Hlavní

Naposledy přidané

Oblíbené

 

BuďSOB (neboli Buď soběstačný!)

– je prostor pro názorové setkávání lidí z jižních Čech, kteří si nemyslí, že současný svět se ubírá zrovna nejšťastnějším směrem a chtějí hledat fungující a smysluplné alternativy

- hlavním cílem je spojování lidi (tzv. „kulturně kreativních“) a posilování lokální soudržnosti a soběstačnosti (v oblasti potravin, služeb, energie...)

Aktivity BuďSOBu:

1. Provozování webových stránek BUDSOB.CZ, s cílem sdílet informace a zkušenosti.

2. Uvedení v život alternativní měny - místního systému výměnného obchodu (viz. záložka LETS), umožňující bez použití klasických peněž výměnu:

a.      produktů (např. domácí ovoce, zelenina, mléčné výrobky, pečivo, kosmetika, rostliny, ruční práce…)

b.      zkušeností (např. restaurování, včelařství, tanec, zpěv, pěstitelství, chov zvířat, konzervování bez konzervantů, vaření…)

c.     služeb (např. architektonické poradenství, IT služby, masáže, opravy elektrospotřebičů, opravy nábytku, EFT terapie, pronájem dílny, čajový obřad aj.)

d.      času (lidé si navzájem ve skupině věnují čas - např. práce na poli, tvoření rákosové střechy, stáčení medu, těžba dřeva, zpracování produktů, oprava maringotky aj.)

 

3. Pořádání akcí (besedy, open space – otevřený prostor, přednášky…) podporující myšlenku lokální soběstačnosti a poukazující na to, že každý má možnost měnit svět.

Každý den stojíme před desítkami voleb: co kupujeme, co konzumujeme, čemu věnujeme svou pozornost, čemu věnujeme náš čas… Tomu přitakáváme, to podporujeme, to živíme. Jsou naše rozhodnutí v souladu s naší představou, jak by měl svět vypadat? "

S kulturně kreativními lidmi, kteří tvoří prostor BuďSOBěstačný se můžete osobně potkat na pravidelných setkání v Českých Budějovicích nebo (viz. aktuální články)

Vítejte na stránkách skupiny Lokální soběstačnost

Gejzír a BudSob

Ahoj,

ve čtvrtek 19. 1. 2017 by se na ČT1 měl vysílat dlouho očekávaný pořad Gejzír, kterého se účastnil i BuďSob. Lze očekávat cca 5 - 10 min část o nás :). (http://www.ceskatelevize.cz/porady/10805121298-gejzir/216562235000024)

Natáčení probíhalo na naší schůzi 2.11.2016 (http://budsob.cz/domains/budsob.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=561:zapis-budsob-2112016&catid=34:kdo-jsme&Itemid=28)

zdravím, Vilda

 

BuďSob - schůze 4.1.2017

Ahoj,

Vánoce uběhly jako voda a já připomínám další schůzi v domě U Beránka (Krajinská 35, České Budějovice) ve středu 4.1.2017 od 18:00. - První v tomto roce

Na minulé schůzi jsme řešili mnoho témat, které už tu nebudu vyjmenovávat, zápis z ní je zde: http://budsob.cz/domains/budsob.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=570:zapis-budsob-7122016&catid=34:kdo-jsme&Itemid=28

Na programu nyní jsou:

1) pokračování v úvahách a konkretizaci nové, lepší a uchopitelnější organizace, včetně nové funkce "předsedy" a pravidelného členského poplatku v Sobech (200 Sobu / rok) (původní návrh zde: http://budsob.cz/domains/budsob.cz/index.php?option=com_content&view=article&id=566:budsob-druhy-lenstvi-prav-a-povinnosti-navrh&catid=34:kdo-jsme&Itemid=28

(dále viz zápis z minula)

2) upřesnění názvu funkcí vycházející z bodu 1)

"K diskuzi je název funkcí tzv. "předsedy" a tzv. "brokerů", kteří by se starali o stále se zvětšující členskou základnu. Padly nápady "poňoukatel", "hybatel", "facilitátor", "vůdce", "Sob Rudolf", "alfa", "Soob", "Boos", atd. pro předsedu.
A "Soob", Sobařův průvodce", "Sob Angels", atd pro brokery. Název dále rozmyslíme."

3) diskuze o návrhu rordělení funkcí, hledání zájemců, návrh na půzkum (třeba prostřednictvím newsletteru) toho kolik lidí newslettery čte a kolik jich o ně stojí, kolik si jich vyloženě nepřeje dostávat.

4) zhodnocení fungování a vize (lidé, stránky, struktura nabídek a poptávek, funkce, změny...)

5) přivítání nových členů

6) předávání produktů v LETSu, hledání nového nadšence pro tvorbu Newsletterů v LETSu

7) předávání členských kartiček (kdo má foto) a aktuální informace o možnosti jejich využití a o jejich dalším rozvoji

8) nové nápady na aktivity BudSobu

... a co koho napadne :)

 

A informace na závěr (pro ty co dočetly až do konce:))ˇ, pořad Gejzír, kterého tentokrát účastnil na listopadové schůzi i BudSob by se měl na ČT1 vysílat ve čtvrtek 19.1.2017

Komar doplnuje:

 

Aktualizováno (Pondělí, 02 Leden 2017 12:39)

 

Článek o SLET LETS, kterého se účastnil i BuďSob, z Pravého domácího časopisu

Pravý domácí časopis o SLET LETS 1Pravý domácí časopis o SLET LETS 2

Aktualizováno (Úterý, 20 Prosinec 2016 09:19)

 

Jihočeská KPZ

Přátelé,

dávám na vědomí, že jsme letos na podzim v kraji mezi Strakonicema a Vimperkem založili KPZku, neboli skupinu Komunitou Podporovaného Zemědělství - více obecných informací o KPKách viz www.kpzinfo.cz.

My jsme cca 15ti členná skupinna odběratelů lokální biozeleniny v čele s biozemědělcem Mírou Koubou ze Lčovic. Pěstovat se bude na jeho políčkách čítajících celkem asi 600 metrů. Pro zeleninu se bude jezdit 1x za 14 dní od června do března. Podíl se platí předem v korunách (zatím:) a část si ho lze na poli odpracovat. Součástí bude i nějaký výměnný obchod mezi členy.

V r. 2017 nás čeká zkušební rok a na základě dílčích úspěchů a krachů budeme systém dále ladit.

Protože země je právě teď zmrzlá a nedá se v ní šťourat, vrtáme se alespoň v informacích o KPZ.
A byli jsme požádáni, abysme si to nenechali pro sebe...
Takže 14. 12. ve Strakonicích od 18h v bývalém Baobabu bude o naší KPZ beseda (pozvánka v příloze).
Jste na ni srdečně zváni.
Naviděnou
Tomáš Hauser (Mít rád), Vacov

Názvy příloh:
Stáhnout (Zelené otazníky - prosinec 2016.pdf)Zelené otazníky - prosinec 2016.pdf[ ]201 Kb
 
Uživatel
Anketa
Jak jste získali informaci o těchto stránkách