Rosa - společnost pro ekologické informace a aktivity vás všechny srdečně zve na podzimní sérii akcí věnovaných tématu žití bez odpadu. Hlavní akcí je seminář plný inspirace a motivace - ve čtvrtek 19. 10. 2017. První blok semináře od 14:00 h. je věnován snižování odpadu na úrovni obcí - přednáška Milana Havla z Arniky, který se na téma specializuje, a Miloslava Šatry z města Písek, které dlouhodobě na snižování odpadu pracuje a za výsledky získalo ocenění Odpadový Oskar. Představí se i skvěle zaměřená firma Tierra Verde, která funguje až zázračně bezodpadově.

Ve druhém bloku od 16:00 h. se můžete osobně setkat s Petrem Hanzelem, zakladatelem pražské organizace BezObalu, která se pustila před pár lety nejen do prvního bezobalího obchodu, ale i k šíření myšlenky bezodpadového žití u nás a to velmi nadšeně a nakažlivě. Vzpomeňme jen první návštěvu Bey Johnson vloni v Praze. Další vstupy se věnují tématu v našich místních podmínkách, též i představení BuďSobu :-) Vstup je zdarma, pouze je třeba se na seminář registrovat předem na www.rosacb.cz.

Seminář doplňují praktické kurzy pro bezodpadovou domácnost:

  • 7. 10. Výroba domácí přírodní kosmetiky - Pleť
  • 14. 10. Výroba domácích prostředků k praní a čištění
  • 21. 10. Vermikompostování aneb kompost doma
  • 2. 11. Bezodpadové vaření

Bližší informace na webu http://www.rosacb.cz/akce/ a přihlášení e-mailem na Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

Za Rosu Petra Šabatová

Od pátku 20.do neděle 22.října se nedaleko Turnova bude konat již 4.Slet LETS, tedy sraz zástupců LETS z celé České republiky. Na programu (komplet si ho můžete přečíst dole) bude historicky první meziLETSový trh!Zváni jsou všichni členové, proto pokud se budete chtít připojit, ozvěte se co nejdříve na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

 

Předběžný program:

Pátek 20.10.
- možnost příjezdu a společného posezení, pokud počasí dovolí, tak i venku u ohně
- ubytování v klubovně a maringotkách školky LK Skaláček nejdříve od 16h, v kempu dle podmínek uvedených na stránkách http://www.campsedmihorky.cz/

Sobota 21.10. hlavní program
- 9,30 zahájení diskusního kruhu na téma "jak se nám daří" (důležitá témata vyplynou v kruhu stejně sama :-) )
- zhruba v 11h přijde naše kolegyně Andrea Stárková ze Střediska ekologické výchovy Český ráj (http://www.sevceskyraj.cz) popovídat o Indonésii, která je jejím druhým domovem. Povídání se zaměří na místní ekonomiku a hospodářství; vaše případné (a vítané :-) ) dotazy pak nasměrují další témata
- oběd
- Katka V. Wildová představí použití "fyzické měny" pro účely meziLETSových transakcí na společných Blešácích (časově podle domluvy před obědem)
- historicky první meziLETSový Blešák!!!
- později odpoledne (podle vývoje Blešáku, čas si netroufám přesně určit, nejdříve však v 16h) představí Kessi Holiday turnovskou komunitní zahradu ZaZemí (www.zazemi-turnov.cz, https://www.facebook.com/zazemi.turnov/?fref=ts), pohovoří o tom, co se daří, ale i nedaří a je dobré se z toho poučit a o budoucím vývoji a směřování této neziskové organizace
- ...pokračování Blešáku, volné diskuze, posezení
 
Neděle 22.10.
- vlastní program, popř. co vyplyne ze soboty :-)

Co se týká stravování, rádi bychom vám v sobotu nabídli jednoduchý teplý vegetariánský oběd a studenou večeři za dobrovolný příspěvek, popř. můžeme zprostředkovat objednání jídla z pizzerie nebo je možné zajít do kempové restaurace Skalák.
Slámě zdar milí přátelé, srdečně zdravím a zvu na:
 
25.-27. srpna 2017
Balíky slámy do stěn, omítky hliněné vnitřní i vnější, pásmo přednášek a konzultace k vašim projektům.
 
2.-3. září 2017
Začali koncem března a skoro bez projektu, mrkněte na kouzelné fotky ze stavby.
 
28. října, 2017
Seminář ve slaměném domě o všem, co můžete potřebovat vědět před stavbou. 
 
Je po žních a desetisíce balíků v těchto dnech v ČR proudí na slaměné stavby. Jak na balíkování slaměných stěn se můžete dočíst v článku.
  
pro nejefektivnější míchání hlíny s řezankou - nyní s 30% slevou
 
 
Dan Grmela

7. ročník soutěže Jihočeská ratolest (2017)

 

 

Krajská síť environmentálních center Krasec, z. s. a Jihočeský kraj pořádají 7. ročník soutěže projektů a studentských prací s přínosem pro ochranu životního prostředí „Jihočeská ratolest“. Záštitu nad letošním ročníkem převzali radní Jihočeského kraje Pavel Hroch a rektor Jihočeské univerzity doc. Tomáš Machula, Ph.D., Th.D. 

 

V letošním ročníku se soutěží ve čtyřech kategoriích:
 

Kategorie A:    Obce, svazy obcí, mikroregiony
Kategorie B:    Školy všech stupňů
Kategorie C:    Neziskové subjekty - občanské iniciativy, spolky, obecně prospěšné

                           společnosti, místní akční skupiny, příspěvkové organizace apod.

Kategorie D:    Bakalářské a diplomové práce - studenti/absolventi jihočeských

                           vysokých škol
 

Termíny:
Oficiální vyhlášení soutěže:                9. května 2017
Uzávěrka přihlášek:                           10. října 2017
Vyhlášení výsledků a předání cen:    1. listopadu 2017 v Českých Budějovicích
 

Do 7. ročníku jsou přijímány projekty a bakalářské či diplomové práce ukončené/obhájené v období od 1. ledna 2016 do 30. června 2017, které se týkají praktické ochrany přírody, ekologického poradenství, nebo environmentálního vzdělávání, výchovy a osvěty, aplikované ekologie atd. (více viz Pravidla soutěže).
 

Vítězové jednotlivých kategorií i předkladatelé projektů umístěných na druhých a třetích místech získají finanční odměny ve výši 7000, 5000, nebo 3000 Kč, certifikát a balíček regionálních výrobků.
 

Pro představu, jaké projekty a studie se účastnily předchozích ročníků a zda váš projekt odpovídá tematickému zaměření soutěže, si můžete prohlédnout přehled oceněných počinů na stránkách jednotlivých ročníků Jihočeské ratolesti.
 

 

Kontakt pro další informace:
Simona Šafarčíková, organizátorka soutěže a tajemnice spolku Krasec,

tel. 725 048 160, e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

 

(převzato doslovně z http://www.krasec.cz/pages/jihoceska-ratolest-2017)

Zeměloď zve na 11.LETNÍ MEZINÁRODNÍ STAVITELSKOU DÍLNU, jejíž první turnus poběží 5.-13.8. a druhý pak 12.-20.8.

Dílna se bude konat v Zeměnce u Sázavy.

Více informací zde:

http://www.zemelod.cz/cz/novinky/Entries/2017/6/26_11._letni_mezinarodni_stavitelska_dilna_2017.html

Výsledek obrázku pro zeměloď