Hlavní Lidé, spolky, organizace Lidé, spolky, organizace

Lidé, spolky, organizace

STOP SEČENÍ SRNČAT

"Období od května do začátku července je čas, kdy srny svá mláďata tzv. kladou především do vysoké trávy na lukách, které se však v tomto období sekají k přípravě senáže. Srnče se instinktivně přikrčí k zemi – neutíká. Sekačky srnčata zpravidla zmrzačí a ta poté umírají až několik hodin než vykrvácí."

Více k tématu hledejte na webu http://www.stopsecenisrncat.cz/,  z kterého je také citováno.

Chcete-li se aktivněji zapojit, můžete připojit svůj podpis k petici v domě U Beránka či sami sbírat podpisy (petice je ke stažení zde: http://www.stopsecenisrncat.cz/petice/).

 

Aktualizováno (Čtvrtek, 13 Duben 2017 20:01)

 

zachranmenarodniparky.cz

www.zachranmenarodniparky.cz

Zítra ve sněmovně proběhne hlasování o znění zákona o národních parcích.

Senátoři předložili vlastní návrh, který oproti sněmovnímu návrhu zmírňuje nároky na ochranu přírody a nahrává developerům a dalším činnostem, které v národním parku nemají co dělat.

Každý podpis na petici k odmítnutí tohoto zákona přispěje k podpoře ochrany přírody v našich národních parcích.


www.zachranmenarodniparky.cz

 

Týdny občanského neklidu - petice

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

K politickým otázkám se tu většinou příliš nevyjadřujeme, ale tentokrát mi to nedalo :)

Náš současný prezident Zeman se dostává na pomyslné dno porevolučních prezidentů, nejen svým vystupováním a vyjadřováním, které je dlouhodobě spíše na úrovni debaty v hospodě nižší cenové kategorie, ale také tím, jakým způsobem neustále zkresluje fakta, uvádí prokazatelně lživé (či mylné) informace a i v případě, že je mu lež prokázána, nemá dostatek pokory se za ni omluvit (vzpomeňme nedávnou kauzu Peroutkova neexistujícího článku, kdy naprostá banalita s mylně uvedenou informací zásluhou Miloše Zemana a jeho týmu vyústila v celonárodní spor), či ke lžím a tajnostem přímo nabádá (kauza schůzky v Lánech, u které se objevovaly termíny jako "puč" http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1068246-hasek-lhal-o-schuzce-v-lanech-zeman-si-pral-rika-zimola)

To vše by se ještě dalo nějak asi přehlédnout, ale jeho snahy získat si podporu ze strany Ruska a Číny jsou alarmující.

V aktálně sledovaném Dopise 4 ústavních činitelů se uvádí: "naše země při naplňování své dlouhodobé politiky vůči Čínské lidové republice vychází z principů strategického partnerství mezi oběma zeměmi a ze vzájemného respektu ke svrchovanosti a územní celistvosti Čínské lidové republiky, jejíž je Tibet součástí."

(https://www.hrad.cz/cs/pro-media/tiskove-zpravy/aktualni-tiskove-zpravy/spolecne-prohlaseni-nejvyssich-ustavnich-cinitelu-ceske-republiky-12953)

Zajímal by mě důvod této věty a informace o Tibetu: proč se tam nepíše o dalších regionech Číny? Je to náhoda?

Dalajláma už dlouhou dobu neusiluje o oddělení Tibetu od Číny. Místo toho razí střední cestu. Jediné, co požaduje, je dodržování dohod ze strany Číny a také dodržování lidských práv a svobod, keré jsou v Tibetu dlouhodobě brutálně pošlapávány.

(http://www.dalailama.com/messages/middle-way-approach)

Český pŕeklad - (https://www.facebook.com/notes/dalajlama/p%C5%99%C3%ADstup-st%C5%99edn%C3%AD-cesty-k-vy%C5%99e%C5%A1en%C3%AD-ot%C3%A1zky-tibetu-jeho-svatosti-dalajlamy-trochu-vy/454401551258930/)

Tato věta, kterou hrad a bohužel i naši ústavní činitelé podepsali, mi velmi zavání manipulativní taktikou, která se jmenuje "Taktika nastrčené osoby" a funguje tak, že se partnerovi podstrčí fiktivní názor (například, že se chce odtrhnout od Číny) a tento fiktivní názor je pak snadným protivníkem, kterého manipulátor dokáže pak velmi lehce skolit.

Proč naši nejvyšší představitelé takto slepě a zcela nesmyslně opakují informace, které vlastně nemají naprosto žádný smysl, protože o oddělení Tibetu nikdo neusiluje?

Nesouvisí to náhodou se strachem Číny z nenásilného a mírového vystupování J.S. Dalajlámy a respektu, který si všude po světě dokázal získat? (A narozdíl od Číny on to dokázal bez výhružek a manipulací...)

Nejpravděpodobnější vysvětlení tedy asi bude, že jde o reakci hradu na nátlak ze strany Číny. Ale toto je asi ten nejhorší scénář. Jak je možné, aby cizí stát nařizoval našim demokraticky zvoleným zástupcům, s kým se mohou setkat, a s kým ne? Jak je možné, aby náš prezident toto arogantní chování slepě podporoval? Není už to za hranicí Ústavy, která nám zaručuje osobní svobodu a svobodu projevu?

(http://www.rozhlas.cz/zpravy/svet/_zprava/at-se-ministri-nesetkavaji-s-dalajlamou-varovala-cina-ceskeho-velvyslance-v-pekingu--1661590)

Podobné hrozby se objevily i na Slovensku, kde ale prezident Kiska měl vyšší morální kredit a více odvahy než náš prezdent.

(http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1937770-cinu-rozezlila-kiskova-schuzka-s-dalajlamou-hrozi-odvetou)

Dle naší Ústavy jsme "svobodný a demokratický stát, založený na úctě k lidským právům a na zásadách občanské společnosti".

(http://www.psp.cz/docs/laws/constitution.html)

Součástí naší ústavy je i Listina základních práv a svobod, která v oddílu 2, článku 17 uvádí:

"(1) Svoboda projevu a právo na informace jsou zaručeny.
(2) Každý má právo vyjadřovat své názory slovem, písmem, tiskem, obrazem nebo jiným způsobem, jakož i svobodně vyhledávat, přijímat a rozšiřovat ideje a informace bez ohledu na hranice státu."

(http://www.psp.cz/docs/laws/listina.html)

Týdny občanského neklidu

Proto se objevila petice Týdny občanského neklidu, která na sittuaci reaguje.

http://www.petice24.com/tydny_obcanskeho_neklidu

 

http://www.youtube.com/watch?v=_VQX0JvS9As

O CO JDE?

Naše svobody jsou už delší dobu ohrožovány politickou mocí. Nejvyšší ústavní činitelé v dopise čtyř slibují oddanost Čínské republice. Čínská vláda povýšeně reaguje, že po slovech musí následovat činy. Tato hanba nás vrací do minulosti. K obratu republiky na Východ nemá vedení státu mandát.

 

------------------------------

Připomínám petici, která se tu již objevila před časem a vyzívala Zemana aby přestal kolaborovat s Čínou (http://budsob.cz/domains/budsob.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=528:petice-vyzyvajici-zemana-a-vladu-pestate-kolaborovat-s-komunistickou-totalitni-inou&catid=50:alternativni-penezni-systemy&Itemid=85)

--------------------------------

doplneni 31.10.2016

Zacaly na povrch vyplyvat tajne "dohody", ktere byly uzavrene mezi CR a Cinou, u kterych neni jasne zda vubec byly uzavreny, kdo za ne nese zodpovednost, kdo je jimi vazan, ci z jakeho duvodu byly uzavreny. (I kdyz je asi jasny duvod proc jsou tajne...). Ale opet u nich mam pocit, ze jsou na hrane ustavnosti, nebo mozna za ni.

Co dalsiho jeste bylo potichu Cine (ci Rusku?) prislibeno? A za co vlastne?

(http://www.ceskatelevize.cz/ct24/domaci/1946262-s-dalajlamou-jen-soukrome-padla-dohoda-ministri-se-neshodnou)

V reakci na to STAN požadují zveřejnění všech těchto tajných dohod.

STAN: Požadujeme zveřejnit veškeré závazky, které vláda dojednala směrem k Číně

(https://www.starostove-nezavisli.cz/co-delame/tiskove-zpravy-3/stan-pozadujeme-zverejnit-veskere-zavazky-ktere-vlada-dojednala-smerem-k-cine.html)

--------------------------------

doplneni 7.11.2016

Na ČT24 vyšel dnes velmi trefně nazvaný článek, dle slovenského Denník N s názvem  "Čeští politici sehráli úlohu kusu hadru, píšou Slováci o prohlášení čtyř"

„Když se s dalajlamou po Andreji Kiskovi setkal i lidovecký ministr české vlády Daniel Herman, tamní prezident, premiér a předsedové obou komor parlamentu čínské komunisty v panice společným prohlášením ujistili o své nehynoucí oddanosti a od vlastního ministra se distancovali,“ napsal slovenský komentátor Roman Pataj.

A dle mého názoru velmi trefně popisuje chování Číny ke zbytku světa

„Jakákoliv odchylka je nepřijatelná a přichází po ní trest. Bez ohledu na to, jak velmi se předtím ponížíte, abyste soudruhy uspokojili. Oni vás vzápětí poníží podruhé, aby vám dokázali, že první pokus jim nestačil a měli jste se snažit ještě více. Přesně toto udělali Česku,“ uvedl list, podle kterého zmiňované chování Číny ke zbytku světa není žádnou novinkou.

„Čína od nás žádá bezpodmínečné přijetí svého pohledu na svět“ - zvažme zda ho chceme akceptovat...

(http://www.ceskatelevize.cz/ct24/svet/1951943-cesti-politici-sehrali-ulohu-kusu-hadru-pisou-slovaci-o-prohlaseni-ctyr)

Aktualizováno (Pondělí, 07 Listopad 2016 15:45)

 

Publikováno: 5 měsíců 3 týdnů Od wild #471
wild's Avatar
Ja porad moc nerozumim co vlastne chces rict... konkretne proti cemu to ma podle Tebe jit? Nevidim duvod proc by to tam nemelo patrit. Napriklad ucta k moralnim hodnotam je hned v prvni vete naseho manifestu z roku 2012, v tom co nas spojuje.
Publikováno: 5 měsíců 3 týdnů Od Jarda #470
Jarda's Avatar
I když si myslím, že to jde proti tomu s čím jsme Buďsob začínali, nyní jsi rozhodl/i, že tato témata k Buďsobu také patří, tak vlastně nemá cenu abych to dál rozebíral.
Publikováno: 5 měsíců 3 týdnů Od wild #469
wild's Avatar
Dekuji za prispevky, tusil jsem, ze tohle tema muze trochu zarezonovat :)
- souhlasim s Ivou.
- Jarda popisuje, ze nejake strany nebudou podporovat "alternativni financni systemy" a bojuji spolu o moc atd., ale neni tam napsano, o kterych stranach se vlastne mluvi, takze nerozumim co je tim mysleno. Ktere konkretni dve strany mas vlastne na mysli?

Ja vidim mnoho stran a mnoho zajmu, mnoha lidi ci spolecnosti. Nektere jsou jasne, jine jsou velmi dovedne ukryte a podle me tohle vse do vyjadreni o dvou stranach nelze zjednodusit.

Stejne tak se necitim v otroctvi, naopak mame co branit, mame mnoho svobod a prav, zijeme v ohromnem prebytku. O to vse, ale muzeme rychle prijit, bud pasivitou a nezajmem, nebo i jen tim, ze si jich nebudeme vazit a branit je.
Proto si myslim, ze tato temata k nam take patri.
Publikováno: 5 měsíců 3 týdnů Od iva*k #468
iva*k's Avatar
Jsem ráda, že to sem zatahuješ, Vildo. Já to vidím jako kolizi slušnosti a kulturních hodnot s hulvátstvím a arogancí, které rozleptávají společnost.
Publikováno: 5 měsíců 4 týdnů Od Jarda #467
Jarda's Avatar
Je skoda ze sem tyto veci zatahujes Vildo. Jde pouze o politický souboj dvou stran establishmentu, z nichž jedna ztratila moc a chce s neviditelnou podporou zahraničí sejmout druhou.
Kdyz to vezmu uz pohledu idealu Budsobu - Zadna z techto stran nebude bojovat proti znicujicim smlouvam jako TTIP a CETA. Zadna nepodpori alternativni "financni systemy" Jejich zajmy v pozadi jsou pouze financni - zakazky z te nebo one strany. V soucasne dobe lze naopak cekat z US a EU znacna omezeni svobod internetu, a donuceni lidi k jeste vetsimu otroctvi v post-industrialni spolecnosti - a to opet zadna ze stran resit nebude a nikdo "obcansky" nevystoupi.

O vodě nejen na zahrádce a v domácnosti

Hodnocení uživatelů: / 1
NejhoršíNejlepší 

Pro některé kultury jsou prameny, řeky a jezera posvátným místem. Při východu a západu slunce, ale i během dne zde pronáší své modlitby, zpěvy a poděkování. Jak moc jsme se odklonili od Přírody, když vodu bereme jako samozřejmost, která se dá koupit ?

Nejlepší je voda pramenitá. Po ránu je dobré vypít sklenici čisté vlažné vody, aby se tělo pročistilo. Škodí nám nedostatek vody i přebytek, proto si musíme hlídat pitný režim během dne a nejvíc vypít dopoledne. Čistá voda léčí. Má jiný program než ochucené vody, čaj a kafe, ty nemůžeme počítat. Vodu si mícháme teplejší, aby jí tělo nemuselo zahřívat a naopak nepijeme nic úplně horké, aby to zas nemuselo chladit.

Okolo pramene čisté vody se usadili lidé i u nás na kopci už hodně dávno. Při cestování po oblastech, kde byla pitná voda vzácností, jsme si uvědomili její důležitost a jak velkou potřebu a spotřebu vody člověk má. Mohli jsme si to vyzkoušet hned jak jsme se nastěhovali. Museli jsme vyčistit pramen a obnovit ruční pumpu. Voda je ve studni asi 50 m od domu, každý den jsme museli donést 4 kýble na mytí nádobí, vaření a pití. Každá vana znamenala donést 16 kýblů vody ze studně. Když jsme zaseli semínka a začalo být opravdu horko, tak i přes veškerou naši snahu jsme nebyli schopni nanosit dostatečné množství vody, aby jsme zavlažili všechny oseté plochy a keře, které jsme vysázeli. Začali jsme přemýšlet, jak naší spotřebu vody v hospodářství i domácnosti stáhnout na minimum, jak zadržet vodu v krajině a uchovat v nádržích. Na sběr dešťové vody jsme umístily pod dům do stáje dvě 1000 litrové nádrže a zbytek svedli do jezírka. Chvíli jsme používali vodu z nádrží, ale ta nebyla ideální na koupání a vodu do kuchyně jsme i nadále nosili. Rozhodli jsme se proto, že do domu přivedeme vodu ze studně a vodu z nádrží necháme na zalévání zahrádky. Diky elektřině ze slunce nám teď teče voda z kohoutku a čerpáme vodu na zahrádku. Ale i nyní více mulčujeme  a netrháme tolik plevel, než abychom pravidelně zalévali.

Pod studánkou jsme měli rybníček a v tom se každoročně zkazila voda a v létě se už nedala používat ani na zalévání. První impuls k předělání rybníku na jílové koupací jezírko přišel s knížkou od Seppa Holzera. Na svém pozemku si vytvořil neuvěřitelnou soustavu rybníků, jezírek, potůčků a mokřin. Už při pobytu ve Skotsku jsme slyšeli výraz (natural swimming pool - přírodní bazén), kde se ale převážně používá fólie. Při dělání výkopů na přívod pitné vody ze studně do domu jsme zjistili, že máme dost podzemní vody a podloží jílové. Tak jsme se rozhodli rybník opravit a přizpůsobit ho tak, aby se už nadále nekazil a sloužil jako zásobárna vody na zavlažování a koupání. Opravili jsme hráze, přidali přepad a mělké břehy pro vodní rostliny jako čistící zóny. Tohle léto si díky tomu opravdu užíváme - kdykoli nám bylo už moc vedro, tak jsme se šli schladit. Rozšířili se i naše vědomosti a zkušenosti ohledně otužování a můžeme pomalu začít prodlužovat koupací sezónu :-) Úbytek vody nějaký je, ale pramen a voda ze střechy vždy vodu doplní. Co jsme četli, tak usazení a utemování dna trvá u jílových jezírek až 3 roky.  I nadále ho upravujeme, osazujeme čistící zóny, mulčujeme hráz a okolí. Je tam už teď úžasná energie a my jsme šťastný  ikdyž prší - Příroda i my vodu potřebujeme. Děkujeme za ní a necháváme se inspirovat. Rozdávejme pozitivní energii, té negativní je všude dost :-).

http://www.zionfarm.cz/farma.html                                                                                                                                               http://zpatky-k-prirode.blogspot.cz                                                                                                                                                 Facebook - zionfarm

 

Názvy příloh:
Stáhnout (13413093_1760241370857190_1126450646347010206_n.jpg)13413093_1760241370857190_1126450646347010206_n.jpg[Přírodní jílové koupací jezírko]164 Kb
 

Jedlé rostliny z Přírody

Důležité je pro nás jíst potraviny čerstvé, mají pak velkou radiovitalitu (energie obsažená v potravinách). Ta je největší hned po sběru, takže nejlepší je sbírat a rovnou pojídat. Lesní ovoce má mnohem víc prospěšných látek než skoro všechno co kupujeme. I proto že vyrostlo bez hnojiv a je lokální. Přesto na maliny, ostružiny a borůvky do lesa už moc lidí nechodí! Z louky nebo přímo ze zahrádky si můžeme přinést různé lupení plné vitamínů a ihned ho zpracovat.

Z dětství si pamatuju, jak jsme pojídali květy sedmikrásek, šťovík a vysávali pyl z květů hluchavek. Výčet planých jedlých rostlin už vydá bez problémů na knížku, tak proč jsme zavrhli něco co je zadarmo, přirozené a zdravé?

Po příchodu na samotu u lesa jsme začali dělat bylinkové čaje (z kopřivy, řebříčku, lípy, bezu, šípku, třezalky...) a využívat poklady okolních luk a lesů.

Kopřiva: kopřivový špenát byl první planou pochoutkou, kterou jsme vyzkoušeli. Používáme k tomu mladé kopřivy nebo vrcholky starších. Pak jen podusíme na osmahnuté cibulce. Teď ještě přidáváme slunečnicová semínka (přidáme na cibulku když je sklovatá). Špenát ještě mícháme z mladých listů kozí nohy (ještě nerozvinutých) a jitrocele (před květem rostliny). Z kopřivy připravujeme polévky, přidáváme do omelet, nádivek...Požíváme je buď tepelně upravené nebo alespoň spařené, neboť v kopřivových chloupcích je toxická látka, která se rozkládá v neškodné složky při 80℃.

Růže šípková: sbíráme okvětní lístky, pak plody na výborný čaj (večer šípky namočíme, ráno chvíli povaříme a přecedíme přes jemné sítko) a na skvělou šípkovou omáčku (šípky očistíme, povaříme a semínka přepasírujeme přes síto. Dáme na cibulku a omajda je hotová).

Bez černý: pro naše předky to byl keř čarodějný, v němž sídlili mocní duchové a dobré víly. Podle lidového pořekadla: před heřmánkem klekni a před bezem smekni :-). Sbíráme květy i plody. Z květů se vyrábějí sirupy, vína, obalují se v těstíčku a vysmažují na sladko či slané. Čaj z květů používáme při nachlazení - má účinek potopudný a močopudný ochlazuje a proto se používá při horečce. Z květů odstraňujeme co nejvíce stopečných částí, protože obsahují složky dráždící ledviny. Z plodů bezu děláme šťávu, lze připravit i povidla. Nesmějí se konzumovat syrové a pecičky jsou také jedovaté. Pozor na záměnu s bezem chebdí - vytrvalá bylina vysoká jen 1-2 m, nemá kůru a květy jsou červenavě bílé!

Ne všechno s nálepkou "plevel" je na naší zahrádce tím otravným roštím. Na svých záhonkách ponechávám jitrocel, kontryhel, slezovou růži i ptačinec žabinec.

Jitrocel kopinatý a větší: je jedním z prvních "plevelů", které nám dodají potřebné vitamíny po zimě. Sbíráme mladé listy dříve, než se vytvoří květní stvoly, nejlépe na jaře, ale i několikrát ročně, tak jak obrážejí po posekání rostlin. Přidáváme je do polévek, omáček, špenátu a salátů.

Jahodnik obecný (lesní): listy jahodniku sbíráme mladé do doby květu a používáme čerstvé (mají vysoký obsah vitamínu C) ve směsi s ostatními bylinami do polévek a sušené k přípravě čajů. Chutnější jsou fermentované - zavadlé listy v tenké vrstvě stočíme pevně do utěrky a necháme je 12 hodin fermentovat. Ztmavnou a rozvoní se, pak je dosušíme a uchováme v suchu.

Ptačinec žabinec: jedlou částí je  mladá křehká nať s listy, vhodná na salát i do polévky, nádivek, špenátu...Mladé výhonky můžeme sbírat prakticky po celý rok, i v mírné zimě.

Tím končí skromný výčet jedlých planých rostlin, které se u nás dají nasbírat. Na závěr už jen pár s kterými začínáme jako popenec, lopuch, pupava...dobrou chuť :-)

Příště o vodě nejen na zahrádce a v domácnosti.

Hodně času a inspirace venku v Přírodě :-)

http://www.zionfarm.cz/farma.html                                                                                                                                                               http://zpatky-k-prirode.blogspot.cz                                                                                                                                                                 Facebook - zionfarm

 

 
Uživatel