Hlavní

Naposledy přidané

Oblíbené

 

BuďSOB (neboli Buď soběstačný!)

– je prostor pro názorové setkávání lidí z jižních Čech, kteří si nemyslí, že současný svět se ubírá zrovna nejšťastnějším směrem a chtějí hledat fungující a smysluplné alternativy

- hlavním cílem je spojování lidi (tzv. „kulturně kreativních“) a posilování lokální soudržnosti a soběstačnosti (v oblasti potravin, služeb, energie...)

Aktivity BuďSOBu:

1. Provozování webových stránek BUDSOB.CZ, s cílem sdílet informace a zkušenosti.

2. Uvedení v život alternativní měny - místního systému výměnného obchodu (viz. záložka LETS), umožňující bez použití klasických peněž výměnu:

a.      produktů (např. domácí ovoce, zelenina, mléčné výrobky, pečivo, kosmetika, rostliny, ruční práce…)

b.      zkušeností (např. restaurování, včelařství, tanec, zpěv, pěstitelství, chov zvířat, konzervování bez konzervantů, vaření…)

c.     služeb (např. architektonické poradenství, IT služby, masáže, opravy elektrospotřebičů, opravy nábytku, EFT terapie, pronájem dílny, čajový obřad aj.)

d.      času (lidé si navzájem ve skupině věnují čas - např. práce na poli, tvoření rákosové střechy, stáčení medu, těžba dřeva, zpracování produktů, oprava maringotky aj.)

 

3. Pořádání akcí (besedy, open space – otevřený prostor, přednášky…) podporující myšlenku lokální soběstačnosti a poukazující na to, že každý má možnost měnit svět.

Každý den stojíme před desítkami voleb: co kupujeme, co konzumujeme, čemu věnujeme svou pozornost, čemu věnujeme náš čas… Tomu přitakáváme, to podporujeme, to živíme. Jsou naše rozhodnutí v souladu s naší představou, jak by měl svět vypadat? "

S kulturně kreativními lidmi, kteří tvoří prostor BuďSOBěstačný se můžete osobně potkat na pravidelných setkání v Českých Budějovicích nebo (viz. aktuální články)

Vítejte na stránkách skupiny Lokální soběstačnost

O volných energiích

O volných energiích a energetické koncepci v ČR.

Dr. Gerorge Egely a Pavel Šich - hosté Duše K. Jaroslava Duška ze dne 20.4.2012.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10000000034-divadlo-kampa/212251000300024-duse-k/

Aktualizováno (Čtvrtek, 28 Únor 2013 18:42)

 

Marinaleda, přímá demokracie a ekonomická samostatnost v tří tisícové obci

Zajímavý článek od Pavla, tak třeba to bude inspirace :)


miranaledaAndaluská obec Marinaleda v sevillském regionu (Španělsko) prosperuje díky zemědělskému družstvu spravovaným Colectivo Unidad de los Trabajadores- Bloque Andaluz de Izquierdas od roku 1979. Velká část obyvatel zaměstnává zemědělské družstvo Cooperativa Humar – Marinaleda, které si po letech prosazování založili sami zemědělci. V době tzv. světové krize prosperují.

http://www.inuru.com/index.php/spolecnost/organizace-spolenosti/613-marinal

Aktualizováno (Čtvrtek, 28 Únor 2013 18:45)

 

Daň ze vzduchu

Přeji hezký den,
reaguji na návrh o dani ze vzduchu. Ať to byl žert, nebo ne, všechno může být jinak! Určitě i daňový systém by nějaké změny zasloužil...! Zpětnou vazbu k návrhu v odkaze níže uvítám.


Daňový, dotační a zákonodárný systém je od toho, aby sloužil celému společenství a předcházel zneužívání a otroctví.
Také se ptáte, co můžeme udělat, aby se svět změnil k lepšímu? Podle mne je zásadní věcí změna našeho myšlení a přechod od sobeckého konkurenčního boje ke spolupráci a sdílení. Věřím, že dříve či později lidstvo pochopí, že nemá jinou možnost. Přesycený trh práce, kde práci lidí zastanou stroje a lidé jsou nakonec bez práce, a pak se jen perou o práci a mzdy, je do očí bijícím příznakem naší nemoci, respektive příznakem našeho patologického myšlení a zcestné životní či politické strategie.
Podělíme-li se o práci a mzdy a začneme-li volně sdílet pracovní příležitosti a produkty naší práce, záhy zjistíme, že není potřeba vykonávat tolik nadbytečné práce z důvodu udržení si konkurenceschopnosti a všichni budeme mít více volného času, bohatství i svobody. Nový systém nám dovolí péči o skutečné osobní, sociální i celosvětové priority, přestaneme nesmyslně plýtvat, ničit naši zemi, ničit naše vztahy a začneme velebit své nejbližší životní prostředí.
Čeká nás budoucnost plná smyslu, radosti a lásky.
Dnes je na nás, abychom prohlédli stávající situaci a poučili se z ní. Poté ji dokážeme začít systematicky měnit k lepšímu a přirozeně se přesuneme do nové doby. Chcete tomuto procesu pomoci? Otevřete se novým možnostem, prociťte stávající stav a odhalte jeho patologii, začněte šířit myšlenky nového krásného světa, spojte se a spolupracujte.
Níže v odkaze na mé stánky naleznete několik textů k zamyšlení.
Pomůžeme-li našim politikům nastavit systémové nástroje tak, aby umožnily snížit konkurenční tlak a daly lidem jistotu práce a mzdy, a tím i možnost aktivně spolupracovat, starat se a pečovat o to, co je v životě skutečně důležité, a tvořit pro blaho společenství, namísto existenciální nejistoty a sobecké honby za penězi, vytvoříme brzy svět, kde se na dnešní patologické strategie budeme dívat jen jako na komickou stránku minulosti.

Přestaňme myslet na podivné zákony jako je daň ze vzduchu či na souboj levice a pravice, koalice a opice. Systémové nástroje mají umožňovat zdravý život, nikoli upevňovat patologické rysy. Pomozte prosadit změnu i vy, více na: www.programESK.webnode.cz

K návrhu konkrétních reforem více zde:

 

-

Aktualizováno (Čtvrtek, 18 Září 2014 07:56)

 

Revoluce kulturně kreativních

Revoluce kulturně kreativních

Zajímavé video, které používá jiný výraz pro "alternativce" a mluví o jejich velkém počtu po celém světě, jen o sobě někdy vzájemně moc neví. Dále se mimo jiné zmiňují alternativní měny a jejich rozvoj ve 30.letech, alternativní zdravotnictví...

Několik myšlenek:

"Sociologický výzkum v USA objevil 50 milionů lidí, kteří tvoří novou kulturu s novými způsoby života a pohledem na svět. Jedna věc, kterou mají společnou je pocit, ze jsou sami..."

"Dnešní autority používají proti kulturním kreativcům zbraně, jednou z nich je strach, který je použit k tomu aby nic moc nedělali. Dobrý způsob jak toho docílit, je přesvědčit všechny, že nemohou nic dokázat, pokud nemají peníze..."

"když zjistíme, že se nám nedaří vytvořit skutečnost, kterou potřebujeme přetvořením starého systému, co uděláme? - citát Buckminstera Fullera: 'Nesnaž se měnit starý systém, vytvoř nový, který učiní ten starý nadbytečným' "

"V USA lidé více navštěvují léčitele než doktory.... Klasická medicína vychází z teorie, že lidské tělo se nemá žádnou vlastní schopnost se samo uzdravit a proto lékař musí "heroicky" zasáhnout. Oproti tomu přirodní medicína vychází z myšlenky, že léčitel stimuluje tělo aby se uzdravilo samo."

"Idea nekonečného růstu ve vyčerpatelném světě s vyćerpatelnými surovinami je diskutablní věc."

atd... :)

http://youtu.be/6yICAe4Q-84

Aktualizováno (Úterý, 12 Únor 2013 11:06)

 
Uživatel
Anketa
Jak jste získali informaci o těchto stránkách