Hlavní

Naposledy přidané

Oblíbené

 

BuďSOB (neboli Buď soběstačný!)

– je prostor pro názorové setkávání lidí z jižních Čech, kteří si nemyslí, že současný svět se ubírá zrovna nejšťastnějším směrem a chtějí hledat fungující a smysluplné alternativy

- hlavním cílem je spojování lidi (tzv. „kulturně kreativních“) a posilování lokální soudržnosti a soběstačnosti (v oblasti potravin, služeb, energie...)

Aktivity BuďSOBu:

1. Provozování webových stránek BUDSOB.CZ, s cílem sdílet informace a zkušenosti.

2. Uvedení v život alternativní měny - místního systému výměnného obchodu (viz. záložka LETS), umožňující bez použití klasických peněž výměnu:

a.      produktů (např. domácí ovoce, zelenina, mléčné výrobky, pečivo, kosmetika, rostliny, ruční práce…)

b.      zkušeností (např. restaurování, včelařství, tanec, zpěv, pěstitelství, chov zvířat, konzervování bez konzervantů, vaření…)

c.     služeb (např. architektonické poradenství, IT služby, masáže, opravy elektrospotřebičů, opravy nábytku, EFT terapie, pronájem dílny, čajový obřad aj.)

d.      času (lidé si navzájem ve skupině věnují čas - např. práce na poli, tvoření rákosové střechy, stáčení medu, těžba dřeva, zpracování produktů, oprava maringotky aj.)

 

3. Pořádání akcí (besedy, open space – otevřený prostor, přednášky…) podporující myšlenku lokální soběstačnosti a poukazující na to, že každý má možnost měnit svět.

Každý den stojíme před desítkami voleb: co kupujeme, co konzumujeme, čemu věnujeme svou pozornost, čemu věnujeme náš čas… Tomu přitakáváme, to podporujeme, to živíme. Jsou naše rozhodnutí v souladu s naší představou, jak by měl svět vypadat? "

S kulturně kreativními lidmi, kteří tvoří prostor BuďSOBěstačný se můžete osobně potkat na pravidelných setkání v Českých Budějovicích nebo (viz. aktuální články)

Vítejte na stránkách skupiny Lokální soběstačnost

BuďSoB v Kaplici

Dáváme ve známost, že v Kaplici vzniká nové ohnisko sítě Buď soběstačný.

První setkání proběhlo díky všem příchozím v moc příjemné atmosféře. Bylo nás 25 nepočítaje hemžící se děti. Služebně starší členové představili iniciativu BUĎSOB a výměnný obchod LETS. Někteří přišli ze zvědavosti, jiní již rozhodnutí se připojit, a tak v letsu brzy najdete nabídky a poptávky od osmi nových členů.

A rovnou proběhly první výměny: elegantní látkové tašky dvě v jedné, kdoulové marmelády, mejdlíčka, šou lets, nočník, žitný chléb a stínidlo na lustr. Bonbónkem byla ochutnávka zákusků a ovocných vín s chutí ryzí mateřídoušky, smrkových výhonků a pak to malinové a černorybízové ... však můžete být příště při tom :-)

Vypadá to, že na Kaplicku je o setkávání v duchu skupiny BuďSob a o výměnný obchod zájem, takže jsme se rovnou domluvili na pravidelném setkávání - vždy poslední pátek v měsíci od 17 hod v kavárně Kap Café. Tentokrát to vychází přímo na 31.3. 2017.

Věci a nápady na výměnu s sebou.

Další zájemci vítáni.

Zdraví Hodonická sekce - Dita, Komár a Martina

 

Osvícené Budějovické obchody berou platby v sobech!

Každý, kdo máš BuďSOBí kartičku slyš (teď už oficiálně):

 

První pionýrské podniky zapojené do LETSu Vás k sobě zvou: Dejte si tam, co hrdlo ráčí - a to všechno za soby!

 

FérCafé (Česká 153/38) - kdykoli cokoli

Impala (Nová 1877/13) - zde od 16:00 do 18:00,  zato se slevou 10% (mimo sortiment nevyrobený Impalou).

 

Kdo kartičku nemá, ten ať přijde na pravidelné setkání - vyfotíme a do příště vytvoříme.

A kdo má nápad na další podnik vhodný k zapojení, sem s ním...

 

HejKej

 

Z únorového BuďSOBího setkání - zápis 1.2.2017

VyVážení BuďSOBí příznivci,

zde je pár hlavních bodů, o čem šla řeč na minulém setkání:

 

- Výsledky hlasování:

Byly shrnuty výsledky "všeBuďSOBího internetového hlasování", zda dát ano návrhu "Druhy členství, práv a povinností". Někomu mohl tento krok připadat jako zbytečný krok k formalizování naší neformalizované skupiny. Nicméně kdo zná teorii vývoje lidských skupin se nepodiví, pač je to vcelku v souladu s přirozeným chodem věcí. Své "ano" řeklo 16 lidí, své "ne" řekli 3.

 

- Volba Bose:

Pro Vildu zvedli ruce všichni přítomní, jelikož není koho povolanějšího. Přispěl k tomu možná také fakt, že se Vilda zavázal, že celé jeho funkční období bude chodit bos.

 

- Sobí průvodce:

K funkci byli povoláni Dita, Zu a Zlatka - budou se věnovati a pečovati o nově příchozí sobí obchodníky.

 

No a pak šla řeč různými směry, o kterých snad až osobně..

Na další setkání se těší

 

HejKej

Aktualizováno (Úterý, 02 Květen 2017 11:32)

 

Setkání ve SKÁLÁCH a exkurse do BÍLSKA v sobotu 11.3. 2017

Přichází jaro a s ním výlet. Za zajímavými lidmi, za kozami, za myšlenkami ... za soby!

Můžeme srovnat malochovy s velkochovy, kozy se soby, fázový posun generací a vůbec, radovat se ze setkání různě střelených lidí.

 

Loni v létě nám do Hodonic přijeli pomoci s hliněnými omítkami Vávrovi. Letos čeká na nové hliněné omítky jejich starý dům ve Skalách u Kváskovic. Jsou členy LETSu se spoustou zajímavých nabídek i poptávek od všech členů rodiny. Krom obhlídky jejich království s kozím a jiným malochovem, besedou o domácím vzdělávání a zkoušením nabízených vařeček a punčocháčů se můžeme těšit taky na čokoládový dort s pařížským krémem za soby!

 

Loni v květnu jsme se v Bemagru potkali s manželi Špatnými z Bílska. Neváhali a navštívili i náš slaměný dům v hrubé výstavbě. Setkání bylo krátké a témat od přírodního včelaření přes děti k přirozenému jezdectví moc. Jejich kozí ekofarma (www.kofa.ecn.cz), jejich sýry i jejich přístup k životu budou stát za prozkoumání. Nemají soby, mají kozy. To se ale může změnit... alespoň pokud přijde dlouho očekávané globální ochlazování...

 

Sraz SYTÝCH účastníků je krátce po poledni, v sobotu 11. 3. 2017 ve Skálách u Kváskovic (poblíž trasy z Vodňan do Strakonic). Kolem druhé hodiny odpolední se všichni přesuneme o pár kilometrů jihovýchodně, do Bílska. Navečer domů.

Kdo by chtěl jet, prosím ozvěte se předem na číslo sedumsedumpět jednajednadevět třisedumnula, abychom mohli sladit případnou spolujízdu. Naviděnou se těší Dita

 

Publikováno: 3 měsíců 1 týden Od Martina Filipová #488
Martina Filipová's Avatar
Bacha, ještě jsou jedny Kváskovice nedaleko Vacova, tak tam tentokrát ne!
Uživatel
Anketa
Jak jste získali informaci o těchto stránkách