Hlavní

Naposledy přidané

Oblíbené

 

BuďSOB (neboli Buď soběstačný!)

– je prostor pro názorové setkávání lidí z jižních Čech, kteří si nemyslí, že současný svět se ubírá zrovna nejšťastnějším směrem a chtějí hledat fungující a smysluplné alternativy

- hlavním cílem je spojování lidi (tzv. „kulturně kreativních“) a posilování lokální soudržnosti a soběstačnosti (v oblasti potravin, služeb, energie...)

Aktivity BuďSOBu:

1. Provozování webových stránek BUDSOB.CZ, s cílem sdílet informace a zkušenosti.

2. Uvedení v život alternativní měny - místního systému výměnného obchodu (viz. záložka LETS), umožňující bez použití klasických peněž výměnu:

a.      produktů (např. domácí ovoce, zelenina, mléčné výrobky, pečivo, kosmetika, rostliny, ruční práce…)

b.      zkušeností (např. restaurování, včelařství, tanec, zpěv, pěstitelství, chov zvířat, konzervování bez konzervantů, vaření…)

c.     služeb (např. architektonické poradenství, IT služby, masáže, opravy elektrospotřebičů, opravy nábytku, EFT terapie, pronájem dílny, čajový obřad aj.)

d.      času (lidé si navzájem ve skupině věnují čas - např. práce na poli, tvoření rákosové střechy, stáčení medu, těžba dřeva, zpracování produktů, oprava maringotky aj.)

 

3. Pořádání akcí (besedy, open space – otevřený prostor, přednášky…) podporující myšlenku lokální soběstačnosti a poukazující na to, že každý má možnost měnit svět.

Každý den stojíme před desítkami voleb: co kupujeme, co konzumujeme, čemu věnujeme svou pozornost, čemu věnujeme náš čas… Tomu přitakáváme, to podporujeme, to živíme. Jsou naše rozhodnutí v souladu s naší představou, jak by měl svět vypadat? "

S kulturně kreativními lidmi, kteří tvoří prostor BuďSOBěstačný se můžete osobně potkat na pravidelných setkání v Českých Budějovicích nebo (viz. aktuální články)

Vítejte na stránkách skupiny Lokální soběstačnost

výchova dětí dle Naomi Aldortové (autorka knihy Vychováváme děti a rosteme s nimi)

Zde malá ochutnávka:

tištěný rozhovor
http://www.sedmagenerace.cz/text/detail/radikalne-jsme-se-odklonili-od-prirozenosti

krátké video
http://www.inspirativni.tv/naomi-aldort-vychovavejte-deti-jinak/#comment-69

dlouhé video aneb Duše K, Naomi Aldortová u Jaroslava Duška
http://www.ceskatelevize.cz/ct24/kultura/178161-duse-k-s-naomi-aldortovou/

Aktualizováno (Sobota, 19 Leden 2013 15:53)

 

Vyrábíme benzín ze vzduchu, pochlubili se britští inženýři a nadchli experty

Malá firma ze severu Anglie vyvinula způsob, kterým lze podle ní získávat palivo “ze vzduchu”. Tvrdí, že jde o průlomový vynález, který umožní za použití vzduchu a elektřiny vyrábět syntetický benzín, při jehož spalování se nebude do atmosféry uvolňovat oxid uhličitý. Informoval o tom deník Daily Telegraph.

 

http://www.novinky.cz/veda-skoly/282122-vyrabime-benzin-ze-vzduchu-pochlubili-se-britsti-inzenyri-a-nadchli-experty.html

Aktualizováno (Sobota, 19 Leden 2013 15:41)

 

Architekt odpadu - Michael Reynolds

 

http://www.youtube.com/watch?v=e5M5YVmlr5c - dokument o netradičním a nekonvenčním architektovi a jeho netradičních a nekonvenčních stavbách

http://www.youtube.com/watch?v=mVFHa5xM9Io - dokument o vzniku první zemělodě v ČR – energeticky soběstačného domu postaveného (mimo jiné) z odpadků. Dům (hrubou stavbu) postavilo 40 lidí za týden. Lze zde vidět zjednodušeně postup a hlavní principy stavby.

První zeměloď u nás - Zeměnka – se nachází u osady Sedliště nedaleko města Sázavy. Lze ji navštívit i si v ní zkusit pobydlet: http://www.zemelod.cz/cz/zemelod.html

 

Aktualizováno (Sobota, 19 Leden 2013 15:34)

 

Dům, který se otáčí a může zmizet v zemi

Na vytápění v zimě vystačí jen pár polínek do krbu. | foto: E.ON Česká republika


Projekt ekologického domu do extrémních podmínek, který zvítězil, je raritou na celém světě. Stojí uprostřed kruhového bazénu zapuštěného do betonových základů. Díky důmyslnému mechanismu lze místnosti domu natáčet o 180 stupňů do jednotlivých světových stran.

Dům Bohumila Lhoty se tak doslova otáčí za sluncem. Navíc je možné jej schovat až dva metry pod zem, takže se v zimě nemusí jeho obyvatelé obávat mrazů. Do bazénu se napouští voda prohřívaná střešními solárními panely.

Jak se otáčet za sluncem

Bohumil Lhota stavěl dům řadu let, začal s ním už v roce 1981, dokončil jej přibližně před deseti lety, ale v budování stále pokračuje.

Navrhl jej jako samostatný, v podstatě izolovaný objekt v prostředí řídké zástavby rodinných domů v severní části katastru Velké Hamry na jižním svahu Černostudničního hřebene.

Celkové řešení domu přizpůsobil svažitému terénu, kde podél nejnižší části pozemku vede státní silnice, jinak je obklopen pastvinami a poli s rozptýlenou zelení navazující na blízký les.

Uprostřed ohromného kruhového bazénu, zapuštěného do betonových základů domu, stojí válec, který celým domem hýbe. Pohyb domu je možný kolem své osy a vertikálně pomocí šroubového zvedáku. Lze tak libovolně natáčet jednotlivé místnosti do světových stran, třeba podle pohybu slunce. Nebo zda se chcete právě dívat na Kozákov, či na Černou horu.

Do bazénu se napouští voda prohřívaná střešními solárními panely, takže má

Zdroj: ŘEZNÍČKOVÁ, Alena. IDNES.CZ. Dům, který se otáčí a může zmizet v zemi, stavěl majitel 20 let. [online]. 2012 [cit. 2012-10-15]. Dostupné z:  http://bydleni.idnes.cz/vitez-ekologickeho-oskara-dc3-/stavba.aspx?c=A121014_200623_stavba_rez#utm_source=rss&utm_medium=feed&utm_campaign=idnes&utm_content=main

Aktualizováno (Středa, 26 Červen 2013 14:41)

 
Uživatel
Anketa
Jak jste získali informaci o těchto stránkách