Hlavní Hlavní

Naposledy přidané

Oblíbené

 

BuďSOB (neboli Buď soběstačný!)

– je prostor pro názorové setkávání lidí z jižních Čech, kteří si nemyslí, že současný svět se ubírá zrovna nejšťastnějším směrem a chtějí hledat fungující a smysluplné alternativy

- hlavním cílem je spojování lidi (tzv. „kulturně kreativních“) a posilování lokální soudržnosti a soběstačnosti (v oblasti potravin, služeb, energie...)

Aktivity BuďSOBu:

1. Provozování webových stránek BUDSOB.CZ, s cílem sdílet informace a zkušenosti.

2. Uvedení v život alternativní měny - místního systému výměnného obchodu (viz. záložka LETS), umožňující bez použití klasických peněž výměnu:

a.      produktů (např. domácí ovoce, zelenina, mléčné výrobky, pečivo, kosmetika, rostliny, ruční práce…)

b.      zkušeností (např. restaurování, včelařství, tanec, zpěv, pěstitelství, chov zvířat, konzervování bez konzervantů, vaření…)

c.     služeb (např. architektonické poradenství, IT služby, masáže, opravy elektrospotřebičů, opravy nábytku, EFT terapie, pronájem dílny, čajový obřad aj.)

d.      času (lidé si navzájem ve skupině věnují čas - např. práce na poli, tvoření rákosové střechy, stáčení medu, těžba dřeva, zpracování produktů, oprava maringotky aj.)

 

3. Pořádání akcí (besedy, open space – otevřený prostor, přednášky…) podporující myšlenku lokální soběstačnosti a poukazující na to, že každý má možnost měnit svět.

Každý den stojíme před desítkami voleb: co kupujeme, co konzumujeme, čemu věnujeme svou pozornost, čemu věnujeme náš čas… Tomu přitakáváme, to podporujeme, to živíme. Jsou naše rozhodnutí v souladu s naší představou, jak by měl svět vypadat? "

S kulturně kreativními lidmi, kteří tvoří prostor BuďSOBěstačný se můžete osobně potkat na pravidelných setkání v Českých Budějovicích nebo (viz. aktuální články)

Vítejte na stránkách skupiny Lokální soběstačnost

Velká Buďsobí akce 2. 11

Milí Buďsobáci,

chystá se velká Buďsobí akce 2.11 v 18 hod. !!! Ukažme světu co v nás je a co umíme, přijede televize a myšlenka se bude šířit dál.

- Na výměnné setkání: vemte, co máte, ať máme co kupovat (-:

Já na setkání budu brát na sobí prodej: sazenice ostropestřce, rynglové a višňové štávy, ořechy, salát z řepy a zelí, špagetovou dýni, semena černé slezové růže, semena ostropestřce, echinaceové kapky na imunitu, zázračné masti –na popáleniny, bolesti, řezné rány aj.

Pokud budete chtít něco dalšího z mé nabídky v Letsu, nebojte se ozvat (do úterního večera) ráda dovezu. Stromky švestek mají ještě listy, takže na ty je ještě brzo.

Byli jsme s Honzou, Zuzkou, Vildou a Pavlem na celorepublikovém setkání Letsu, přijďte se dozvedět, jak to mají v jiných krajích.

Můžete vzít sebou nějaké dobroty, ať tu událost oslavíme.

Kdo bude chtít pomoci s přípravou místa... nechť se mi ozve.

Budu se na Vás těšit. Zlatka

 

Aktualizováno (Pondělí, 31 Říjen 2016 19:50)

 

Týdny občanského neklidu - petice

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

K politickým otázkám se tu většinou příliš nevyjadřujeme, ale tentokrát mi to nedalo :)

Náš současný prezident Zeman se dostává na pomyslné dno porevolučních prezidentů, nejen svým vystupováním a vyjadřováním, které je dlouhodobě spíše na úrovni debaty v hospodě nižší cenové kategorie, ale také tím, jakým způsobem neustále zkresluje fakta, uvádí prokazatelně lživé (či mylné) informace a i v případě, že je mu lež prokázána, nemá dostatek pokory se za ni omluvit (vzpomeňme nedávnou kauzu Peroutkova neexistujícího článku, kdy naprostá banalita s mylně uvedenou informací zásluhou Miloše Zemana a jeho týmu vyústila v celonárodní spor), či ke lžím a tajnostem přímo nabádá (kauza schůzky v Lánech, u které se objevovaly termíny jako "puč" http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1068246-hasek-lhal-o-schuzce-v-lanech-zeman-si-pral-rika-zimola)

To vše by se ještě dalo nějak asi přehlédnout, ale jeho snahy získat si podporu ze strany Ruska a Číny jsou alarmující.

V aktálně sledovaném Dopise 4 ústavních činitelů se uvádí: "naše země při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí."

(https://www.hrad.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/aktualni-tiskove-zpravy/spolecne-prohlaseni-nejvyssich-ustavnich-cinitelu-ceske-republiky-12953)

Zajímal by mě důvod této věty a informace o Tibetu: proč se tam nepíše o dalších regionech Číny? Je to náhoda?

Dalajláma už dlouhou dobu neusiluje o oddělení Tibetu od Číny. Místo toho razí střední cestu. Jediné, co požaduje, je dodržování dohod ze strany Číny a také dodržování lidských práv a svobod, keré jsou v Tibetu dlouhodobě brutálně pošlapávány.

(http://www.dalailama.com/messages/middle-way-approach)

Český pŕeklad - (https://www.facebook.com/notes/dalajlama/p%C5%99%C3%ADstup-st%C5%99edn%C3%AD-cesty-k-vy%C5%99e%C5%A1en%C3%AD-ot%C3%A1zky-tibetu-jeho-svatosti-dalajlamy-trochu-vy/454401551258930/)

Tato věta, kterou hrad a bohužel i naši ústavní činitelé podepsali, mi velmi zavání manipulativní taktikou, která se jmenuje "Taktika nastrčené osoby" a funguje tak, že se partnerovi podstrčí fiktivní názor (například, že se chce odtrhnout od Číny) a tento fiktivní názor je pak snadným protivníkem, kterého manipulátor dokáže pak velmi lehce skolit.

Proč naši nejvyšší představitelé takto slepě a zcela nesmyslně opakují informace, které vlastně nemají naprosto žádný smysl, protože o oddělení Tibetu nikdo neusiluje?

Nesouvisí to náhodou se strachem Číny z nenásilného a mírového vystupování J.S. Dalajlámy a respektu, který si všude po světě dokázal získat? (A narozdíl od Číny on to dokázal bez výhružek a manipulací...)

Nejpravděpodobnější vysvětlení tedy asi bude, že jde o reakci hradu na nátlak ze strany Číny. Ale toto je asi ten nejhorší scénář. Jak je možné, aby cizí stát nařizoval našim demokraticky zvoleným zástupcům, s kým se mohou setkat, a s kým ne? Jak je možné, aby náš prezident toto arogantní chování slepě podporoval? Není už to za hranicí Ústavy, která nám zaručuje osobní svobodu a svobodu projevu?

(http://www.rozhlas.cz/zpravy/svet/_zprava/at-se-ministri-nesetkavaji-s-dalajlamou-varovala-cina-ceskeho-velvyslance-v-pekingu--1661590)

Podobné hrozby se objevily i na Slovensku, kde ale prezident Kiska měl vyšší morální kredit a více odvahy než náš prezdent.

(http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1937770-cinu-rozezlila-kiskova-schuzka-s-dalajlamou-hrozi-odvetou)

Dle naší Ústavy jsme "svobodný a demokratický stát, založený na úctě k lidským právům a na zásadách občanské společnosti".

(http://www.psp.cz/docs/laws/constitution.html)

Součástí naší ústavy je i Listina základních práv a svobod, která v oddílu 2, článku 17 uvádí:

"(1) Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.
(2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu."

(http://www.psp.cz/docs/laws/listina.html)

Týdny občanského neklidu

Proto se objevila petice Týdny občanského neklidu, která na sittuaci reaguje.

http://www.petice24.com/tydny_obcanskeho_neklidu

 

http://www.youtube.com/watch?v=_VQX0JvS9As

O CO JDE?

Naše svobody jsou už delší dobu ohrožovány politickou mocí. Nejvyšší ústavní činitelé v dopise čtyř slibují oddanost Čínské republice. Čínská vláda povýšeně reaguje, že po slovech musí následovat činy. Tato hanba nás vrací do minulosti. K obratu republiky na Východ nemá vedení státu mandát.

 

------------------------------

Připomínám petici, která se tu již objevila před časem a vyzívala Zemana aby přestal kolaborovat s Čínou (http://budsob.cz/domains/budsob.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=528:petice-vyzyvajici-zemana-a-vladu-pestate-kolaborovat-s-komunistickou-totalitni-inou&catid=50:alternativni-penezni-systemy&Itemid=85)

--------------------------------

doplneni 31.10.2016

Zacaly na povrch vyplyvat tajne "dohody", ktere byly uzavrene mezi CR a Cinou, u kterych neni jasne zda vubec byly uzavreny, kdo za ne nese zodpovednost, kdo je jimi vazan, ci z jakeho duvodu byly uzavreny. (I kdyz je asi jasny duvod proc jsou tajne...). Ale opet u nich mam pocit, ze jsou na hrane ustavnosti, nebo mozna za ni.

Co dalsiho jeste bylo potichu Cine (ci Rusku?) prislibeno? A za co vlastne?

(http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1946262-s-dalajlamou-jen-soukrome-padla-dohoda-ministri-se-neshodnou)

V reakci na to STAN požadují zveřejnění všech těchto tajných dohod.

STAN: Požadujeme zveřejnit veškeré závazky, které vláda dojednala směrem k Číně

(https://www.starostove-nezavisli.cz/co-delame/tiskove-zpravy-3/stan-pozadujeme-zverejnit-veskere-zavazky-ktere-vlada-dojednala-smerem-k-cine.html)

--------------------------------

doplneni 7.11.2016

Na ČT24 vyšel dnes velmi trefně nazvaný článek, dle slovenského Denník N s názvem  "Čeští politici sehráli úlohu kusu hadru, píšou Slováci o prohlášení čtyř"

„Když se s dalajlamou po Andreji Kiskovi setkal i lidovecký ministr české vlády Daniel Herman, tamní prezident, premiér a předsedové obou komor parlamentu čínské komunisty v panice společným prohlášením ujistili o své nehynoucí oddanosti a od vlastního ministra se distancovali,“ napsal slovenský komentátor Roman Pataj.

A dle mého názoru velmi trefně popisuje chování Číny ke zbytku světa

„Jakákoliv odchylka je nepřijatelná a přichází po ní trest. Bez ohledu na to, jak velmi se předtím ponížíte, abyste soudruhy uspokojili. Oni vás vzápětí poníží podruhé, aby vám dokázali, že první pokus jim nestačil a měli jste se snažit ještě více. Přesně toto udělali Česku,“ uvedl list, podle kterého zmiňované chování Číny ke zbytku světa není žádnou novinkou.

„Čína od nás žádá bezpodmínečné přijetí svého pohledu na svět“ - zvažme zda ho chceme akceptovat...

(http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1951943-cesti-politici-sehrali-ulohu-kusu-hadru-pisou-slovaci-o-prohlaseni-ctyr)

Aktualizováno (Pondělí, 07 Listopad 2016 15:45)

 

Publikováno: 6 měsíců 3 týdnů Od wild #471
wild's Avatar
Ja porad moc nerozumim co vlastne chces rict... konkretne proti cemu to ma podle Tebe jit? Nevidim duvod proc by to tam nemelo patrit. Napriklad ucta k moralnim hodnotam je hned v prvni vete naseho manifestu z roku 2012, v tom co nas spojuje.
Publikováno: 6 měsíců 3 týdnů Od Jarda #470
Jarda's Avatar
I když si myslím, že to jde proti tomu s čím jsme Buďsob začínali, nyní jsi rozhodl/i, že tato témata k Buďsobu také patří, tak vlastně nemá cenu abych to dál rozebíral.
Publikováno: 6 měsíců 3 týdnů Od wild #469
wild's Avatar
Dekuji za prispevky, tusil jsem, ze tohle tema muze trochu zarezonovat :)
- souhlasim s Ivou.
- Jarda popisuje, ze nejake strany nebudou podporovat "alternativni financni systemy" a bojuji spolu o moc atd., ale neni tam napsano, o kterych stranach se vlastne mluvi, takze nerozumim co je tim mysleno. Ktere konkretni dve strany mas vlastne na mysli?

Ja vidim mnoho stran a mnoho zajmu, mnoha lidi ci spolecnosti. Nektere jsou jasne, jine jsou velmi dovedne ukryte a podle me tohle vse do vyjadreni o dvou stranach nelze zjednodusit.

Stejne tak se necitim v otroctvi, naopak mame co branit, mame mnoho svobod a prav, zijeme v ohromnem prebytku. O to vse, ale muzeme rychle prijit, bud pasivitou a nezajmem, nebo i jen tim, ze si jich nebudeme vazit a branit je.
Proto si myslim, ze tato temata k nam take patri.
Publikováno: 6 měsíců 3 týdnů Od iva*k #468
iva*k's Avatar
Jsem ráda, že to sem zatahuješ, Vildo. Já to vidím jako kolizi slušnosti a kulturních hodnot s hulvátstvím a arogancí, které rozleptávají společnost.
Publikováno: 6 měsíců 3 týdnů Od Jarda #467
Jarda's Avatar
Je skoda ze sem tyto veci zatahujes Vildo. Jde pouze o politický souboj dvou stran establishmentu, z nichž jedna ztratila moc a chce s neviditelnou podporou zahraničí sejmout druhou.
Kdyz to vezmu uz pohledu idealu Budsobu - Zadna z techto stran nebude bojovat proti znicujicim smlouvam jako TTIP a CETA. Zadna nepodpori alternativni "financni systemy" Jejich zajmy v pozadi jsou pouze financni - zakazky z te nebo one strany. V soucasne dobe lze naopak cekat z US a EU znacna omezeni svobod internetu, a donuceni lidi k jeste vetsimu otroctvi v post-industrialni spolecnosti - a to opet zadna ze stran resit nebude a nikdo "obcansky" nevystoupi.

BuďSob - schůze 2.11.2016

Ahoj,

Připomínám tentokrát netradiční a důležitou schůzi v domě U Beránka (Krajinská 35, České Budějovice) ve středu 2.11. od 18:00.

Na schůzi 2.11.2016 dorazí štáb ČT pořadu Gejzír (http://www.ceskatelevize.cz/porady/10805121298-gejzir/) - potřebujeme velkou reprezentativní účast a mnoho produktů k výměně!!  :). Kteří budou naše setkání natáčet.

(Chtějí s námi natočit 5 min spot, ve kterém se objevím já (Vilda) a informace o technické stránce, Foi a informace o místě U Beránka, 2 lidé (Zlatka a Zuzla) na kterých se divákům vysvětlí princip výměny a Fér Cafe jako zástupce firmy z podnikatelské sféry, ve které se dá platit s využitím kartičky za Soby.)

Je to opět po delší době příležitost naši myšlenku šířit mezi lidi, tak ji pojďme vhodně využít.

Proto prosím abychom dorazili v co nejhojnějším počtu, s mnoha produkty k výměně a včas!! :)

Na programu je:

- přivítání nových členů

- předávání produktů v LETSu, zhodnocení aktuálního stavu a návrhy k oživení LETSu po prázdninovém odpočinku, hledání nového nadšence pro tvorbu Newsletterů v LETSu

- předávání členských kartiček (kdo má foto) a aktuální informace o možnosti jejich využití a o jejich dalším rozvoji

- informace z proběhlého setkání všech Lets systémů v ČR na SletLets v Brně, kterého se BudSob také účastnil

- nové nápady na aktivity BudSobu

- dále viz zápis z minula (http://budsob.cz/domains/budsob.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=557:zapis-budsob-5102016&catid=34:kdo-jsme&Itemid=28)

... a co koho napadne :)

 

těsím se, Vilda

 

BuďSob - schůze 5.10.2016

Ahoj,

 

Připomínám tradiční schůzi v domě U Beránka (Krajinská 35, České Budějovice) ve středu 5.10. od 18:00.

 

Na programu je:

- přivítání nových členů

- předávání produktů v LETSu, zhodnocení aktuálního stavu a návrhy k oživení LETSu po prázdninovém odpočinku, hledání nového nadšence pro tvorbu Newsletterů v LETSu

- informace o aktuálním stavu členských kartiček a věřme, že i snad jejich předávání těm, kteří se nechali vyfotit a nechali si kartičku vyrobit. Připomínám pro ty co ještě neuhradili -  poplatek 50 Sobů za kartičku

- nové nápady na aktivity BudSobu

... a co koho napadne :)

 

těsím se, Vilda

 
Uživatel
Anketa
Jak jste získali informaci o těchto stránkách