Hlavní

Naposledy přidané

Oblíbené

 

BuďSOB (neboli Buď soběstačný!)

– je prostor pro názorové setkávání lidí z jižních Čech, kteří si nemyslí, že současný svět se ubírá zrovna nejšťastnějším směrem a chtějí hledat fungující a smysluplné alternativy

- hlavním cílem je spojování lidi (tzv. „kulturně kreativních“) a posilování lokální soudržnosti a soběstačnosti (v oblasti potravin, služeb, energie...)

Aktivity BuďSOBu:

1. Provozování webových stránek BUDSOB.CZ, s cílem sdílet informace a zkušenosti.

2. Uvedení v život alternativní měny - místního systému výměnného obchodu (viz. záložka LETS), umožňující bez použití klasických peněž výměnu:

a.      produktů (např. domácí ovoce, zelenina, mléčné výrobky, pečivo, kosmetika, rostliny, ruční práce…)

b.      zkušeností (např. restaurování, včelařství, tanec, zpěv, pěstitelství, chov zvířat, konzervování bez konzervantů, vaření…)

c.     služeb (např. architektonické poradenství, IT služby, masáže, opravy elektrospotřebičů, opravy nábytku, EFT terapie, pronájem dílny, čajový obřad aj.)

d.      času (lidé si navzájem ve skupině věnují čas - např. práce na poli, tvoření rákosové střechy, stáčení medu, těžba dřeva, zpracování produktů, oprava maringotky aj.)

 

3. Pořádání akcí (besedy, open space – otevřený prostor, přednášky…) podporující myšlenku lokální soběstačnosti a poukazující na to, že každý má možnost měnit svět.

Každý den stojíme před desítkami voleb: co kupujeme, co konzumujeme, čemu věnujeme svou pozornost, čemu věnujeme náš čas… Tomu přitakáváme, to podporujeme, to živíme. Jsou naše rozhodnutí v souladu s naší představou, jak by měl svět vypadat? "

S kulturně kreativními lidmi, kteří tvoří prostor BuďSOBěstačný se můžete osobně potkat na pravidelných setkání v Českých Budějovicích nebo (viz. aktuální články)

Vítejte na stránkách skupiny Lokální soběstačnost

Osvícené Budějovické obchody berou platby v sobech!

Každý, kdo máš BuďSOBí kartičku slyš (teď už oficiálně):

 

První pionýrské podniky zapojené do LETSu Vás k sobě zvou: Dejte si tam, co hrdlo ráčí - a to všechno za soby!

 

FérCafé (Česká 153/38) - kdykoli cokoli

Impala (Nová 1877/13) - zde od 16:00 do 18:00,  zato se slevou 10% (mimo sortiment nevyrobený Impalou).

 

Kdo kartičku nemá, ten ať přijde na pravidelné setkání - vyfotíme a do příště vytvoříme.

A kdo má nápad na další podnik vhodný k zapojení, sem s ním...

 

HejKej

 

Z únorového BuďSOBího setkání

VyVážení BuďSOBí příznivci,

zde je pár hlavních bodů, o čem šla řeč na minulém setkání:

 

- Výsledky hlasování:

Byly shrnuty výsledky "všeBuďSOBího internetového hlasování", zda dát ano návrhu "Druhy členství, práv a povinností". Někomu mohl tento krok připadat jako zbytečný krok k formalizování naší neformalizované skupiny. Nicméně kdo zná teorii vývoje lidských skupin se nepodiví, pač je to vcelku v souladu s přirozeným chodem věcí. Své "ano" řeklo 16 lidí, své "ne" řekli 3.

 

- Volba Bose:

Pro Vildu zvedli ruce všichni přítomní, jelikož není koho povolanějšího. Přispěl k tomu možná také fakt, že se Vilda zavázal, že celé jeho funkční období bude chodit bos.

 

- Sobí průvodce:

K funkci byli povoláni Dita, Zu a Zlatka - budou se věnovati a pečovati o nově příchozí sobí obchodníky.

 

No a pak šla řeč různými směry, o kterých snad až osobně..

Na další setkání se těší

 

HejKej

Aktualizováno (Pondělí, 20 Únor 2017 09:04)

 

Setkání ve SKÁLÁCH a exkurse do BÍLSKA v sobotu 11.3. 2017

Přichází jaro a s ním výlet. Za zajímavými lidmi, za kozami, za myšlenkami ... za soby!

Můžeme srovnat malochovy s velkochovy, kozy se soby, fázový posun generací a vůbec, radovat se ze setkání různě střelených lidí.

 

Loni v létě nám do Hodonic přijeli pomoci s hliněnými omítkami Vávrovi. Letos čeká na nové hliněné omítky jejich starý dům ve Skalách u Kváskovic. Jsou členy LETSu se spoustou zajímavých nabídek i poptávek od všech členů rodiny. Krom obhlídky jejich království s kozím a jiným malochovem, besedou o domácím vzdělávání a zkoušením nabízených vařeček a punčocháčů se můžeme těšit taky na čokoládový dort s pařížským krémem za soby!

 

Loni v květnu jsme se v Bemagru potkali s manželi Špatnými z Bílska. Neváhali a navštívili i náš slaměný dům v hrubé výstavbě. Setkání bylo krátké a témat od přírodního včelaření přes děti k přirozenému jezdectví moc. Jejich kozí ekofarma (www.kofa.ecn.cz), jejich sýry i jejich přístup k životu budou stát za prozkoumání. Nemají soby, mají kozy. To se ale může změnit... alespoň pokud přijde dlouho očekávané globální ochlazování...

 

Sraz SYTÝCH účastníků je krátce po poledni, v sobotu 11. 3. 2017 ve Skálách u Kváskovic (poblíž trasy z Vodňan do Strakonic). Kolem druhé hodiny odpolední se všichni přesuneme o pár kilometrů jihovýchodně, do Bílska. Navečer domů.

Kdo by chtěl jet, prosím ozvěte se předem na číslo sedumsedumpět jednajednadevět třisedumnula, abychom mohli sladit případnou spolujízdu. Naviděnou se těší Dita

 

Publikováno: 2 měsíců 1 týden Od Martina Filipová #488
Martina Filipová's Avatar
Bacha, ještě jsou jedny Kváskovice nedaleko Vacova, tak tam tentokrát ne!

Jeden z minipříběhů buďSOBačky Aurelien

ZKUSTE SI VZPOMENOUT, KDE ZAČALO VAŠE POCHYBOVÁNÍ O SOBĚ A MILUJTE SE. NENÍ NA TOM NIC JEŠITNÉHO !!

Slyšela jsem křik a pak už jen prásknutí rozvrzanými vrátky. Odložila jsem knihu vedle na lavičku

a se zaujetím pozorovala copatou holčičku v děravých teplákách, jak přeběhla ulici a míří přímo

ke mně.

Sedla si do trávy, vůbec si mě nevšimla. Začala trhat lístky sedmikrásky, kterých tou dobou bylo poseto místo u kostela, kam jsem tak ráda chodila vypnout svojí věčně myšlenkami přeplněnou  hlavu.

„Má mě rád, nemá mě rád, má mě rád, nemá…. " Rozplakala se znovu a ještě víc. Sevřelo se mi z toho srdce.  Přišla jsem opatrně k ní, vzala jí jemně za bradičku a podívala se jí do kaštanově hnědých očí. Bylo tam všechno – co jsem zase provedla? Vždyť se tak snažím…Neudělala jsem to schválně….

a než svěsila hlavu zpátky do dlaní , řekla mi, že je fakt k ničemu…

Přimáčkla jsem jí k sobě a do ucha zašeptala:  „ Jsi nádherná  holčička, měj se ráda a pamatuj si,

že nikdo není lepší než ty, ty nejsi lepší než ti ostatní. Všichni jsme stejně úžasní !

 

Podívala se na mě: „Co to čteš, já tě vyrušila viď?! " a podala mi sedmikrásku.

 
Uživatel
Anketa
Jak jste získali informaci o těchto stránkách