a další

vás srdečně zvou na výstavu

 

Voda nad zlato

co víte i nevíte o hospodaření s vodou

na Trhovosvinensku.

 

v prostoru Kulturního informačního centra

v Trhových Svinech

 

od 16.února – 31.března 2017

 

otevřeno: Po-Pá 9:00 – 16:30, So 9:00-11:30, tel.: 386 301 488

Pro skupiny po domluvě možná průvodní přednáška

 

Výstava je uspořádána v rámci mezinárodního projektu Patronace nad potoky, kterým postupně mapujeme významný krajinotvorný prvek Trhovosvinenska – Svinenský potok

 

Vstupné zdarma

 

 

Jeden z minipříběhů buďSOBačky Aurelien

ZKUSTE SI VZPOMENOUT, KDE ZAČALO VAŠE POCHYBOVÁNÍ O SOBĚ A MILUJTE SE. NENÍ NA TOM NIC JEŠITNÉHO !!

Slyšela jsem křik a pak už jen prásknutí rozvrzanými vrátky. Odložila jsem knihu vedle na lavičku

a se zaujetím pozorovala copatou holčičku v děravých teplákách, jak přeběhla ulici a míří přímo

ke mně.

Sedla si do trávy, vůbec si mě nevšimla. Začala trhat lístky sedmikrásky, kterých tou dobou bylo poseto místo u kostela, kam jsem tak ráda chodila vypnout svojí věčně myšlenkami přeplněnou  hlavu.

„Má mě rád, nemá mě rád, má mě rád, nemá…. " Rozplakala se znovu a ještě víc. Sevřelo se mi z toho srdce.  Přišla jsem opatrně k ní, vzala jí jemně za bradičku a podívala se jí do kaštanově hnědých očí. Bylo tam všechno – co jsem zase provedla? Vždyť se tak snažím…Neudělala jsem to schválně….

a než svěsila hlavu zpátky do dlaní , řekla mi, že je fakt k ničemu…

Přimáčkla jsem jí k sobě a do ucha zašeptala:  „ Jsi nádherná  holčička, měj se ráda a pamatuj si,

že nikdo není lepší než ty, ty nejsi lepší než ti ostatní. Všichni jsme stejně úžasní !

 

Podívala se na mě: „Co to čteš, já tě vyrušila viď?! " a podala mi sedmikrásku.

 

1.2. 2017 Setkání členů a zvědavců

Naše únorové setkání bude na počet moudrého Vlada Štancela, který ocenil kvality BuďSOBu.

Přijměte pozvání na naše pravidelné setkání BuďSOBU dne 1. 2. 2017 v 18 hod. v domě U Beránka v Českých Budějovicích v Krajinské ulici 225/35. Kdo vlastní rukavice může přinést něco k výměně.

Program bude celkem volný.

1. Promítání příspěvku o BuďSOBU v pořadu Gejzír.

2. Minuta ticha na uctění památky Vlada Štancela.

3. Přátelské popovídání členů (nápady, potřeby, plánování výletů po soběstačných místech v roce 2017)

4. Výměna objednaných i neobjednaných produktů.

5. Poté bude paralelně probíhat i speciální čas pro nové členy či zvědavce (zodpovědění otázek, vysvětlení principů, praktický nácvik ovládání osobního účtu na Lets)

 

Budeme se těšit. Zlatka a Honza

 

Aktualizováno (Neděle, 29 Leden 2017 11:27)

 
Uživatel
Anketa
Jak jste získali informaci o těchto stránkách